ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سیاست محوری دولت در حوزه جوانان محقق شده است

به گزارش خبرنگار مهر، محمود گودرزی در دیدار با جوانان و سمن های برگزیده از سراسر کشور با تبریک هفته جوان اظهارامیدواری کرد در هفته ای که به نام جوان نامگذاری شده است، موضوع جوان به عنوان یک گفتمان در سطح جامعه مطرح شود و تا زمانی که جوان به صورت جدی مطرح نشود و گفتمان جوان غالب نشود، هیچ اتفاقی نمی افتد.

وزیر ورزش و جوانان افزود: باید بی اعتمادی نسبت به جوانان از بین برود و اعتماد چیزی نیست که به زبان باشد بلکه باید نهادینه و در باور باشد.

وی ضمن تقدیر از سازمان های مردم نهاد، ادامه داد: سیاست دولت یازدهم ایجاد مشارکت بیشتر مردم در همه عرصه های تصمیم گیری و تصمیم سازی است. دولت می داند که با ایجاد مشارکت بیشتر، معضلات جامعه کاهش می یابد و رئیس جمهور بارها اعلام کرده است که بدون حضور مردم در عرصه های سیاسی، اجتماعی فرهنگی، اقتصادی و حتی امنیتی دولت ها قادر نخواهند بود مشکلات را حل کنند.

گودرزی تاکید کرد: در دوره های گذشته دیدیم که با نفت بشکه ای ۱۳۰ دلار و فروش ۳ تا ۴ میلیون بشکه در روز و دلار ۱۱۰۰ تومانی، مشکلات نه تنها کم نشد بلکه افزایش یافت و در مسائل اجتماعی هم باید سیر مسئله همچون اعتیاد و طلاق بررسی شود.

وزیر ورزش و جوانان گفت: مسئله اشتغال از مسیر سنتی و دولتی حل نمی شود. دولت قبل ظرفیت های بسیاری ایجاد کرد و چندین برابر بر نیروهای دولتی اضافه شد اما مشکل اشتغال حل نشد. بنابراین سیاست این دولت در حوزه اشتغال افزایش حضور مردم است.

وی با بیان اینکه سیاست محوری دولت در حوزه جوانان محقق شده است، اضافه کرد: دولت توانسته است افزایش ۲۰ برابری سمن ها را محقق کند و امیدواریم این تعداد تا پایان دولت به عدد مطلوب برسد.

گودرزی با تاکید بر توسعه کمی حضور مردم و جوانان در عرصه های اجتماعی ادامه داد: توسعه کمی، توسعه کیفی را هم در پی دارد.

از جوان‌هراسی گذر کرده ایم

وی با اشاره به اینکه نمایندگان سازمان های مردم نهاد در این جلسه مطالب بسیار ارزشمندی را ارائه کردند، خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم این مطالبات را محقق کنیم، اتفاقات خوبی می افتد و تاکنون توانسته ایم آشتی با مفهوم جوانان را ایجاد کنیم و از عبارت غلط جوان‌هراسی گذر کنیم که همین موجب حل بخشی از مشکلات شده است.

وزیر ورزش و جوانان گفت: مشارکت جوانان در حل مشکلات خودشان بخش زیادی از مسائل را حل می کند. هرچند با کمبود اعتبارات در همه عرصه ها مواجهیم اما جای امیدواری است که بتوانیم بر مشکلات غلبه کنیم.

وی در زمینه ایجاد خانه های جوان در تمامی استانها تاکید کرد: از معاون اول رئیس جمهور خواسته ایم که خانه های جوان که در اختیار دیگر سازمان ها قرار گرفته بود، به حوزه جوانان برگردد که ایشان دستور دادند و بخشی از این خانه های جوان برگشته است اما در برخی استانها مقاومت می شود.

وی ادامه داد: از سال گذشته و با آمدن رستمی به عنوان معاون ساماندهی جوانان تلاش شده اعتبارات سمن ها افزایش یابد، زیرا افزایش ۲۰ برابری سمن ها، افزایش ۲۰ برابری اعتبارات را می طلبد.

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به افزایش دو برابری اعتبارات ورزش و جوانان در دو سال گذشته تاکید کرد: در حوزه عمرانی هنوز اعتبار خوبی تخصیص نیافته اما در اعتبارات جاری بودجه محقق شده است و امیدواریم در سال ۹۵ اعتبارات بیشتری تخصیص یابد.

گودرزی با بیان اینکه سراهای جوانان از دیگر مطالبات سازمان های مردم نهاد است، خاطرنشان کرد: در تلاشیم این سراها را تجهیز کنیم تا در حد وسع تامین و در اختیار جوانان قرار گیرند.

وی مسائل اوقات فراغت و ملاقات عمومی با رهبر معظم انقلاب را از دیگر خواسته های جوانان برشمرد و گفت: تلاش می کنیم این موارد را محقق کنیم.

وی با اشاره به انتقاد جوانان از ادغام سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان افزود: به هر حال ادغام صورت گرفته و خوب یا بد اتفاق افتاده است. به کرات گفته ام که اتفاق خوبی نبوده زیرا حوزه جوانان فرابخشی است. حتی یک بار در شورای عالی جوانان برای انفکاک حوزه جوانان بحث مفصلی داشتیم اما به تصویب نرسید. سازمان برنامه ریزی دلایلی دارد که دلایل قانونی و نیاز به طی فرایند پیچیده دارد. با این حال باید تلاش کنیم حوزه جوانان که محصور شده است، پوسته خود را بشکافد و محقق شود.

گودرزی با اشاره به طرح تجمیع مجوز سمن ها در وزارت کشور ادامه داد: در دولت، لایحه ای در این خصوص مطرح شد اما ما از حوزه جوانان دفاع کردیم و فضا برای این مسئله مثبت است و امیدواریم درگیر بروکراسی وزارت کشور نشویم.

وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه مسائل جوانان فراتر از ازدواج و اشتغال است، اضافه کرد: اشتغال بسیار مهم است اما مسئله هویت، بی هویتی و چند هویتی، مسئله اصلی است. در گذشته و اوایل انقلاب با وجود شرایط سخت اقتصادی، آمار ازدواج بالا بود. بنابراین مسائل اقتصادی پس از مسئله هویت مطرح می شود.

گودرزی تاکید کرد: جوانان باید بر هویت خود آگاه باشند و بدانند که جایگاه آنها در جامعه چیست. زیرا وقتی جوانان حضور فعالی در عرصه های خدمات داشته باشند، احساس هویت می کنند و بسیاری از مسائل حل می شود.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده