سردار انصاری: با خلق آثار انقلابی نباید گذاشت حماسه‌ها به افسانه تبدیل شوند

سردار انصاری قائم‌مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران در مراسم اختتامیه دومین کنگره شعر ایثار گفت: با شعر و سراییدن آثار انقلابی نباید گذاشت حماسه‌ها به افسانه تبدیل شوند، باید الگوسازی لازم صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سردار محسن انصاری، قائم‌مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران در مراسم اختتامیه دومین کنگره شعر ایثار، شعر را یکی از ابزارهای ترویجی دانست و گفت: رمز ماندگاری شعر ماهیت و ظرفیت‌های درونی آن است. شعر سینه به سینه نقل می‌شود و از نسلی به نسل دیگر می‌رسد زیرا با طبع انسان سازگاری دارد و انسان مشتاق آن است. در طول تاریخ شاهد این موضوع بوده‌ایم که شعر آن دسته از شعرا که حساسیت‌های زمانه خود را در نظر داشتند و نسبت به موضوعات اصلی زمان خود گفتمان سازی و ادبیات سازی داشتند، ماندگارتر و اثرگذارتر شده است و این شاعران به‌تعبیری فرزند زمانه خود بوده‌اند.

قائم‌مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران وظیفه امروز شاعران مسلمان را شناختن اولویت‌های جهان اسلام دانست و گفت: مهم‌ترین اولویت این روزهای جهان اسلام، هجمه‌ای است که علیه اصل دین شکل می‌گیرد. دشمنان اسلام به این دلیل که اثرات آن را در پیشرفت جامعه دیده‌اند و از ظرفیت‌های آن آگاه شده‌اند از حرکت‌های قدیمی خود مانند هجوم و تخریب فرهنگی با استفاده از کاریکاتورهای توهین آمیز و ساخت فیلم علیه اسلام، فاصله گرفتند و برای ضربه زدن به اسلام، با اسم دین علیه دین وارد میدان شده‌اند. شاعر مسلمان زمان‌شناس باید این موضوع را اولویت خود قرار دهد و امروز باید دغدغه شعرا نشان دادن چهره رحمانی اسلام باشد. فلسفه مترقی ایثار، جهاد و شهادت وابسته به دین اصیل اسلام است پس اگر پاسدار این دین باشیم، جهاد و شهادت استمرار خواهد یافت.

وی وظیفه شاعر متعهد را نشان دادن وجه تمایز اسلام رحمانی و جهاد و شهادت دین آن با اسلام دروغین، داعشی و تکفیری دانست و گفت: حساسیت دیگر زمانی که امروز پیش روی ما قرار دارد، آفت تخریب، تحریف و فراموشی حماسه‌هاست که دشمن سخت به این سه عنصر امید بسته است تا حماسه‌های دفاع مقدس یا تحریف، یا تخریب و یا فراموش شوند اما با شعر و سراییدن آثار انقلابی نباید گذاشت حماسه‌ها به افسانه تبدیل شوند. باید الگوسازی لازم صورت گیرد که به‌لطف خداوند این الگوسازی صورت گرفته و امروز مجاهدین منطقه مقاومت از این الگوها پیروی می‌کنند و شعرا باید این راه را ادامه دهند. رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند «پنجاه‌ سال دیگر هم بایستى درباره‌ دفاع مقدّس بنویسیم، بگوییم، توصیف کنیم، تشریح کنیم، انواع و اقسام هنرها را به خدمت بگیریم، براى اینکه این حادثه‌ عظیم را تبیین کنیم» و بنابراین فرمایش، هنر و شعر باید با کمک خود در تبیین حماسه‌ها و تقویت روحیه انقلابی استمرار بخشند.

سردار انصاری شعر متعهد را تقویت کننده روحیه انقلابی در کشور دانست و گفت: خوشبختانه شعرا و هنرمندان ما در حال ثبت کردن ارزش‌های انقلاب اسلامی هستند. امروز کشور ما در همه ابعاد مورد هجوم قرار دارد و بیش از هر زمانی نیازمند انسجام و وحدت است. ما با اتکا به اسلام رحمانی، روحیه جهادی، اتحاد، انسجام و تبعیت از ولی فقیه می‌توانیم بر تمام هجمه‌ها و توطئه‌های امروزی دشمنان در منطقه پیروز شویم و اتحاد و انسجام نسخه شفابخشی است که باید بین همه اقشار، همواره برقرار باشد.

انتهای پیام/*

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سردار انصاری: با خلق آثار انقلابی نباید گذاشت حماسه‌ها به افسانه تبدیل شوند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X