ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

موافقت شورای شهر خرم آباد با آزادسازی حریم امام‌زاده زیدبن علیحریم امام‌زاده دوباره به بازار تبدیل نشود

سال تحویل در امام زاده صالح (ع) اعضای شورای شهر خرم آباد با آزادسازی حریم حرم امام‌زاده زیدبن علی موافقت کردند اما از وضعیت کاربری اطراف حرم نگران هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، یک‌صد و هشتاد و سومین جلسه علنی شورا شهر خرم‌آباد شامگاه یکشنبه در سالن اجتماعات ساختمان شورای شهر خرم‌آباد برگزار شد.

این جلسه با حضور شهردار خرم‌آباد، اعضای شورای شهر خرم‌آباد و اصحاب رسانه با تأخیری بیش از نیم ساعت آغاز شد.

یحیی عیدی بیرانوند در این جلسه در رابطه با بحث تعریض حریم امام‌زاده زیدبن علی (ع) اظهار داشت: 50 درصد مبلغ آزادسازی را استانداری و 50 درصد را اوقاف متقبل شد.

وی افزود: برخی از این املاک مربوط به شهرداری بوده معمولاً این افراد فقط سرقفلی دارند و مالکیتی در قبال زمین ندادند  و برخی از این مغازه‌ها اجاره بهایی را به اوقاف و امور خیریه استان بدهکار هستند.

شهردار خرم‌آباد بیان کرد: طی روزهای گذشته اطراف امام زاده زیدبن علی (ع) کاملاً بازگشایی‌شده است جلساتی نیز با مالکان داشتیم ولی امکان احداث بازاری دوباره برای این کسبه ممکن نیست ولی زمان احداث بازار این افراد اولویت‌دارد.

حریم امام‌زاده دوباره به بازار دست‌فروشان تبدیل نشود

عبدالله عزیز پور عضو شورای شهر خرم‌آباد نیز در این جلسه عنوان کرد: امیدوارم طرح جامعی برای این آزادسازی داشته باشیم و دوباره به بازار دست‌فروشان تبدیل نشود.

وی گفت: مهم این است که به‌صورت فازبندی جلو برویم چراکه برای رفاه خوب است و ولی انجام این کار به‌صورت یک مرحله ممکن نیست.

علی جهان‌آرا عضو شورای شهر خرم‌آباد نیز تصریح کرد: از این کار استقبال می‌کنیم و نقطه عطفی در پرونده شورا و شهرداری خرم‌آباد است چراکه این کار آرزوی دیرینه مردم خرم‌آباد است که اطراف حرم زیدبن علی (ع) آزاد شود چراکه در نظافت آن محل نیز مشکل ایجاد کرده‌اند و در شأن آن محل معنوی نیست.

وی خاطرنشان کرد: همه دوستان موافق 100 درصد است  و از تمام اعضا و شورا می‌خواهم که کمک کنند تا علاوه بر این فاز به‌زودی شاهد فازهای دیگر این پروژه باشیم.

عضو شورای شهر خرم‌آباد بیان کرد: اگر ما بخواهیم مغازه‌ها را تخریب  کنیم  به‌جای مغازه‌ها دست‌فروش‌ها همان منطقه را تصرف می‌کنند پس تقاضا داریم  شهرداری مناطقی را به‌عنوان بازار برای این افراد اعلام کند چراکه برای رفاه حال مردم است.

وی افزود: این کار سبب ایجاد معنویت بیشتر این محل می‌شود.

رضا حاصلی عضو دیگر شورای شهر خرم‌آباد نیز در این جلسه خاطرنشان کرد: اصل طرح به‌جایی ازلحاظ مختلفی ازجمله  تمرکززدایی در مرکز شهر، مشکل ترافیک می‌شود  امیدواریم این طرح جلسه عملیاتی شود .

اوقاف و امور خیریه تجاری‌سازی در حریم آزادشده امام‌زاده انجام ندهد

وی افزود: انتظار داریم مدیریت اوقاف تضمینی به همشهریان بدهد که در زمان حال و آینده در قالب طرح‌های و اشتغال‌زایی و درآمدزایی این محل معنوی را تجاری‌سازی نکنند.

عضو شورای شهر خرم‌آباد افزود: کسب‌های مرتبط و هم‌جوار به وجود نیاید چراکه هدف ما تبدیل‌شدن به یک فضای فرهنگی است نه تجاری .

وی بابیان اینکه طرح تفصیلی آن فرهنگی و مذهبی است بیان کرد: انتظار داریم مدیریت اوقاف به سمت استفاده در راستای فرهنگی و مذهبی باشد و درزمینهٔ تجاری استفاده نشود.

محمد حسین پور دیگر عضو شورای شهر خرم‌آباد نیز گفت: با توجه به اینکه قدیمی‌ترین محل در شهر بازار است و با توجه به محل و موقعیت محل امام‌زاده زیدبن علی (ع) که رو به روی قلعه است و می‌تواند ظرفیت توریستی باشد.

امکان وجود ساختمان‌های قدیمی در حریم امام‌زاده زیدبن علی (ع)

وی بابیان اینکه این محل بایدحفط و نگه‌داری شود و به‌عنوان محل گردشگری حفظ شود افزود: تخریب بدون برنامه  درست نیست چراکه ممکن است برخی سازه‌های قدیمی در این محل باشد.

حسین پور بابیان اینکه طرح‌های کوتاه‌مدت جز ضرر چیزی برای شهر نداشته ، بیان کرد: به اجبار بین قلعه و سبزه‌میدان باید بسته شود  و بدون مطالعه  و برنامه نباید تصمیم گرفت  چراکه این منطقه باوجود قلعه، باغ فیض و حرم منطقه توریستی مذهبی و ویژه‌ای است.

فرشته طهماسبی از دیگر اعضای شورای شهر خرم‌آباد در این جلسه اظهار داشت: هنوز با شهروندی برخورد نکردم که این بافت حریم امام‌زاده زیدبن علی (ع) را با این تفکر که همین‌گونه بماند قبول کند.

وی بیان کرد: شاید شعار بسیاری از اعضای شورا درگذشته و احتمالاً در آینده نیز همین وعده آزادسازی حرم امامزاده زیدبن علی (ع) باشد  چراکه آن‌قدر که مغازه‌های حاشیه حرم زیدبن علی (ع) جلوه دارند خود حرم جلوه‌ای ندارد.

آزادسازی حریم حرم زید ابن علی (ع) محلی برای تجمع‌های مذهبی خرم‌آباد

عضو شورای شهر خرم‌آباد بیان کرد: به دلیل اینکه مانند شهرهای بزرگ محل متمرکزی برای عزاداری‌ها نداریم این طرح ، طرحی خوب در این راستا است .

وی با اشاره به اینکه ضرورت اجرای طرح برای ما مهم است، عنوان کرد: نگرانی ما این است که تغییر کاربری در زمین‌های حاشیه حرم انجام ندهند.

طهماسبی بیان کرد: آزادسازی حرم امام زاده زیدبن علی (ع) جز آرزوهای دیرینه مردم شهر ما بوده است چراکه هم حرم آزاد می‌شود و هم اینکه سبب افزایش زوار این حریم می‌شود.

نبود بازار روز در مرکز شهر مشکل آزادسازی حریم حرم امام‌زاده زیدبن علی (ع)

رضا بیرانوند عضو شورا شهر خرم‌آباد نیز در این رابطه افزود: از مشکلاتی که در این منطقه با اجرای این طرح انجام می‌شود  نبود بازار روز برای  مرکز شهر است.

وی طرح‌هایی که نیاز است به‌مرورزمان انجام شود به‌صورت فازبندی انجام می‌شود، افزود: وجود مغازه‌های حاشیه حرم زید ابن علی (ع) علت کم بودن زوار این امام‌زاده است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده