ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سردار انصاری: با خلق آثار انقلابی نباید گذاشت حماسه‌ها به افسانه تبدیل شوند

سردار انصاری قائم‌مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران در مراسم اختتامیه دومین کنگره شعر ایثار گفت: با شعر و سراییدن آثار انقلابی نباید گذاشت حماسه‌ها به افسانه تبدیل شوند، باید الگوسازی لازم صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سردار محسن انصاری، قائم‌مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران در مراسم اختتامیه دومین کنگره شعر ایثار، شعر را یکی از ابزارهای ترویجی دانست و گفت: رمز ماندگاری شعر ماهیت و ظرفیت‌های درونی آن است. شعر سینه به سینه نقل می‌شود و از نسلی به نسل دیگر می‌رسد زیرا با طبع انسان سازگاری دارد و انسان مشتاق آن است. در طول تاریخ شاهد این موضوع بوده‌ایم که شعر آن دسته از شعرا که حساسیت‌های زمانه خود را در نظر داشتند و نسبت به موضوعات اصلی زمان خود گفتمان سازی و ادبیات سازی داشتند، ماندگارتر و اثرگذارتر شده است و این شاعران به‌تعبیری فرزند زمانه خود بوده‌اند.

قائم‌مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران وظیفه امروز شاعران مسلمان را شناختن اولویت‌های جهان اسلام دانست و گفت: مهم‌ترین اولویت این روزهای جهان اسلام، هجمه‌ای است که علیه اصل دین شکل می‌گیرد. دشمنان اسلام به این دلیل که اثرات آن را در پیشرفت جامعه دیده‌اند و از ظرفیت‌های آن آگاه شده‌اند از حرکت‌های قدیمی خود مانند هجوم و تخریب فرهنگی با استفاده از کاریکاتورهای توهین آمیز و ساخت فیلم علیه اسلام، فاصله گرفتند و برای ضربه زدن به اسلام، با اسم دین علیه دین وارد میدان شده‌اند. شاعر مسلمان زمان‌شناس باید این موضوع را اولویت خود قرار دهد و امروز باید دغدغه شعرا نشان دادن چهره رحمانی اسلام باشد. فلسفه مترقی ایثار، جهاد و شهادت وابسته به دین اصیل اسلام است پس اگر پاسدار این دین باشیم، جهاد و شهادت استمرار خواهد یافت.

وی وظیفه شاعر متعهد را نشان دادن وجه تمایز اسلام رحمانی و جهاد و شهادت دین آن با اسلام دروغین، داعشی و تکفیری دانست و گفت: حساسیت دیگر زمانی که امروز پیش روی ما قرار دارد، آفت تخریب، تحریف و فراموشی حماسه‌هاست که دشمن سخت به این سه عنصر امید بسته است تا حماسه‌های دفاع مقدس یا تحریف، یا تخریب و یا فراموش شوند اما با شعر و سراییدن آثار انقلابی نباید گذاشت حماسه‌ها به افسانه تبدیل شوند. باید الگوسازی لازم صورت گیرد که به‌لطف خداوند این الگوسازی صورت گرفته و امروز مجاهدین منطقه مقاومت از این الگوها پیروی می‌کنند و شعرا باید این راه را ادامه دهند. رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند «پنجاه‌ سال دیگر هم بایستى درباره‌ دفاع مقدّس بنویسیم، بگوییم، توصیف کنیم، تشریح کنیم، انواع و اقسام هنرها را به خدمت بگیریم، براى اینکه این حادثه‌ عظیم را تبیین کنیم» و بنابراین فرمایش، هنر و شعر باید با کمک خود در تبیین حماسه‌ها و تقویت روحیه انقلابی استمرار بخشند.

سردار انصاری شعر متعهد را تقویت کننده روحیه انقلابی در کشور دانست و گفت: خوشبختانه شعرا و هنرمندان ما در حال ثبت کردن ارزش‌های انقلاب اسلامی هستند. امروز کشور ما در همه ابعاد مورد هجوم قرار دارد و بیش از هر زمانی نیازمند انسجام و وحدت است. ما با اتکا به اسلام رحمانی، روحیه جهادی، اتحاد، انسجام و تبعیت از ولی فقیه می‌توانیم بر تمام هجمه‌ها و توطئه‌های امروزی دشمنان در منطقه پیروز شویم و اتحاد و انسجام نسخه شفابخشی است که باید بین همه اقشار، همواره برقرار باشد.

انتهای پیام/*

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X