ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کاهش یک درصد آب بدون درآمد به 10 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

تفاضل مقدار آب ورودی به سیستم با مقدار مصرف واقعی، آب بحساب نیامده یا آب بدون درآمد اطلاق می شود.
حمیدرضا تشیعی امروز (دوشنبه) در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: کمبود آب در کشور مساله ای است که مدیریت مصرف آن را اجتناب ناپذیر می کند.
به گفته این مقام مسئول، بارندگی های مناسب اخیر و بهبود وضعیت ذخیره آب سدها سبب شده است وضعیت آب در برخی استان ها همانند همدان و هرمزگان که پیش از این انتظار تنش خشکی در فصل گرما در آنها داشتیم، بهبود یابد.
وی یادآور شد: کماکان شرایط تنش آبی در برخی دیگر از استان های کشور نظیر کرمان (که با بیلان منفی آبی مواجه است)، اصفهان (که سد زاینده رود وضعیت مناسبی ندارد)، همچنین شهرهای مشهد و بوشهر نامناسب است.
تشیعی راهکار اصلی عبور از این شرایط را مدیریت مصرف دانست و گفت: باید با یک راهکار مناسب بویژه در بخش های شرب و کشاورزی نزدیک به 20 درصد مصرف آب را کاهش داد.
وی بیان داشت: این مهم با فرهنگ سازی رسانه ها و فعالیت هر چه بیشتر همکاران روابط عمومی شرکت های آب و فاضلاب برای تغییر رفتار مصرفی مردم و همچنین نصب تجهیزات کاهنده مصرف در منازل و واحدهای تجاری امکانپذیر می شود.
معاون نظارت و بهره برداری شرکت آب و فاضلاب (آبفا) کشور به قانونی اشاره کرد که به تازگی در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و براساس آن شرکت های آب و فاضلاب اجازه دارند نسبت به نصب تجهیزات کاهنده مصرف برای مشترکان بویژه مشترکان پرمصرف اقدام کرده و هزینه آن را به صورت اقساطی دریافت کنند.
به گفته این مقام مسئول، تحقق مدیریت مصرف با انجام اقدام های فنی و در شبکه های توزیع، کاهش هدر رفت آب و مدیریت فشار آب امکانپذیر می شود که نیازمند اعتبارات است.
وی تصریح کرد: امروز کاهش هر یک درصد آب بدون درآمد حداقل به 10 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد و این رقم در لایحه برنامه ششم توسعه کشور 6 هزار میلیارد ریال به ازای هر نیم درصد کاهش آب بدون درآمد ( 12 هزار میلیارد ریال برای هر یک درصد کاهش آب بدون درآمد) پیشنهاد شده است.
به گزارش ایرنا، پیشتر مسئولان وزارت نیرو اعلام کرده بودند هفت مرکز استان کشور در تابستان امسال در معرض بحران کمبود آب و 301 شهر در معرض تنش آبی هستند، اما صرفه جویی 20 درصدی مصرف آب این مشکلات را تا حد زیادی کاهش خواهد داد.
تمهیداتی شامل حفر چاه های جدید و اجاره چاه و اقدامات اضطراری کوتاه مدت برای گذر از بحران در تابستان در این شهرها اندیشیده شده است.
تشیعی پیش از این اعلام کرده بود شاخص آب بدون درآمد در کشور 24.7 درصد است و با توجه به وضعیت منابع آب کشور هدف گذاری کاهش آن به زیر 10 درصد است.
شاخص آب بدون درآمد شامل سه بخش هدررفت واقعی، ظاهری و مصارف مجاز بدون درآمد است. هدررفت واقعی زمانی است که آب وارد شبکه می شود اما به دلیل نشت فیزیکی بدون مصرف از شبکه توزیع، خطوط انتقال، مخازن و انشعاب ها خارج می شود که این رقم در کشور حدود 13.3 درصد است.
هدررفت ظاهری شامل آبی است که توسط مشترک مصرف می شود اما درآمدی برای شرکت های آب و فاضلاب ندارد که شامل انشعاب های غیرمجاز، خطای مدیریت داده ها و خطای تجهیزات اندازه گیری تحویل آب است و این رقم حدود 9.8 درصد است. مصارف مجاز بدون درآمد هم شامل مصارف داخلی شرکت ها و یا شیرهای آتش نشانی که مجاز هستند اما درآمدی ندارند و این رقم نیز حدود 1.6 درصد است.
تشیعی گفته بود شاخص آب بدون درآمد کشور در سال 1383 رقم 31.8 درصد بود که با اقدام های انجام شده هر سال 0.8 درصد کاهش یافته و اکنون به 24.7 درصد رسیده است. اگر اقدام های لازم برای کاهش این رقم به کمتر از 10 درصد صورت نگیرد، در آینده شاهد روند افزایشی شاخص خواهیم بود.
کاهش آب بدون درآمد نیازمند انجام اقدام های فنی گسترده در سامانه های آبرسانی است. هم اکنون حدود 40 درصد شبکه آبرسانی در شهرها فرسوده است؛ بیشتر این شبکه ها مربوط به زمان مدیریت شهرداری ها است و برای این شبکه ها از لوله های نامرغوب استفاده شده که به مرور زمان عمرمفید این شبکه ها نیز به پایان رسیده است.
اقتصام ** 3065 **1561

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده