ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

توزیع اعتباربرمبنای شاخص جمعیتمناطق گردشگری فومن توجه ویژه شود

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- مریم اصغری: درسال ۹۴ بود که با تصمیم مسئولان ارشد استانی قرار شد هر ازچندگاهی با حضور تعدادی از مدیران کل در شهرستان ها به مسائل و مشکلات در عرصه های مختلف آنها رسیدگی شده و راهکارهای مناسب برای حل این مشکلات ارائه شود.

شهرستان فومن یکی از شهرستان هایی است که در سال گذشته میزبان مدیران ارشد استانی بوده و طی نشستی دهیاران روستاهای آن به بیان مشکلات و موانع موجود در محدوده خود پرداخته و از این مسئولان تقاضای ارائه راهکار برای رفع این موانع کرده اند.

در همین راستا شامگاه یکشنبه نشستی با حضور معاون عمرانی استاندار، مدیران کل اداره راه و شهرسازی، منابع طبیعی، مدیریت بحران، مدیرشعب بانک مسکن، میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و برخی دیگر از مدیران ارشد استانی و مسئولان و دهیاران شهرستان فومن برگزار شد و در آن مسئولان به تبادل اطلاعات و ارائه راهکار برای حل مشکلات پرداختند.

توزیع اعتبارات برمبنای شاخص های جمعیتی

معاون عمرانی استاندار گیلان در این جلسه با اشاره به وجود برخی موانع و مشکلات برسر راه صدور اسنادمالیکت روستایی در شهرستان فومن، اظهار کرد: امیدواریم با تلاش مسئولان ارشد سازمان ثبت اسناد و املاک و بنیاد مسکن ظرف ۱۰ روز آینده این مشکل مرتفع شود.

حجت شعبانپور به مناطق گردشگری طبیعی و تاریخی شهرستان فومن نیز اشاره کرد و افزود: منطقه قلعه رودخان فومن در استان بی نظیربوده ولی متاسفانه این قلعه درحال نابودی است که باید برای بازسازی آن تلاش بیشتری از سوی میراث فرهنگی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه اعتباراتی برای بازسازی این دژ تاریخی در نظرگرفته شده است، گفت: تخصیص اعتبارات در حوزه میراث فرهنگی برای شهرستان فومن بسیار حائز اهمیت است.

معاون عمرانی استاندار گیلان در ادامه به نقش و جایگاه مهم دهیاران در انتقال مسائل و مشکلات موجود در سطح روستاها اشاره و خاطرنشان کرد: توزیع اعتبارات برمبنای شاخص جمعیتی هر منطقه انجام می شود.

بازسازی و مرمت شهرک تاریخی ماسوله و قلعه رودخان با اعتبارات ملی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان نیز در ادامه این جلسه به طرح بازسازی و مرمت دو بنای تاریخی شهرک ماسوله و دژ قلعه رودخان شهرستان فومن اشاره و تصریح کرد: برای این طرح در سال های ۹۳ و ۹۴ اعتبارات ملی درنظر گرفته شده است.

رضا علیزاده با بیان اینکه ۱۹۰ میلیون تومان برای مرمت قلعه رودخان و ۱۰۰ میلیون تومان نیز برای کمپ های این منطقه اعتبار اختصاص داده شده است، گفت: در سال ۹۳  میزان این اعتبارات ۲۴۶ میلیون تومان بوده که ۱۷۶ میلیون تومان آن برای مرمت و ۷۰ میلیون تومان آن برای تکمیل کمپ های منطقه هزینه شده است.

وی با اشاره به اینکه اعتباراتی که برای مرمت و بازسازی شهرک تاریخی و ماسوله و قلعه رودخان به شهرستان فومن اختصاص یافته بالاتر از میانگین استانی بوده است، یادآورشد: فقط در سال ۹۳ از اعتبارات ملی ۶۶۲ میلیون تومان اختصاص یافته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان به اعتبار ۱۵۰ میلیون تومانی شهرک ماسوله در سال گذشته اشاره کرد و افزود: در سال ۹۳ با هزینه ۸۰۰ میلیون تومانی ۶۰ خانه، دو مسجد تاریخی، پنج واحد تجاری و دو مکان فرهنگی مرمت شده است.

وی تعداد اماکن مرمت شده در سال گذشته را در مجموع ۲۹ خانه تاریخی و واحد تجاری و مرمت برخی مساجد عنوان و خاطرنشان کرد: همه این اعتبارات هزینه شده برای این دو منطقه تارخی در شهرستان نشان از تخصیص اعتبارات بیش از میانگین استانی به فومن است.

علیزاده در ادامه به شناسایی ۵۲۵ هنرمند صنایع دستی در شهرستان فومن اشاره کرد و گفت: ۱۱۶ نفر از این هنرمندان تحت پوشش بیمه قرار دارند.

وی با اشاره به موضوع ثبت جهانی شدن شهرک تاریخی ماسوله، تأکید کرد: همه مسئولان به صورت جدی پیگیر این موضوع بوده و تمام تلاش خود را برای به نتیجه رساندن موضوع انجام می دهند.

کمک یک میلیارد و ۸۳۰ میلیون تومانی سال گذشته به دهیاری های فومن

مدیرکل امور روستایی و عشایری گیلان نیز در ادامه این جلسه دهیاران را صف مقدم خدمات رسانی به مردم روستاها دانست و گفت: طی دوسال گذشته نحوه پرداخت ها به دهیاری ها تغییر کرده است.

مهدی جعفری با بیان اینکه این روند امروز به صورت پروژه محور عمل می شود، افزود: در سال گذشته برای ساخت ۲۴ دهیاری در شهرستان فومن ۳۰۰ میلیون تومان اعتبارات اختصاص یافته است.

وی به کمک یک میلیارد و ۸۳۰ میلیون تومانی  به شهرستان فومن نیز اشاره کرد و یادآورشد: پروژه محوری براساس شاخصه های جمعیتی هر شهرستان صورت می گیرد.

مدیرکل امور روستایی و عشایری با اشاره به اختصاص اعتبارات برای احداث ۱۱ پل و ۱۲ مسیر آسفالت بافت روستایی شهرستان فومن در سال آینده تصریح کرد: در صورت وقوع حوادث می توانیم اولویت ها را براین اساس تدوین و در پروژه ها ایجاد کرده و اجرایی کنیم.

ضرورت بازنگری ۷۰ درصد طرح های هادی روستایی فومن

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان نیز در جلسه نشست با دهیاران شهرستان فومن برای رفع موانع و مشکلات با بیان اینکه برای کلیه روستاهای فومن طرح هادی تهیه شده است، افزود: در سال گذشته در ۳۱ روستا این طرح ها اجرای شده است.

محمد اکبرزاده به ۱۵۸ روستای بالای ۲۰ خانوار شهرستان فومن اشاره کرد و گفت: مجموع اعتبارات تخصیص یافته به این شهرستان در این زمینه یک میلیارد و ۴۷۰ میلیون تومان است.

وی با اشاره به نقش تأثیرگذار دهیاران در شناسایی و انتقال مشکلات مردم روستاها به مدیران ارشد، خاطرنشان کرد: متاسفانه ۷۰ درصد از طرح های روستایی شهرستان فومن نیاز به بازنگری دارند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به تخصیص سهمیه قیر رایگان به شهرستان فومن اشاره و تصریح کرد: سهمیه قیر این شهرستان ۵۰۰ تن بوده که تاکنون بیش از یک هزار تن قیرمصرف کرده است.

۷۰درصد روستاها فومن فاقد ساختمان دهیاری

فرماندار فومن نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه ضرورت آموزش مناسب برای دهیاران احساس  می شود، اظهار کرد: متاسفانه ۷۰ درصد دهیاری های شهرستان فاقد ساختمان هستند.

میرشمس مومن زاده با اشاره به آمادگی شهرستان برای تهیه زمین مناسب برای ساختمان دهیاری، افزود: میتوان از واحدهای آموزشی متروکه که مورد استفاده آموزش و پرورش نبوده برای دهیاری ها استفاده کرد.

وی باتأکید برنارضایتی خود از صدور اسناد روستایی در شهرستان فومن اشاره و خاطرنشان کرد: متاسفانه از یک  هزار و ۶۰۸ پرونده تشکیل شده در سال ۹۴ تنها ۱۱۰ سند صادر شده است.

فرماندار فومن در ادامه به برخی مسائل و مشکلات در حوزه گردشگری این شهرستان اشاره و تصریح کرد: متاسفانه با توجه به پتانسیل خوب این شهرستان از نظر گردشگری و جذب توریسم نقش اداره کل گردشگری در فومن خوب احساس نمی شود.

به گفته این مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان فومن فاقد امکانات مناسب برای خدمات رسانی به مسافران و گردشگران است.

برگزاری چنین جلساتی در بیان و اطلاع رسانی مسائل و مشکلات روستاها بسیار مهم و تأثیرگذار بوده و گاه می تواند به ارائه راهکاریی برای مرتفع کردن آنها بیان شود حال باید دید که این نشست چقدر می تواند در حل مسائل مردم بخش ها و روستاها شهرستان فومن نقش ایفا کند.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده