ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

طغیان اعضا علیه رهبر حزب ملی گرای ترکیه

نیروهای پلیس ترکیه دیروز مانع از برگزاری کنگره فوق العاده حزب ناسیونالیست " حرکت ملی" در هتلی در شهر آنکارا شدند.

به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه نیروهای پلیس با استناد به رای دادگاهی در آنکارا که روز چهارشنبه هفته گذشته صادر شد، کنگره فوق العاده حزب حرکت ملی (MHP) را غیر قانونی اعلام کرده و مانع حضور صدها تن از اعضای این حزب به هتل "آناتولی" آنکارا جهت برگزاری کنگره فوق العاده شدند.

این اقدام پلیس ترکیه از سوی مخالفان حزب حاکم عدالت و توسعه به عنوان نشانه ای از حمایت رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه از " دولت باغچه لی" رهبر حزب حرکت ملی تعبیر شده است که رهبری او از سوی گروه بزرگی از اعضای این حزب به چالش کشیده شده است.

بیش از 540 نفر از اعضای ارشد حزب حرکت ملی از حمله معاون رییس این حزب با امضای توماری خواستار برگزاری کنگره فوق العاده این حزب شده بودند. بهانه این گروه از اعضای حزب ، نتایج ضعیف این حزب در انتخابات پارلمانی 6 ماه پیش ترکیه بود که این حزب از جایگاه سومین حزب بزرگ ترکیه یک پله نزول کرد و جایگاه خود را به حزب کردی " دموکراتیک خلق ها" (HDP) داد.

مخالفان باغچه لی می خواستند با برگزاری کنگره فوق العاده فرد دیگری را به جای او به سمت رهبری حزب تعیین کنند. باغچه لی از سال 1997 ریاست حزب حرکت ملی را بر عهده دارد.

او دیروز پس از ممانعت پلیس از برگزاری کنگره فوق العاده اعضای ناراضی حزب متبوع خود، در صفحه توییتر خود با حمله به مخالفان در حزب حرکت ملی اقدام آنها را شنیع و رذیل خواند و آنها را تهدید به مقابله کرده است.

دولت باغچه لی رهبر حزب حرکت ملی

طغیان اعضا علیه رهبر حزب ملی گرای ترکیه
" مرال آکشنر" وزیرکشور سابق و معاون سابق رییس پارلمان ترکیه و یکی از گزینه های اصلی برای ریاست جدید حزب حرکت ملی ، پس از ممانعت از برگزاری کنگره فوق العاده در مقابل هتل آناتولی آنکارا در جمع نزدیک به 20 هزار نفری هواداران حزب که در مقابل هتل تجمع کرده بودند سخنرانی کرده و تصمیم به لغو برگزاری این کنگره از سوی پلیس را تقبیح و به عنوان نشانه ای از دخالت های بی حد و حصر اردوغان در همه امور ترکیه دانست و تاکید کرد اعضای این حزب اجازه نخواهند حزب حرکت ملی به حیاط خلوت حزب حاکم عدالت و توسعه تبدیل شود.

آکشنر با کنایه به اردوغان بدون اشاره مستقیم به او گفت : "اراده ای که یک ساعته نخست وزیر (داوود اوغلو) را از کار برکنار کرد ، جلوی برگزاری این کنگره را هم گرفت."

او گفت هدف مخالفان برگزاری کنگره، عصبانی کردن اعضای حزب و سپس برخورد با آنها بود که با درایت و هوشیاری اعضای حزب، این توطئه خنثی شد. سخنان آکشنر به طور متناوب با تشویق های هزاران نفر از هواداران حزب حرکت ملی مبنی بر " استعفای باغچه لی" قطع شد.

 آکشنر از هواداران حزب درخواست کرد بدون درگیر شدن با پلیس با آرامش صحنه را ترک کنند . او در عین حال بر اراده بسیاری از اعضای ارشد بر پیگیری برگزاری کنگره فوق العاده و برکناری باغچه لی تاکید کرد.

مخالفان باغچه لی در حزب حرکت ملی ، او را متهم به همکاری با رجب طیب اردوغان و سکوت در برابر اقدامات خلاف عرف و قوانین اردوغان می کنند. آنها می گویند باغچه لی حزب را تبدیل به حیاط خلوت اردوغان و حزب حاکم عدالت و توسعه کرده است.

در انتخابات 6 ماه پیش پارلمانی ترکیه نیز حزب حرکت ملی چهارمین و آخرین حزب راه یافته به پارلمان شد. کسب نتایج ضعیف در آن انتخابات و عقب افتادن از حزب کردی " دموکراتیک خلق ها" از دیگر دلایل مخالفان باغچه لی در به چالش کشیدن رهبری او بر این حزب است.

حزب حرکت ملی که رویکردی ملی گرایانه و ناسیونالیستی دارد 47 سال پیش تاسیس شده است و در دو دهه گذشته ریاست آن با دولت باغچه لی بوده است.

مرال آکشنر از گزینه های اصلی ریاست جدید حزب ملی گرای ترکیه

طغیان اعضا علیه رهبر حزب ملی گرای ترکیه

سخنرانی آکشنر در جمع هزاران نفری حامیان حزب حرکت ملی در مقابل هتل آناتولی آنکارا

طغیان اعضا علیه رهبر حزب ملی گرای ترکیه

طغیان اعضا علیه رهبر حزب ملی گرای ترکیه

[ منبع این خبر سایت عصر ایران-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت عصر ایران-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده