ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

خروج خام دسترنج کشاورزان و دامداران اردبیل - عیسی پاشاپور*

مشاهده صدها راس دام شیرده و گوشتی سوار بر پشت کامیون های حمل دام برای خروج از استان اردبیل و فروش در دیگر مناطق که گفته می شود شمار قابل توجهی از آنها به خارج از کشور نیز قاچاق می شوند جریان خروج سیل آسای ثروت و سرمایه از اردبیل را آشکارتر می کند.
به اذعان مسئولان امر در کنار انتقال و فروش مجوز دار دام به خارج از استان، قاچاق دام نیز مشاهده می شود و برنامه ریزی و تلاش های مستمر برای مقابله با این معضل ادامه دارد.
عشایر اردبیل که 5.6 درصد جمعیت این استان را شامل می شوند بر اساس آمارهای موجود، یک میلیون و 500 هزار راس دام دارند و برای نگهداری، پرورش و استحصال تولید دامی آنها زحمت های طاقت فرسایی را به جان می خرند اما با خروج خارج از شبکه احشام از استان، گنج حاصل از دسترنج آنان به سادگی قربانی قاچاق و به عامل رونق بازار سایر مناطق تبدیل می شود.
تولید لبنی استان اردبیل نیز از معضل خام فروشی به دور نیست و بر اساس بررسی انجام شده، اغلب فعالان مراکز جمع آوری شیر در روستاها و مناطق عشایر نشین این استان غیربومی هستند و شیرحاصل از دسترنج مردان و زنان عشایر و روستایی اردبیل را خریداری و برای تولید محصولات لبنی به خارج از استان انتقال می دهند و جالب اینکه تولید لبنی حاصل از شیر دام اردبیل با قیمتی بالا برای فروش به بازارهای این استان وارد می شود.
عمق زیان وارده از خام فروشی تولید دامی به استان اردبیل باتوجه به این نکته آشکارتر می شود که اداره کل امورعشایر این استان تنها در سال گذشته 58 هزار و 97 راس از دام عشایر را بیمه و برای توزیع 668 تن انواع نهاده های دامی، احداث راه ارتباطی و آبرسانی سیار به مناطق عشایرنشین اعتبارهای قابل توجهی را هزینه کرده است.
بدیهی است که صنایع تبدیلی و تکمیلی، حلقه مفقوده بین چرخه تولید و بازار تولید کشاورزی و دامی استان اردبیل است و این نقص، بستر خام فروشی محصول و در اصل خروج ثروت از این استان را فراهم کرده است.
با توجه به اینکه امکان تولید محصول متنوع، با کیفیت و با بسته بندی های جذاب در خارج از استان اردبیل عامل جذب و خروج محصول خام از این استان است با حمایت از ایجاد، فعالیت و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در داخل استان اردبیل می توان از خروج سرمایه های این استان جلوگیری کرد و با تبدیل شکل خام تولید بومی به محصول مشتری پسند، توجه واسطه گران و بازارهای سایر استان ها را به خرید آنها جلب نمود.
اگرچه احیای تولید بومی، مقابله با قاچاق و بهره مندی کامل از مواهب آن از بندهای مورد تاکید سیاست متقن اقتصاد مقاومتی است و مسئولان اردبیل نیز در عملیاتی شدن آنها اهتمام لازم را از خود نشان می دهند، تحقق کامل آنها علاوه بر برچیدن خام فروشی، ایجاد اشتغال، نشاط و رونق اقتصادی در بازار بخش کشاورزی به چرخه اقتصادی این استان نیز شتاب خواهد داد.
*خبرنگار ایرنا در اردبیل
6016/7124

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده