ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

"رکود" دامن‌گیر صنعت مبل در استان همداندهکده مبل همدان نیمه‌کاره رها شد

مبل صنعت مبل و منبت همدان به دلیل برگزاری نمایشگاه‌های متعدد مبلمان و افزایش قیمت مواد اولیه دچار رکود شده و از رونق افتاده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، استان همدان به دلیل دارا بودن درختان فراوان گردو و راش دارای قدمتی کهن در صنعت مبلمان و منبت در شهرستان‌های تویسرکان، ملایر و نهاوند است. همچنین دارا بودن دو شهرک اختصاصی مبلمان در ملایر که ریشه مبل و منبت ایران شناخته شده است عاملی شده تا همدان به عنوان یکی از قطب‌های تولید مبلمان در کشور مطرح شود.

کارشناسان اقتصادی معتقدند که صنعت مبلمان در استان همدان با وجود ظرفیت‌های موجود و کیفیت بالا  نتوانسته جایگاه خود را در این صنعت پیدا کند.

عبدالملکی از تولیدکنندگان مبلمان در استان همدان در این رابطه به خبرنگار تسنیم گفت: یکی از مهم‌ترین مشکلات موجود که آفت جان تولید کنندگان مبلمان در استان شده برگزاری نمایشگاه‌های متعدد مبلمان است.

وی افزود: بیشترین شرکت کنندگان در نمایشگاه‌های مبلمان استان همدان از استان‌های دیگر هستند که علیرغم ممنوع بودن تک فروشی در نمایشگاه‌ها تولیدات خود را که صرفاً باید برای نمایش و معرفی در نمایشگاه عرضه شود به‌صورت تک فروشی به بازدید کنندگان می‌فروشد.

وی تاکید کرد: روال تک فروشی در نمایشگاه‌های متعدد مبلمان سبب شده پول و ارزش افزوده‌ای این صنعت به خارج استان انتقال داده شود و تولیدکنندگان استان را دچار ضرر و زیان کند.

وی با اشاره به هزینه‌بر بودن تأمین مواد اولیه مرغوب تصریح کرد: مواد اولیه مرغوب هزینه بالایی دارد و سبب می‌شود محصول تولید شده هم با قیمت بالایی برای فروش عرضه شود.

عبدالملکی افزود: متأسفانه در نمایشگاه‌ها تولیدات مبلمان با کیفیت پایین‌تر از واحدهای تولیدی استان عرضه می‌شود و چون محصول عرضه شده با محصول اصل متفاوت بوده هزینه فروش کمتری داشته و سبب ترغیب خریداران می‌شود در حالی که بعد از مدتی خود این خریدارها به افرادی شاکی از مبلمان به فروش رسیده در نمایشگاه‌های مبلمان تبدیل می‌شوند.

ادارات همدان ملزومات اداری خود را از تولیدکنندگان بومی خریداری کنند

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان مبلمان در استان همدان گفت: اگر ادارات مبلمان اداری و ملزومات خود را از واحدهای تولیدی استان همدان خریداری کنند این حرکت خود عاملی می‌شود برای حمایت از تولیدکنندگان این صنف که در حال حاضر کارگاه‌های تولیدی خود را تعطیل کرده‌اند.

کرمی نظر افزود: کیفیت اجناس ارائه شده به ادارات را اتحادیه می‌تواند تضمین کند و فروشگاه‌های مورد اعتماد را برای خرید معرفی نماید.

وی تصریح کرد: به دنبال ایجاد دهکده مبل در ورودی شهر از سمت جاده کرمانشاه و در محل بازار مبل همدان بودیم که متأسفانه شهرداری مریانج همکاری لازم را نداشت و این طرح نیمه کاره رها شد.

وی بیان داشت: نمایشگاه‌های مبلمان هر متر از غرفه‌ها را با رقم 150 هزار تومان در اختیار واحدهای شرکت کننده می‌گذارد که این رقم برای تولیدکننده‌ای که متراژ دفتر فروش خود تقریباً 10برابر متراژی است که بخواهد غرفه در نمایشگاه بگیرد هزینه‌ای سنگین برای چند روز می‌باشد.

