ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

استاد زبان های باستان ایران: فردوسی تاریخ ملی ایرانیان را زنده کرد

محمود جعفری دهقی یکشنبه شب در آئین بزرگداشت فردوسی در سالن گلشن بجنورد به دوران شاهنامه نویسی فردوسی اشاره و تصریح کرد: این شاعر حماسه سرای ایران همچنین افسانه های تاریخی ایران را از نابود شدن حفظ کرد وهمانطوریکه خود او می گوید از نظم کاخ بلندی پی افکند که دست تطاول ایام از خراب کردن آن کوتاه است.
وی گفت: مبارزه بین خیر وشر در دین زرتشت تاثیر زیادی بر افکار فردوسی داشت که این مهم در شعرهای این شاعرداشت.
این استاد زبان های باستان ایران افزود: اساطیر ایرانی بر افکار فردوسی تاثیر گذاشته بودند و فردوسی به واسطه این اساطیر بود که شاهنامه را نوشت.
وی خاطرنشان کرد: خردورزی یکی از گفتارهایی است که فردوسی در آثار خود بر آن تاکید زیادی می کند همان چیزی که در دنیای امروز کمتر به آن پرداخته می شود ودر حقیقت نیاز امروز است.
وی یادآور شد: فردوسی عزت نفس وعواطف عالی داشت و این شاعر فوق العاده میهن پرست بود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان شمالی در ادامه این آئین گفت: فردوسی پهنه مردی ومردانگی ورشادت وغیرت را استواروثابت ساخت.
حسین ثابت قدم وحید با بیان این که آثار این شاعر بزرگ سرشار از خصوصیات اخلاقی است، افزود: امروز برای ایجاد یک تمدن اسلامی به کلام و اشعار فردوسی نیاز داریم چرا که اشعار فردوسی سرشار از مباحث فرهنگی و اجتماعی است.
وی خاطرنشان کرد :اهمیت فردوسی رانمی توان به اندازه کافی بیان کرد ولی در باره نظم و شعر او باید به حد اعلی سخن گفته شود زیرا بزرگی وعظمت او از این حدود بالاتراست.
وی تصریح کرد: هیچ شاعری به این اندازه و در چنین طول مدتی برافکار و آرا و احساسات ملی تسلط پیدا نکرده است زیرا که به ایرانیان دورنمای یک دنیای باشکوهترو دلیرانه تری را نشان داده است.
در ادامه این آئین چند شاعر استان به بیان اشعاری از آثار فردوسی پرداختند.
حکیم‌ ابوالقاسم‌ منصور بن‌ حسن‌ موسوم‌ به‌ ابوالقاسم‌ فردوسی‌ طوسی‌ بزرگترین‌ شاعر حماسه‌ سرای‌ ایران‌ است که 25ام اردیبهشت مصادف بود با سالروز تولد این شاعر بزرگ.
حکیم ابوالقاسم فردوسی در سال ۳۲۹ هجری قمری برابر با ۳۱۹ خورشیدی (۹۴۰ میلادی) در روستای پاژ در شهرستان توس (طوس) در خراسان دیده به جهان گشودو شاهنامه بزرگترین اثر حماسی وی می باشد.
6003/ 6042

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X