ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مجاورت ناهمگون طلای کثیف با 2 مرکز مهم اقتصادی و تحقیقاتی البرز

جمع آوری اصولی زباله ها که از آن به عنوان طلای کثیف یاد می کنند، می تواند در چرخه بازیافت فواید بسیاری را عاید استان کند، اما مجاورت محل جمع آوری آنها با 2 مرکز مهم نخستین فرودگاه باری کشور و مرکز فضایی البرز وضعیتی ناشایست ایجاد کرده است.
رئیس مرکز فضایی ایران که به تازگی برای بازدید از مرکز فضایی البرز به همراه سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به این مرکز آمده بود، گفت: مکانی که برای مرکز فضایی البرز دراین استان پیش بینی شده درشان استان و مردم آن نیست.
محسن بهرامی در نشست تخصصی مدیران ارشد سازمان فضایی ایران با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، افزود: شاهد استقرار منطقه دفع زباله حلقه دره در پشت این مرکز هستیم که این شایسته نیست.
وی ادامه داد: برخی هم ازاین منطقه برای موتورسواری استفاده می کنند درحالی که با توجه به حساسیت مرکز فضایی باید توجه ویژه ای ازسوی استانداری البرز صورت گیرد.
به رغم گذشت چندین سال، هنوز زباله ها در این مرکز به صورت سنتی جمع آوری و دفن می شود و فعالیت آن مشکلاتی را برای دو قطب بزرگ تحقیقاتی و اقتصادی البرز فراهم آورده است.
بوی تعفن، جاری شدن شیرابه و ناامنی در اثر وجود افرادی برای جداسازی زباله ها، مزاحمت پرندگان و جانوران موذی که از زباله های مرکز حلقه دره برای تغذیه استفاده می کنند، از مهمترین مسائلی است که باید از سوی مدیریت شهری به خوبی دیده شود.
با توجه به نقش موثر منطقه ویژه اقتصادی پیام برای سرمایه گذاری و مرکز فضایی البرز در حوزه تحقیقات و پژوهش در استان و کشور، باید چاره ای اساسی اندیشیده شود تا این 2 مرکز بدون هیچ مانعی به فعالیت خود ادامه دهند و سرمایه گذاران با اطمینان خاطر بتوانند برای توسعه و آبادانی منطقه سایر طرح های خود را اجرایی کنند و مرکز دفن زباله حلقه دره بهانه ای برای دوری از سرمایه گذاری نشود.
فرودگاه پیام که برای استان البرز مرکز بسیار حیاتی و سرنوشت ساز به ویژه برای صادرات محصولات کشاورزی تلقی می شود، در زمینی به مساحت 10 هزار هکتار در جنوب کرج واقع شده که 36 هکتار از مجموع مساحت این منطقه دارای مجوز منطقه ویژه اقتصادی است که در آن تمام امکانات از جمله فرودگاه، گمرک، ترانزیت، نیروی انتظامی، مخابرات، هواشناسی، برج مراقبت برای ارائه خدمات فراهم شده است.
نخستین فاز منطقه ویژه اقتصادی در 100 هکتار اجرا شده تا بسترهای لازم برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی فراهم شود.
قائم مقام فرودگاه پیام استان البرز گفت: مرکز دفن زباله حلقه دره از اراضی این فرودگاه محسوب می شود که فرودگاه را در معرض تهدید قرار داده است.
کاوه حدادپور اضافه کرد: شیرابه های حاصل از این مرکز دفن زباله سبب شده تا پرندگان بسیاری به این منطقه مهاجرت کنند که این امر با فعالیت فرودگاه مغایرت دارد.
وی خاطرنشان کرد: براساس قوانین زیست محیطی محل دفن زباله باید هشت کیلومتر از فرودگاه فاصله داشته باشد. بر این اساس تفاهم نامه ای با مدیریت پسماند منعقد شد و در آن قرار شد تا 200هکتار از اراضی فرودگاه به این مرکزآن هم به صورت رایگان اختصاص یابد.
حداد پور افزود: سال گذشته مطالعات دراین زمینه انجام شده و قرار شده تا از ابتدای سال 95هیچ دفنی دراین مرکز نباشد تا به مرور زمان انتقال به محل جدید داده شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار البرز با اعلام اینکه مسئولان استانی نسبت به این موضوع بی تفاوت نیستند، گفت: درسال گذشته در کارگروه پسماند استان البرز این موضوع مهم دنبال شد و به دنبال آن مصوبه اتخاذ تدابیر لازم برای بکارگیری شیوه های نوین پسماند تصویب شد.
هیربدمعصومی اضافه کرد: این موضوع مهم در زمره تکالیف استانی قرار گرفته و مدیریت شهری کرج ملزم به اجرای آن شده اما تحقق آن قدری زمان براست.
وی خاطرنشان کرد: اکنون شهرداری کرج با رایزنی های صورت گرفته هم با شرکت های خارجی و هم با شرکت های داخلی درصدد انجام مذاکرات برای اجرای شیوه های نوین دراین زمینه با هدف کاهش مشکلات است .
معاون استاندارالبرز ادامه داد: تکالیف برای مدیریت پسماند حتی برای پسماندهای صنعتی و خطرناک نیز اتخاذ شده و در سالجاری تلاش های ویژه دراین زمینه در دست انجام قرار گرفته است.
8029/1535

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X