ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

روحانی در دیدار معلمان بر آشنایی و یادگیری جوانان با زبان‌های متنوع تاکید کرد

کبری خزعلی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: رئیس‌جمهور در دیدار معلمان گفت"هر چقدر که بتوانیم جوانان خود را به چند زبان خارجی آشنا کنیم با آموختن هر زبان یک دریچه از علم و دانش و فهم و شناخت به روی او باز خواهد شد".

کبری خزعلی رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه "آیا سخنان رئیس‌جمهور در موضوع زبان‌های خارجی در راستای مباحث مطرح شده در جلسه شورای عالی انقلاب است و اینکه چه بحثی در شورای عالی انقلاب فرهنگی در موضوع زبان‌های خارجی مطرح شد که منجر به سخنرانی رئیس محترم جمهور شد؟ " اظهار داشت: همانطور که می‌دانید قبل از ورود به دستور جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی برخی از اعضا براساس تقاضایی که پیش از این مطرح کرده‌اند، وقت نطق می‌گیرند.

وی افزود: در این جلسه آقای رحیم پور ازغدی در نطق خود ضمن برشمردن محورهایی از رهنمودهای مقام معظم رهبری (مدظله العالی) خطاب به معلمین تقاضا کردند نسبت به رهنمودهای رهبری اقدام عاجل صورت گیرد، در جلسه مقرر شد که وزیر آموزش و پرورش نسبت به توسعه و تعدد زبان‌ها با رعایت زبان‌هایی که بیشتر از نظر علمی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مورد نیاز است و روابط وسیع‌تر و متنوع‌تری را برای نظام به ارمغان می‌آورد اقداماتی را صورت دهند، که البته ایشان هم برای تنوع‌بخشی و غنی‌سازی محتوای آموزش زبان‌ها اعلام آمادگی کردند.

** کشورهای مستعمره فرهنگ دولت استعمارگر را اطلاعت می‌کنند

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره اشکالات توسعه زبان انگلیسی گفت:کشورهای مستعمره زبان دولت استعمارگر و فرهنگ‌ساز را اطاعت کرده و در جامعه پیاده می‌کنند اما کشورهای پیشرفته برای دانش آموز خود 3 یا 4 زبان را رسماً آموزش می‌دهند تا قدرت ارتباطات آزاد و مستقل را برای ملت خود فراهم کنند.

خزعلی با بیان اینکه  تسلط به هر زبان باعث حضور فعال‌تر در زمینه روابط با آن فرهنگ و توسعه روابط علمی، اجتماعی و اقتصادی با آن کشور است، گفت: به همین دلیل مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در زمینه علل تحمیل زبان استعمارگر می‌فرمایند"متفکّرین سیاست غربی بارها گفته‌اند به‌جای اینکه ما مثل دوران استعمار قرن نوزدهمی برویم کشورگشایی کنیم و حاکم نظامی بگذاریم و پول خرج کنیم و اسلحه بفرستیم و جنگ و جدال راه بیندازیم، بهتر از آن و آسان‌تر از آن و کم‌هزینه‌تر از آن این است که نخبگان و زبدگان آنها را بیاوریم فکر خودمان را به آنها تزریق کنیم، آنها را بفرستیم به کشورشان، آنها می‌شوند سربازهای بی‌جیره و مواجب ما؛ همانی که او می‌خواهد، این عمل میکند. شما امروز چنین دولتهایی سراغ ندارید؟"

وی با اشاره به بخش دیگری از فرمایشات مقام معظم رهبری در این زمینه تصریح کرد:"در منطقه‌ ما از این دولت‌ها کمند؟ [که‌] همان حرفی را می‌زند که آمریکا می‌خواهد بزند، همان کاری را می‌کند که او می‌خواهد بکند؛ خرجش را هم متحمّل می‌شود، هزینه‌اش را هم متحمّل میشود، [امّا] برای او کار می‌کند.‌نه فقط از او امتیاز نمی‌گیرد و پول نمی‌گیرد، بلکه پول هم خرج می‌کند؛ امتیازش فقط این است که استکبار مانع سقوط او به دست عوامل مخالف می‌شود و او را نگه می‌دارد."

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطر نشان کرد: رهبری در ادامه سخنان خود می‌فرمایند:"اینها یک برنامه‌ این‌جوری دارند برای نسل ما؛ برای همین دانش‌آموزی که زیر دست شما است همین برنامه را دارند. حالا چقدر بتوانند یا نتوانند بحث دیگری است، امّا این برنامه هست. فکر خودشان را ترویج می‌کنند، فرهنگ خودشان را ترویج می‌کنند، زبان خودشان را ترویج می‌کنند. من مکرّر گفته‌ام؛ این اصرار بر ترویج زبان انگلیسی در کشور ما یک کار ناسالم است. بله، زبان خارجی را باید بلد بود امّا زبان خارجی که فقط انگلیسی نیست، زبان علم که فقط انگلیسی نیست."

خزعلی در پاسخ به اینکه آیا رئیس جمهور در دیدار معلمان بر این مسئله تاکید کردند،گفت: طبیعتاً ایشان بر ضرورت آموزش زبان‌های خارجی متنوع و کیفی تأکید کردند و گفتند هر زبانی که علم را در کشور عمیق تر منتقل کنند باید بیاموزیم.

وی با اشاره به بخشی از سخنان رئیس‌جمهور در دیدار با معلمان افزود: رئیس‌جمهور در این دیدار اعلام کرد "هر چقدر که بتوانیم جوانان خود را به چند زبان خارجی آشنا کنیم با آموختن هر زبان یک دریچه از علم و دانش و فهم و شناخت به روی او باز خواهد شد."

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده