ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران دائمی شدمصوبه ویژه مجلس برای معافیت سربازی خانواده های شهدا و ایثارگران

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز - دوشنبه - مجلس شورای اسلامی، برخی از مواد لایحه تنظیم برخی از احکام برنامه های توسعه کشور را که برای بررسی بیشتر به کمیسیون مشترک ارجاع شده بود، تصویب کردند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ماده الحاقی 5 این لایحه مقرر کردند که قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران مصوب دوم دی1391 و اصلاحات بعدی آن دائمی شود.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین در این ماده تصویب کردند که ماده(45) قانون خدمت وظیفه عمومی اصلاح شود.
بر اساس این مصوبه، مشمولانی که پدر یا مادر یا فرزند یا برادر یا خواهر آنان در راه به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی و استمرار آن شهید یا جانباز یا اسیر یا جاویدالاثر شده یا بشوند و مراتب مورد تأیید نهادهای ذیربط باشد به این شرح از انجام خدمت سربازی معاف می شوند: 24 ماه آزادگی به 12 ماه آزادگی، 25 ‌درصد(25%) جانبازی به 10 ‌درصد(10%) جانبازی، 30ماه سابقه حضور در جبهه به دوازده‌ماه سابقه حضور در جبهه
در تبصره این ماده نیز مقرر شد: فرزند شهید مشابه جانباز پنجاه درصد(50%) محسوب می‌شود.
همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بخشی از ماده الحاقی پنج مصوب کردند که والدین، همسران و فرزندان شهدا که دارای بیماری‌های خاص، صعب العلاج یا محدودیت جسمی حرکتی هستند پس از تأیید کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران مشمول این ماده می‌شوند.
مجلسی ها در ادامه این ماده الحاقی، ماده(66) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران را اصلاح کردند.
بر اساس این اصلاحیه مجلس شورای اسلامی، بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف است نسبت به تأمین و پرداخت صد درصد (100%) هزینه شهریه تمامی دانشجویان شاهد (همسر و فرزندان شهدا)، جانباران بیست و پنج درصد (25%) و بالاتر و همسر و فرزندان آنها و آزادگان و همسر و فرزندان آنان و جانبازان زیر بیست و پنج درصد را که در مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی غیردولتی، پیام نور، شبانه‌ دولتی، دانشگاه آزاد اسلامی و هر مؤسسه و دانشگاه آموزش عالی شهریه‌بگیر مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مشغول تحصیل می‌باشند، اقدام کند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بخشی از این ماده الحاقی تصویب کردند که دولت به منظور استمرار، توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، در جهت حفظ کرامت ایثارگران با اولویت عرضه منابع مالی، فرصت ها، امکانات و تسهیلات و امتیازات به ایثارگران، پدر، مادر، همسر و فرزندان شهدا و همچنین جانبازان، آزادگان و افراد تحت تکفل آنان، اقدامات زیر را انجام می‎دهد:
1- همسران و فرزندان شهدا از تمامی امتیازات و مزایای مقرر در قوانین و مقررات مختلف برای شخـص جانباز پنجاه‌درصد(50%) و بالاتر به استثنای تسـهیلات خودرو و حق پرستاری و کاهش ساعت کاری و حالت اشتغال برخوردارند. امتیازات ناشی از این بند شامل وابستگان فرزند شهید نمی‎شود.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تبصره ماده الحاقی پنج مصوب کردند که همسران شهدا کماکان از مزایای قانون حالت اشتغال بهره‌مند خواهند بود.
سیام**9121**9103** 1336

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده