ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

روابط عمومی ابزار فلسفه مدیریت و بستر ساز توسعه کردستان

به گزارش ایرنا، روز 27 اردیبهشت روز جهانی ارتباطات و آغاز هفته بزرگداشت روابط عمومی است روابط عمومی پل ارتباطی میان افراد جامعه و اداره ها است تا جایی که این واحد در سازمان ها به عنوان قلب تپنده و صنعت روابط عمومی به نام هنر مردم داری و مرکز اطلاعات و اخبار سازمان ها شناخته شده است.
ضرورت تحول اساسی در کارکرد روابط عمومی ها، اهمیت آن در ارتقای توسعه جامعه و دسترسی به اطلاعات از مواردی است که همواره در خصوص جایگاه این نهاد مطرح بوده و فعالان بر آن تاکید کرده اند و این گزارش با این محور تهیه شده است.
*** روابط عمومی ها نقش مهمی در توسعه استان دارند
مدیر روابط عمومی دانشگاه پیام نور استان کردستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه اطلاع رسانی هدفمند و توجه به ارتباطات توسعه به رشد و پیشرفت مناطق و استان ها کمک می کند، معتقد است روابط عمومی ها و رسانه ها نقش مهمی در این زمینه دارند.
فردین مصطفایی معرفی ظرفیت های استان ها و مناطق مختلف کشور از سوی روابط عمومی ها و رسانه ها را در راستای برنامه ریزی ها و اقدامات معطوف به توسعه موثر عنوان کرد.
وی روابط عمومی را نوعی تلاش آگاهانه، هوشمند و دوسویه از طریق اطلاع رسانی، گفتمان سازی و رسیدن به شناخت و آگاهی مشترک بین سازمان ها و مخاطبان عنوان کرد و گفت: گفتمان توسعه از طریق رسانه و روابط عمومی می تواند فراگیر شود.
او با بیان اینکه روابط عمومی ها به عنوان زبان و سیمای دستگاه های اجرایی و همچنین مدافع مخاطبان و افکار عمومی در سازمان ها مطرح هستند تاکید کرد: باید به موازات تحول در عرصه ارتباطات، در شکل کار و ارایه سرویس توسط روابط عمومی ها به مخاطبان تحول اساسی صورت گیرد.
این کارشناس ارشد رشته علوم ارتباطات اجتماعی پیرامون مشکلات روابط عمومی نیز عنوان کرد: اعتقاد نداشتن لازم و کافی مدیران سطوح بالای جامعه و سازمان ها در مورد جایگاه روابط عمومی، نبود یک اتحادیه صنفی و حرفه ای فراگیر و قدرتمند در این حوزه، ضعف دانش ارتباطی و تخصصی حوزه روابط عمومی از جمله این موارد است.
وی توانمندسازی کارگزاران روابط عمومی از طریق تقویت امکانات، برگزاری دوره های آموزشی ، گسترش روزافزون فناوری ها و ابزارهای ارتباطی، تشکیل اتحادیه های صنفی و تخصصی روابط عمومی ها، تعامل بیشتر با رسانه ها و شبکه های اجتماعی، راه اندازی اتاق های فکر مجازی و آینده پژوهی را برای تقویت روابط عمومی ها موثر دانست.
او با اشاره به تهیه سند چشم اندار روابط عمومی ها توسط اداره کل روابط عمومی استانداری کردستان با همکاری شورای هماهنگی روابط عمومی ها، گفت: این اقدام حرکتی مناسب در جهت تقویت جایگاه روابط عمومی ها و نقش آفرینی آنان در مناسبات اجتماعی و سازمانی است که امید است بستر عملیاتی شدن آن به زودی فراهم شود.
***مدیر نباید نظرگاه صرف تشریفاتی به روابط عمومی داشته باشد
جمعی از فعالان حوزه ارتباط اجتماعی که در روابط عمومی سازمان ها مشغول کار هستند بر این باورند برای اینکه کارایی بیشتری از روابط عمومی شاهد باشیم باید نگاه مدیر به روابط عمومی، اعتماد بخش باشد از وی به عنوان یک مشاور استفاده کند و نظرگاه صرف تبلیغی و تشریفاتی به این نهاد نداشته باشد.
یکی از کارشناسان ارشد علوم ارتباطات اجتماعی در کردستان هم بیان کرد:روابط عمومی در سازمان به عنوان نهادی است که می تواند به صورت نظام مند، برنامه ریزی شده و سنجیده در جهت ایجاد، حفظ و گسترش تعامل و تفاهم مدیران با کارکنان اقدام کند.
فرهنگ مسعودی می گوید: روابط عمومی باید به عنوان بازویی توانمند و مشاوری امین برای مدیران ارشد هر سازمان عمل کند و ضمن گردآوری اطلاعات، تجزیه و تحلیل آنها نقش قابل توجهی در راستای تصمیم گیری های مدیریتی و استراتژیک یک سازمان ایفا کند.
وی پیرامون نقش روابط عمومی ادامه داد:نقش روابط عمومی به عنوان ابزار مدیریتی برای فعالیت های حرفه ای، علمی و الکترونیکی از مشخصه های جدید روابط عمومی در عصر ارتباطات است و بی تردید پاسخگو بودن، مخاطب محوری و اطلاع رسانی صحیح و شفاف از ویژگی های یک روابط عمومی کارآمد است.
او بیان اینکه روابط عمومی هنر مردم داری و خدمت به مردم است که نقش وکیل مدافع سازمان را برعهده دارد تصریح کرد: کارآمدی روابط عمومی در پرتو هویت یابی حقیقی آن امکانپذیر است.
***روابط عمومی ابزار فلسفه مدیریت است
وی با بیان اینکه روابط عمومی خانه مردم و تریبون سازمان است و ابزار فلسفه مدیریت است اذعان کرد: اگر روابط عمومی ناکار آمد شود ، مدیریت فرسوده و ناکارآمد می شود.
جمعی از فعالان روابط عمومی در سقز هم در گفت و گو با ایرنا پیرامون مسائل و مشکلات روابط عمومی در شهرستان ها بیان کردند: نبود چارت سازمانی در اداره های شهرستان ها و واگذاری مسئولیت به مدیر اداره، نداشتن امکانات، توجه نکردن به جایگاه پژوهش و تحقیق در روابط عمومی اداره ها و به ویژه فرمانداری ها راه را بر توسعه این نهاد بسته است.
7249/1904
گزارش از ابراهیم محمدحسینی

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده