ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سوسک های سرگین غلتان با ستاره ها جهت یابی می کنند - آکا

سایت علمی ، اخبار علمی آکااخبار علمی تازه های فناوری اخبار آموزشی ,[categoriy]

سوسک های سرگین غلتان با ستاره ها جهت یابی می کنند

سوسک های سرگین غلتان با ستاره ها جهت یابی می کنند - آکا

آکاایران: سوسک های سرگین غلتان با ستاره ها جهت یابی می کنند

آکاایران: محققان پی برده اند که سوسک های سرگین غلتان تصویری از موقعیت خورشید، ماه و ستاره ها در ذهن شان ثبت کرده و با استفاده از همان تصویر جهت یابی می کنند.

به گزارش آکاایران: دانشمندان سوئدی پی بردند که سوسک های سرگین غلتان هنگام حرکت فضولات حیوانات تصویری از آسمان را ثبت می کند. این سوسک ها هنگام حرکت به طور پیوسته تصویر ذخیره شده در ذهن شان را با مکانی که در آن قرار دارند، مقایسه می کنند. محققان می گویند مهارت های جهت یابی این سوسک می تواند به توسعه ی خودروهای بدون راننده کمک کند.

پژوهش های قبلی نشان داده اند که سوسک های سرگین غلتان در جهت یابی به وسیله ی نور کهکشان راه شیری مهارت شگفت انگیزی دارند. این تحقیق جدید بر مبنای پژوهش های قبلی قرار دارد و نکته ی جدیدی که اضافه کرده این است که نشان می دهد آنها چگونه تصاویر آسمان را در مغزشان ذخیره کرده و از آن استفاده می کنند.

اما این سوسک ها این کار را چگونه انجام می دهند؟ این فرایند وقتی آغاز می شود که آنها برای غذا وارد رقابت می شوند. سوسک های سرگین غلتان وارد تپه ای از فضولات می شوند و باید تکه ای از آن را برای خودشان بردارند. آنها تکه ای را از تپه جدا کرده و آن را به شکل یک توپ درمی آورند و باید برای دور کردن آن از رقیبان هم آماده شوند. هر چه این سوسک ها سریع تر بتوانند دور شوند، شانس تامین غذا و بقایشان بیشتر می شود.

وقتی که فضله به یک توپ تبدیل می شود، سوسک روی آن شروع به رقص می کند. به این صورت که روی توپ می رود و آن را در محور عمودی آن می چرخاند. این سوسک چند لحظه روی فضله باقی می ماند و برای پیدا کردن جهت اش از ستاره ها کمک می گیرد.

براساس گفته ی محققان، لحظه ای که سوسک ماهرانه روی کره ی بدبو می رقصد، برای گرفتن تصویر ذهنی از آسمان اهمیت زیادی دارد. دکتر ال یوندی می گوید: «در آن وضعیت، آنها می توانند آسمان را اسکن کرده و تصویری از آن در ذهن شان ثبت کنند، و وقتی که شروع به غلتاندن توپ می کنند، سعی دارند که به طور مداوم منظره ی واقعی آسمان را با تصویر ذهنی شان مقایسه کنند. این کار آنها را در مسیر مستقیمی قرار می دهد.»

در سراسر جهان، هزاران گونه ی سوسک سرگین غلتان وجود دارد که از فضولات حیوانات تغذیه می کنند. بعضی از این موجودات در طول زمان و با تکامل راه هایی پیدا کرده اند که بتوانند این فضولات را بردارند و به شکل یک گلوله ی توپ دربیاورند و آن را به سرعت از چنگال رقیبان شان دور کنند. سپس این موجودات فضله را دفن کرده و از آن به عنوان اخبار علمی تازه های فناوری اخبار آموزشی - غذایی و خوابگاهی برای فرزندان شان استفاده می کنند.

اما جهت یابی برای تمام تلاش های آنها بسیار ضروری است و حالا دانشمندان در سوئد جزییات جدیدی درباره ی مهارت های خارق العاده ی آنها کشف کرده اند.

این محققان پژوهش هایشان را در ساختمان ویژه ای با آسمان مصنوعی در آفریقای جنوبی انجام دادند. این تیم می توانست میزان نور و موقعیت اجرام آسمانی را کنترل کند. آنها پی بردند که سوسک های سرگین غلتان چیزهای زیادی می بینند که ما انسان ها نمی توانیم آنها را ببینیم. این موارد شامل دامنه های رنگی خاص آسمان و نور پولاریزه می شود.

دکتر «باسیل ال یوندی»، سرپرست این تیم پژوهشی می گوید: «مثلا اگر این سوسک فقط از خورشید برای جهت یابی استفاده کند، در هوای ابری گم می شود. برای اینکه این سیستم خوب کار کند، باید نشانه های بسیار زیادی را تشخیص دهد. به همین دلیل است که آنها تا جایی که می توانند از نشان های آسمانی زیادی استفاده می کنند.»

مورچه ها هم می توانند هنگام جهت یابی تصاویری ذهنی ذخیره کنند، اما این تصاویر فقط از محیط اطراف شان گرفته شده است.

دکتر یوندی می گوید یافته های آنها درباره ی اینکه سوسک های سرگین غلتان چگونه اطلاعات گرفته شده از آسمان را پردازش می کنند، می تواند به انسان ها در توسعه ی وسایل نقلیه ی خودران کمک کند. او گفته است: «ما بر مبنای این نتایج، می توانیم ربات ها یا الگوریتم هایی بسازیم که به ماشین های خودران کمک می کنند که بدون نیاز به ورود داده به سیستم شان جهت یابی کنند.»

[ منبع این خبر سایت آکاایران-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت آکاایران-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X