وی با اشاره به تخفیف 25 درصدی نمایشگاه برای تولیدکنندگان استان تاکید کرد: تخفیف 25 درصدی مبلغ ناچیزی است که چندان تفاوتی برای واحدهای تولیدی مبلمان استان نخواهد داشت و اگر واقعاً نمایشگاه همدان قصد دارد تولیدکنندگان همدان را جذب کند مبلغ اجاره غرفه‌ها را تا 50 درصد کاهش دهد و حامی معرفی صنعت مبل استان در نمایشگاه مبلمان باشد.

وی از شکایت‌های خریداران از محصولات عرضه شده در نمایشگاه مبلمان استان همدان سخن گفت و افزود: متأسفانه هر ساله بعد از پایان نمایشگاه تعداد بالایی شکایات از جانب خریداران نمایشگاهی به اتحادیه ارائه می‌شود که نشأت گرفته از تفاوت‌های جنس فروخته شده با کالاهای نمایش داده شده در نمایشگاه‌های مبلمان است.

وی عنوان کرد: متأسفانه در حال حاضر نمایشگاه‌ها بلای جان واحدهای تولیدی مبلمان در استان همدان شده و سبب از رونق افتادن این بازار شده است.

عدم استقبال واحدهای تولیدی مبلمان همدان برای حضور در نمایشگاه

مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان همدان گفت: با اینکه نمایشگاه‌های تخصصی مبلمان فرصت مناسبی برای معرفی ظرفیت‌های صنعت مبل سازی و منبت استان محسوب می‌شود اما واحدهای تولیدی استان استقبال مناسبی برای حضور ندارند.

حسین الماسی اظهار داشت: نمایشگاه‌های تخصصی مبلمان در سراسر کشور با هدف ایجاد رقابت در تولید محصولات توسط تولیدکنندگان برگزار می‌شود و در همدان هم با همین هدف هرساله دوره‌ای چند روزه نمایشگاه تخصصی صنعت مبلمان و منبت در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی همدان برگزار می‌شود.

وی افزود: نمایشگاه می‌توانند فضای مناسبی را در اختیار واحدهای تولیدی به منظور فروش و معرفی تولیدات خود به فروشندگان این کالاها ایجاد نمایند.

مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان همدان بیان داشت: به منظور حمایت از واحدهای تولیدی مبلمان و منبت در استان همدان تخفیف 25 درصدی را برای اجاره غرفه‌ها در نمایشگاه لحاظ کردیم تا بتوانیم تعداد بیشتری از این واحدها را جذب کنیم. تولیدکنندگان مبلمان در استان نمایشگاه تخصصی مبلمان را مقابل خود و تهدید در نظر نگیرند بلکه آن را فرصتی برای معرفی کالاها و تولیدات خود بدانند.

به گزارش تسنیم، تبلیغات در نمایشگاه‌های مبلمان استان همدان به گفته اکثر خریداران با واقعیت منطبق نیست و کیفیت محصولات به فروش رسیده متفاوت از محصولات موجود در نمایشگاه  است. همچنین جذب تولیدکنندگان از استان‌های دیگر و هزینه بالای اجاره غرفه‌ها برای واحدهای تولیدی همدان عاملی شده تا رکود به‌وجود آمده در بازار مبلمان و واحدهای تولیدکننده آن تشدید شود و کارگاه‌هایی که قدرت مالی کمتری دارند یکی پس از دیگری تعطیل شود.

پیش‌بینی می‌شود با هم اندیشی مسئولان امر و تعدیل هزینه‌های نمایشگاهی برای واحدهای تولیدکننده صنعت مبلمان و منبت بومی استان همدان نمایشگاه‌ها، برای معرفی صنعت مبلمان استان با تمام ظرفیت‌های موجود آن، از تهدید به فرصت تبدیل شود.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده