ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سلطه خارجی ها بر پست های کلیدی در امارات

گارد ریاست جمهوری، موسسات انرژی و نفت و اداره مخابرات، بارزترین اداراتی هستند که خارجی ها در راس هرم ریاستی آن قرار دارند که بنا بر گزارش رسانه های عربی منطقه، این امر مشکلات راهبردی، امنیتی، سیاسی و اقتصادی را برای این کشور به وجود آورده است.

** استرالیا در راس فرماندهی گارد ریاست جمهوری امارات
پایگاه خبری شئون خلیجیه به نقل از گزارشی که در سال 2015 در پایگاه اینترنتی 'میدل ایست آی' منتشر شد، نوشت: فرمانده نیروهای نظامی ویژه در امارات را یک افسر استرالیایی برعهده دارد و دولت امارات ٬ افسران این یگان ویژه را بیشتر از میان نظامیان خارجی انتخاب کرده که زیر نظر مستقیم محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی اداره می شود.
ژنرال 'مایک هندمارش' 59 ساله که یک افسر بلندپایه سابق در ارتش استرالیا بوده، فرماندهی نیروهای ویژه نظامی امارات را در یمن که در قالب ائتلاف عربستان به این کشور حمله کرده، برعهده دارد.
به گزارش وزارت خارجه آمریکا، گارد ریاست جمهوری امارات شامل یگان دریایی، اطلاعاتی، نیروی هوایی، نیروی ویژه و تیپ مکانیزه می باشد.
هندمارش استرالیایی در اوایل سال 2010 میلادی بر روند تاسیس گارد ریاست جمهوری امارات نظارت داشت و حقوق سالانه او به بیش از 500 هزار دلار می رسد ضمن اینکه او از پرداخت هرگونه مالیات و عوارضی معاف است و گزارش های خود را بطور مستقیم به شخص محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی ارائه می کند.
او در سال های 2004 تا 2008 میلادی فرماندهی نیروهای ویژه استرالیا را برعهده داشت و در سال های 2008 تا 2009 فرمانده نیروهای استرالیایی در منطقه خاورمیانه بوده است. او پیش از این فرمانده نیروهای نظامی استرالیایی در بغداد نیز بوده و پس از آن به امارات آمده است.
پایگاه خبری شئون خلیجیه در این باره نوشت: هند مارش استرالیایی به راحتی با مقام های عالی رتبه امنیتی و نظامی امارات نشست و برخاست می کند و نیروهای ویژه تحت فرماندهی او در پایگاه هوایی نظامی 'المنهاد' مستقرند.
تونی ابوت نخست وزیر سابق استرالیا پیش از این اعلام کرده بود که 600 سرباز استرالیایی برای شرکت در عملیات مبارزه با داعش در سوریه و عراق به امارات اعزام می شوند.
براساس این گزارش، امارات برای توسعه گارد ریاست جمهوری ٬ از نیروهای خبره خارجی کمک گرفته و نیروهای خبره استرالیایی در پست های عالی و کلیدی این یگان نظامی حضور فعال دارند که از جمله می توان به افراد زیر اشاره کرد:
'پیتر بوتسون' افسر سابق اطلاعاتی است که از سال 2014 به عنوان مستشار فرمانده نیروهای ویژه فعالیت می کند، 'اسکات کوریجان' که فرمانده سابق عملیات ویژه در ارتش استرالیا بوده و از سال 2013 به عنوان مستشار در این یگان حضور دارد و 'استیو نیکولز' فرمانده ارشد سابق در ارتش استرالیا بوده که اکنون پنج سال است به عنوان مستشار ارشد این نیروها در امارات بسر می برد.

** مدیران انگلیسی و آمریکایی
به گزارش پایگاه اینترنتی میدل ایست آی، برخی مدیران خارجی دیگر نیز مانند 'دسی داوسون' که پیش از این از جمله مدیران وزارت دفاع انگلیس و افسر سابق نیروی دریایی بودند، به چشم می خورند که اکنون به عنوان مستشار در نیروی امنیتی ویژه در ابوظبی فعالیت می کنند.
'رابرت کروس' که یک افسر بازنشسته آمریکایی است نیز در بخش آمورش گارد ریاست جمهوری امارات نقش و سمت مهمی را برعهده دارد.

** شورای عالی انرژی
مدیران خارجی علاوه بر بخش های نظامی ٬ در بیشتر پست های مدیریتی و کلیدی موسسات مهم اقتصادی امارات نیز حضور دارند؛ به عنوان مثال 'فریدریک شیمن' که تابعیت او فاش نشده ٬ مدیرکل شرکت نفت دبی و عضو شورای عالی انرژی این امیر نشین است. او یکی از مدیران با نفوذ و مهم در حوزه انرژی در دبی محسوب می شود.
'کرون فرگسون' نیز در سمت مدیر کل تجهیزات دبی مشغول است و او نیز عضو شورای عالی انرژی است که اطلاعات دقیقی از شخصیت و تابعیت و زمان حضور او در این کشور داده نشده است.

** انگلیسی ها و مدیریت شرکت هواپیمایی ملی الاتحاد امارات
جیمز هوگن انگلیسی ٬ مدیر عالی شرکت هواپیمایی ملی امارات موسوم به الاتحاد نیز که از سال 2003 تاسیس و زیر نظر حکومت ابوظبی فعالیت دارد را برعهده دارد. او کنترل بخش های اجرایی این شرکت را نیز بر عهده دارد . گفته می شود او برخی سمت های عالی نیز در شرکت های اروپایی مانند 'هرتز استرالیا، هرتز اروپا بی ام ای' هتل های زنجیره ای فورت و هواپیمایی طیران الخلیج را نیز برعهده دارد.
به گزارش رسانه های کشورهای عربی خلیج فارس ٬ گفته می شود او نقش حیاتی در رشد و توسعه سریع شرکت هواپیمایی الاتحاد و نجات آن از ورشکستگی داشته است.

** مدیریت مرکز کنترل دریایی
محمد بن راشد حاکم دبی از ماه آوریل 2016 ٬ دستور تاسیس مرکز کنترل دریایی را صادر کرد و از همان زمان آلسیر انتونی کولمن که از هویت و شخصیت او اطلاعات شفافی در دست نیست ٬ ریاست این نهاد را برعهده گرفت.

** مدیریت بر مرکز مخابرات امارات
گروهی دیگری از خارجیان، مدیریت شورای اداری مخابرات امارات را که موسسه ای کاملا دولتی و انحصاری است٬ در اختیار دارند .
ریاست شورای اجرایی بخش تکنولوژی مخابرات امارات را یک برزیلی برعهده دارد، مسئولیت امور مالی این شرکت نیز بر عهده یک تبعه ترکیه ای است، ضمن اینکه ریاست اجرایی آن بر عهده یک مدیر سوئیسی است.
برخی رسانه های خبری عربی بارها از حضور کمرنگ شهروندان اماراتی در پست های کلیدی این موسسات اقتصادی بزرگ انتقاد کرده و نوشته اند که بیش از 90 درصد مسئولیت های مدیریتی و مهم در شورای ریاست مخابرات و شرکت های تابعه آن در اختیار افراد خارجی قرار دارد.
پایگاه خبری شئون خلیجیه همچنین به حضور غیر مستقیم برخی شرکت های تجاری و اقتصادی صهیونیستی در امارات اشاره کرد و نوشت: برخی شرکت های اقتصادی مانند شرکت ای جی تی سوئیس و یو اس آی جی تی آمریکا که زیر نظر مدیران و بازرگانان یهودی اسرائیلی - آمریکایی اداره می شوند ٬ در این کشور فعالیت اقتصادی دارند و اولین قرارداد همکاری را در سال 2008 با حکومت ابوظبی امضا کرده اند.
یکی از این شرکت ها ٬ حدود سه میلیارد درهم اماراتی معادل 816 میلیون دلار در زمینه های اقتصادی این امیرنشین سرمایه گذاری کرده است.
حضور مدیران خارجی در پست های کلیدی در امارات در حالی است که نرخ بیکاری در این کشوردر سال های گذشته از مرز 20.8 درصد گذشته است .
مسئولان امارات در سال های گذشته به دلیل مشکلاتی که به خاطر حضور اتباع خارجی در این کشور ایجاد شده بود ٬ مجبور شدند برخی اتباع مقیم از کشورهای لبنان، عراق، مصر و پاکستان را اخراج کنند و دلیل آن را نیز نداشتن شغل و بیکاری اعلام کردند.
گزارش از : سعید محسنی راد
خاورم**1653**2041**

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده