ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

طرح‌هایی که در اصفهان ۹ سال در صف انتظارند

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها - مریم یاوری: غم‌نامه بیکاری در استان اصفهان همچنان جریان دارد و این بار بازی گرفتن افکار عمومی نیز چاشنی آن شده و این در حالی است که کسی در استان اصفهان آماری از تعداد افسارگسیخته پروژه‌های نیمه‌تمام و به یادگار مانده از گذشته را ندارد.

اما در این میان نمی‌توان نادیده گرفت کلنگ‌هایی که به بهانه طرح‌های عمرانی و به کام اهداف سیاسی به زمین‌خورده و امروز اثرات زیان‌بار بازی با افکار عمومی درزمینهٔ اشتغال‌زایی به‌راحتی از صف‌های طولانی مردم شهرستان‌های فریدن و فریدون‌شهر پشت درب فرمانداری‌ها و مطالبه آن‌ها در خصوص برخی طرح‌هایی که سال‌هاست کلنگ زنی شده و از اجرا جامانده‌اند، مشاهده می‌شود.

پروژه‌های نافرجام پاشنه آشیل فرمانداری فریدن

در این راستا اسفندیار تاجمیری، فرماندار شهرستان فریدن از نافرجامی پروژه نخستین کارخانه سیمان نسوز خاورمیانه در منطقه فریدن سخن به میان می‌آورد و در خصوص این پروژه به خبرنگار مهر می‌گوید: این پروژه ازجمله پروژه‌های نافرجام شهرستان فریدن بود که کلنگ آن زودتر از موعد بر زمین زده شد و امروز همچون چماقی است که بر سر فرمانداری فریدن کوبیده می‌شود.

کلنگ زنی پروژه کارخانه نسوز فریدن نمادین بوده و درواقع عملیات اجرایی برای این امر تعریف‌نشده بود

وی به کلنگ زنی پروژه کارخانه سیمان نسوز فریدن در سال ۸۶ اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: باید توجه داشت که هم‌زمان با کلنگ زنی این پروژه از تعدادی زیادی از شهروندان فریدن و روستاهای اطراف که متقاضی اشتغال بودند ثبت‌نام به عمل آمد و به آن‌ها وعده اشتغال در کمترین زمان ممکن را داده‌اند.

فرماندار فریدن که معتقد است در زمان کلنگ زنی پروژه کارخانه سیمان نسوز حتی زمین آن نیز هنوز واگذار نشده بود، اضافه می‌کند: می‌توان گفت که کلنگ زنی این پروژه نمادین بوده و درواقع عملیات اجرایی برای این امر تعریف‌نشده بود.

وی اضافه می‌کند: با پیگیری‌های صورت گرفته تاکنون مشکلات واگذاری زمین و تأمین نیازهای اولیه همچون آب را برطرف کرده و این در حالی است که سرمایه‌گذار این پروژه اعلام کرده تمایلی به سرمایه‌گذاری ندارد و به دنبال پیدا کردن سرمایه‌گذار خارجی برای اجرایی کردن این پروژه است.

تاجمیری ادامه می‌دهد: همچنین فرمانداری پیگیری لازم در خصوص دریافت کمیسیون ماده ۱۵ استان اصفهان را برای اجرای  پروژه کارخانه سیمان نسوز فریدن انجام داده و محقق شده است.

وی بابیان اینکه قرار بود با بهره‌برداری از پروژه کارخانه سیمان نسوز فریدن برای حدود ۳۰۰ نفر اشتغال‌زایی در این شهرستان ایجاد شود، می‌افزاید: اعتبار پیش‌بینی‌شده برای بهره‌برداری از این پروژه ۳۰ میلیارد تومان و زمان بهره‌برداری ازآن‌پس از کلنگ زنی ۳۰ ماه اعلام‌شده بود.

نرخ رسمی بیکاری فریدن ۲۵ درصد است

وی همچنین از انجام بیش از دو سال کار کارشناسی و آزمایش‌های متعدد از مواد معدنی، خاک منطقه و تولید نمونه آزمایشگاهی آن در فرانسه خبر می‌‌دهد و می‌گوید: این در حالی است که امروز تنها مراجعات مکرر مردم فریدن و همچنین تعدادی کارگر و نگهبان به فرمانداری و شکایت در خصوص مشکلاتی که این کلنگ زنی برایشان به وجود آورده سهم شهرستان شده است.

فرماندار فریدن نرخ بیکاری در این شهرستان را بر اساس آخرین گزارش‌ها ارائه‌شده ۲۵ درصد اعلام می‌کند و ادامه می‌دهد: باید توجه داشت که نرخ بیکاری فصلی در شهرستان در برخی مواقع از سال بیش از دو برابر بیکاری رسمی شهرستان است.

پروژه LAB هم حاصل شلوغ‌بازی‌های سیاسی بوده که بدون هیچ پشتوانه فکری کلنگ زنی شده است

اما هیچ‌گاه نمی‌توان از یاد برد اشک شوق مردمان فریدون‌شهر را که به دنبال کلنگ زنی پروژه پتروشیمیLAB  در این شهرستان ریخته شد و امروز این اشک‌های شوق به نگاهی حسرت‌آمیز به‌جای خالی این پروژه تبدیل‌شده و این در حالی است که مهدی ربانی، فرماندار وقت فریدون‌شهر در زمان کلنگ زنی پروژه پتروشیمی LAB در تاریخ ۹ دی‌ماه ۸۶ این پروژه را هدیه‌ای به مردم فریدون‌شهر اعلام کرد که درواقع این هدیه نه‌تنها سودی برای مردم نداشت بلکه تنها دیدگاه بی‌توجهی مسئولان به منطقه کم برخوردار فریدون‌شهر را در ذهن‌ها تقویت کرد.

پروژه پتروشیمی LAB  فریدون‌شهر حاصل شلوغ‌بازی بود

در این میان ناصر اسدی، فرماندار فریدون‌شهر نیز در خصوص آخرین وضعیت پروژه پتروشیمیLAB   فریدون‌شهر به خبرنگار مهر می‌گوید: این پروژه حاصل شلوغ‌بازی‌های سیاسی بوده که بدون هیچ پشتوانه فکری کلنگ زنی شده است.

وی که معتقد است حتی هنوز زمین اجرای این پروژه نیز جانمایی نشده است، ادامه می‌دهد: اجرای این پروژه هنوز در دست‌اندازهای زیست‌محیطی مانده و محیط‌زیست مخالف اجرای این طرح در منطقه فریدون‌شهر است.

آمار بیکاری در شهرستان فریدون‌شهر روزبه‌روز رو به افزایش است و این در حالی است که هنوز در خصوص اشتغال برای این شهرستان تصمیم جدی اتخاذ نشده است

فرماندار فریدون‌شهر اضافه می‌کند: باید توجه داشت که پروژه پتروشیمی LAB  فریدون‌شهر بدون در نظر گرفتن آمایش سرزمین و هیچ‌گونه مطالعاتی کلنگ زنی شده و درواقع می‌توان از این پروژه به‌عنوان اقدامی دهان‌پرکن، تبلیغاتی و اسم‌ورسم‌دار یادکرد.

وی که معتقد است ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال در فریدون‌شهر با توجه به طبیعت بکر و دست‌نخورده‌ای که دارد باید حول محور کشاورزی، منابع طبیعی، آب و صنایع پاک بچرخد، ادامه می‌دهد: باید توجه داشت که آمار بیکاری در شهرستان فریدون‌شهر روزبه‌روز رو به افزایش است و این در حالی است که هنوز در خصوص اشتغال برای این شهرستان تصمیم جدی اتخاذ نشده است.

پتروشیمی فریدون‌شهر می‌تواند برای شش هزار نفر اشتغال‌زایی داشته باشد

اما محمدعلی اسفنانی، نماینده مردم فریدن، فریدون‌شهر و چادگان در مجلس شورای اسلامی در خصوص وضعیت مصوبه پتروشیمی شهرستان فریدون‌شهر به خبرنگار مهر می‌گوید: از سال‌ها قبل قرار بود در این شهرستان یک واحد اوره و آمونیاک تأسیس شود که این موضوع در دور نخست سفرهای ریاست جمهوری به استان و شهرستان مطرح و مصوبه تأسیس یک واحد آلكيل بنزن خطی LAB در شهرستان فریدون‌شهر تصویب شد.

وی می‌افزاید: در یک نشست با مردم شهرستان عملیات تأسیس این واحد و اقدامات بعدی برای مردم شهرستان تشریح شد که در این نشست عنوان شد با راه‌اندازی این واحد برای شش هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌شود.

اگر در حال حاضر کسی مدعی باشد این پروژه مقرون‌به‌صرفه نیست نشان‌دهنده ضعف مطالعات و یا نبود مطالعات کافی است اما من با اطمینان اعلام می‌کنم این پروژه هم مقرون‌به‌صرفه است و هم می‌تواند نقش مهمی در بهبود وضعیت اقتصادی منطقه ایفا کند

نماینده مرم فریدن، فریدون‌شهر و چادگان که معتقد است اولین کلنگ احداث پروژه پتروشیمیLAB  فریدون‌شهر در بدترین فصل سال شهرستان به زمین زده شد و بعدازآن دیگر خبری از عملیات اجرایی این پروژه نشد، می‌افزاید: برخی در مورد مقرون‌به‌صرفه نبودن اجرای این پروژه و آلایندگی آن اظهارنظر می‌کنند و این در حالی است که باید توجه داشت همیشه قبل از اجرای یک پروژه، مطالعاتی در مورد آن صورت می‌گیرد که بر اساس آن مقرون‌به‌صرفه بودن و مسائل مرتبط با اجرای پروژه بررسی می‌شود که این موضوع در مورد این پروژه نیز صدق می‌کند.

وی اضافه می‌کند: اگر در حال حاضر کسی مدعی باشد این پروژه مقرون‌به‌صرفه نیست نشان‌دهنده ضعف مطالعات و یا نبود مطالعات کافی است اما من با اطمینان اعلام می‌کنم این پروژه هم مقرون‌به‌صرفه است و هم می‌تواند نقش مهمی در بهبود وضعیت اقتصادی منطقه ایفا کند.

نماینده مردم فریدون‌شهر،‌ چادگان و فریدن در مجلس شورای اسلامی ادامه می‌دهد: در مورد وضعیت آلایندگی نیز باید گفت در حال حاضر در برخی از کشورها آلاینده‌ترین صنایع ازنظر ما با برترین تکنولوژی در نزدیکی شهرها ساخته می‌شود و هیچ نوع آلایندگی برای منطقه ندارند.

وی با اشاره به اینکه تمام توان خود را برای بهره‌برداری از پروژه پتروشیمی LAB  فریدون‌شهر بکار می‌گیریم، می‌افزاید: این پروژه می‌توان کمک شایسته‌ای به ارتقای شهرستان داشته باشد.

حال در شرایطی که مسئولان اجرایی پروژه‌های کلنگ زنی شده سابق را سیاسی و به ضرر مردم شهرستان عنوان می‌کنند اما از سوی دیگر نماینده مردم، به اقتصادی و علمی بودن طرح‌ها تأکید دارد، باید مسئولان ارشد استان اصفهان برای رفع گره‌های موجود بر سر راه اشتغال‌زایی در بیکارترین شهرستان اصفهان، با استفاده از خرد جمعی، طرح‌هایی را پای میز اجرا ببرند که کمترین آسیب را برای آینده شهرستان داشته باشد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X