ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اصرار مجدد وزیر نیرو به تغییرات در قیمت آب و برق!

به گزارش خبرنگار شبکه مردمی اطلاع رسانی(شمانیوز):  حمید چیت چیان امروز (دوشنبه) در نشست صبحانه کاری در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، افزود: یکی از مهمترین تنگناهای صنعت آب و برق این است که وزارت نیرو قراردادهای متعددی با بخش خصوصی دارد؛ بخش خصوصی مطالبات زیادی از شرکت های وزارت نیرو دارند اما در انجام تعهداتش نمی تواند عمل کند.
وی اضافه کرد: در 10 سال گذشته قیمت گاز طبیعی و بنزین در کشور نزدیک به 12 تا 13 برابر افزایش یافته است در حالی که قیمت آب و برق بین 2.1 تا 2.6 برابر افزایش یافته است.
چیت چیان با بیان اینکه قیمت برق ایران در هیچ جای دنیا نیست، ادامه داد: در دنیا فقط مردم سه کشور آمریکا، سوییس و یک کشور اسکاندیناوی می توانند با درآمدشان میزان برق بیشتری بخرند؛ همه کشورها قدرت خرید برقشان کمتر از ایران است در حالی که کشورهای اروپایی درآمد سرانه شان 40 هزار دلار است.
وی افزود: یکی از زمینه هایی که اتاق ایران می تواند به صنعت آب و برق کمک کند، واقعی شدن قیمت هاست؛ البته نمی گوییم قیمت ها باید گران شود، بلکه معتقدیم قیمت ها باید واقعی شوند.
وی با بیان اینکه گران بودن قیمت آب و برق اجحاف به مصرف کننده است، تاکید کرد: اگر قیمت ها از میزان واقعی پایین تر باشد با مشکل کنونی مواجه می شویم که صنعت برق نمی تواند پول پیمانکارها و نیروگاه ها را پرداخت کند.
وزیر نیرو پیشنهاد کرد: یک کارگروه مشترک بین وزارت نیرو و اتاق ایران تشکیل شود و در موضوع واقعی کردن آب و برق با هم همکاری کنند.
وی با اشاره به اینکه قیمت برق برای صنعت و کشاورزی کمتر از بخش خانگی است، گفت: بابت هر کیلووات ساعت برق مصرفی در بخش کشاورزی تنها 130 ریال یعنی سه دهم یک سنت دریافت می شود.
چیت چیان با یادآوری توانمندی های صنعت برق ایران، ظرفیت تولید برق در کشور را 74 هزار میلیارد مگاوات بیان کرد و گفت: ایران در رتبه چهاردهم جهان و نخست منطقه قرار دارد؛ ما یک واحد شبکه سراسری برای توزیع برق داریم که در کشورهای دیگر این امکان وجود ندارد.
وی با بیان اینکه اکنون ارتباط میان شبکه برق ما با هفت کشور دیگر امکانپذیر است، گفت: اکنون به ترکیه، عراق، پاکستان و افغانستان صادرکننده و از ترکمنستان وارد کننده هستیم؛ همچنین بتازگی مذاکراتی انجام شده است که تا دو سال آینده به شبکه تاجیکستان و روسیه نیز بپیوندیم.
چیت چیان اضافه کرد: امسال چهاردهمین سالی است که ایران بدون قطعی کامل شبکه، برق خود را ارایه می کند؛ در همین مدت در آمریکا، هندوستان و ترکیه به صورت مکرر این قطعی اتفاق افتاده و این موضوع نشان دهنده ظرفیت و توان بالای ایران است.
وی ادامه داد: اکنون بیش از 90 درصد کل نیاز برق شامل سخت افزار و نرم افزار در کشور تولید می شود و در بخش آب این رقم 95 درصد است.

[ منبع این خبر سایت شمانیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شمانیوز-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده