ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هاشمی، هاشمی است!

این مطلب به قلم غلامرضا ظریفیان می افزاید :‌ برخی از گمانه‌ها حکایت از آن دارد که شخص ایشان، تمایلی برای این حضور ندارد. علت هم می‌تواند آن باشد که آیت ا... هاشمی‌رفسنجانی، چه در این موقعیت قرار بگیرد و چه نگیرد، به زعم موافقان و مخالفان و آنهایی که مسائل سیاسی کشور را رصد می‌کنند، نقش تعیین‌کننده و تاثیرگذار خود را در شرایط مختلف و در دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی و نقد آسیب‌ها و مشکلاتی که جامعه با آنها روبه رو است و در ارائه راهبردهای کلانی که به اعتدال جامعه کمک می‌کند، فراموش نخواهد کرد.
آیت ا...هاشمی تلاش دارد هم پیشرفت جامعه و هم بحث حقوق مدنی و آزادی‌هایی که در قانون اساسی وجود دارد، مورد توجه قرار بگیرد بنابراین باید منتظر ماند که آیت ا... هاشمی‌رفسنجانی تمایلی به حضور در این عرصه دارند یا خیر. حضور یا عدم حضور ایشان، تغییری در روش و منش او ایجاد نمی‌کند و به تعبیری هاشمی، هاشمی است.
طبیعی است مجلسی که امروز، به عنوان مجلس خبرگان تشکیل شده، از تنوع بیشتری در ارتباط با سلایق سیاسی برخوردار است و در صورتی که هاشمی در انتخابات ریاست مجلس خبرگان رهبری شرکت کند، به اتکا آنها می‌تواند موقعیت بهتری را نسبت به گذشته داشته باشد.
به هر حال، آیت ا... هاشمی از زیرکی، درایت و آینده نگری بالایی برخوردار است و شرایط را ارزیابی خواهد کرد به این معنا که به بررسی این موضوع خواهد پرداخت که آیا آمدن در این موقعیت‌ برای او مناسب است یا اینکه آیا عدم حضور در موقعیت ریاست مجلس خبرگان، نقش تعیین‌کننده خود را در انقلاب و مجلس خبرگان را تحت تاثیر قرار خواهد داد یا خیر. بدیهی است که اعضای مجلس خبرگان رهبری هستند که تعیین خواهند کرد کدام شخصیت، رئیس باشد اما گمانه زنی‌های صورت گرفته با برخی بزرگان، این طور نشان می‌دهد که آیت ا... هاشمی درصورت حضور، رای لازم برای ریاست را دارد و اگر خود ایشان، نامزد نشود به کسانی هم رای خواهد بود که اخیرا برای ریاست مجلس خبرگان مطرح شده‌اند.
به هر حال باید منتظر ماند و دید که آیت ا... هاشمی‌رفسنجانی اراده‌ای برای حضور در این عرصه دارد یا خیز؟ تا امروز و با توجه به گفت‌وگویی‌هایی که در سطح رسانه‌ها صورت گرفته، این طور به نظر می‌رسد که آیت ا... هاشمی، خود را برای این امر آماده نکرده است.
البته عرصه سیاست، عرصه ممکنات است و ممکن است که ایشان در آینده تصمیم دیگری داشته باشد. آن چه که قابل پیش بینی است، چنین است که هاشمی در هر سمتی، حضور و تاثیر‌گذاری خود را در فضای سیاسی کشور خواهد داشت و طبیعتا با بررسی هایی که خواهد کرد، اگر هم کاندیدای ریاست نشود، مصلحت را با همان نگاه ارزیابی کرده است.
اگر هم هاشمی حضور پیدا کند، با ترکیب فعلی مجلس خبرگان، موقعیت بهتری را برای ریاست خواهد داشت. از سوی دیگر باید توجه داشت که مجلس خبرگان رهبری ماموریت‌های خاص و استراتژیکی دارد. حضور شخصیت‌هایی که در آن مجلس هستند بر اساس همان ماموریت حساس و خاص است.
تصور این است که در دوره پنجم، ترکیب خبرگان، تفاوت معناداری پیدا نکند اما به شرایط سیاسی و فرهنگی که در کشور وجود دارد، نزدیک‌تر شده است. اگر معدل گرفته شود، میانگین شخصیت‌هایی که در مجلس خبرگان حضور دارند، نسبت به مجلس قبل، از همراهی بیشتری با فضای کشور برخوردار هستند. آیت ا...هاشمی در چنین مجلسی، نقش و تاثیر‌گذاری خود را خواهد داشت.
منبع : سایت خبری تحلیلی تدبیر 24
زمان انتشار مطلب : 27 اردیبهشت 95
1647

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده