ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شورایاری ها باید انتخابی باشند نه انتصابی فرهنگ کار شورایی را نهادینه کنیم

نائب رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: شورایاری ها به عنوان نهادهای مردمی و انتخابی ناظران اجتماعی هستند و نباید اجازه داد که یک نهاد انتخابی به انتصابی تغییر جایگاه دهد.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، احمد حکیمی پور در جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به لزوم انتخابی بودن نهاد شورایاری ها گفت: در راستای تحقق مردم سالاری دینی و تاکید بر اصل قانون اساسی و البته نگرش بنیان گذار انقلاب اسلامی در واگذاری امور به مردم، نهاد شورایاری ها شکل گرفت و این نهاد برخاسته از دل مردم است که باید کاملا به صورت مردمی اداره شود.

قائم مقام ستاد شورایاری ها با اشاره به حذف موازی کاری ها برای افزایش بهره وری شورایاری ها افزود: آنچه که مهم است اینکه دبیر شورایاری ها نیز با انتخاب نمایندگانی باشد که مردم انتخاب کرده اند نه آنکه به صورت انتصابی تعیین گردد، بنابراین باید برای پرهیز از موازی کاری ها برای مدیریت محلات یک دبیر از میان شورایاری ها به انتخاب هیات امنا انتخاب شود.

وی تصریح کرد: بارها درباره موضوع حدود اختیارات و شرح وظایف شورایاری‌ها صحبت کرده‌ایم ، این درحالی است که قانون مصوب سال 88 مبنی بر دستورالعمل ساماندهی مشارکت های اجتماعی وجود دارد. بنابراین اکنون نمی توانیم در مغایرت با آن عمل کنیم.

حکیمی پور تصریح کرد: فرهنگ کار شورایی باید در بدنه اجتماعی نهادینه شود چرا که تنها با انسجام و همبستگی است که می توانیم در اجرای برنامه ها جهت حل مشکلات موفق باشیم.

وی افزود: شورایاری‌ها بازوهای شورای شهر در محلات هستند تا مشکلات را بررسی کرده و با ارائه گزارش به شورا فرصت بحث های کارشناسی را برای حل دغدغه های شهروندان و مشکلات موجود در عرصه مدیریت شهری برطرف کنند. بنابراین انتظار می رود تا شورایاری ها که منتخبان مردم هستند طبق قانون، شأن نظارتی شان حفظ شود و البته شورایاری ها تمایل دارند که نظراتشان از جایگاه نظارتی در امور محلی اعمال شود.

حکیمی پور تصریح کرد: هر چه نهاد مردمی شورایاری‌ها به شهرداری و وظیفه اجرایی نزدیک شود آسیب می بیند.

گفتنی است در جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران که با حضور اعضا ، ستاد شورایاری ها و ستاد مدیریت محلات تشکیل شده بود مصوب گردید تا برای مدیریت محلات تنها یک دبیر وجود داشته باشد که از میان شورایاری‌ها و به انتخاب هیات امنا باشد.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده