ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

استاندار لرستان: سد معشوره به زودی تعیین تکلیف می شود

هوشنگ بازوند روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگاران افزود: در رابطه با سدمعشوره اختلاف نظر در خصوص درصد تخصیص آب این سد وجود دارد که استان پیشنهاد وزارت نیرو مبنی بر کاهش حجم سد تا حدود 50 میلیون متر مکعب را نپذیرفته است.
وی ادامه داد: پیشنهاد دیگری از جانب استان در این زمینه مطرح شده که به نظر می رسد تا هفته آینده نهایی و سد معشوره تعیین تکلیف شود.
به گفته وی در سفر معاون اول رئیس جمهوری به طور مفصل راجع به سد بختیاری و معشوره که اجرای آنها متوقف شده بحث و بررسی شد.
بازوند بیان کرد: در خصوص سد بختیاری نیز به طور تقریبی همه به اجماع رسیده اند که عملیات اجرایی آن را آغاز کنند.
وی همچنین با بیان اینکه تا پیش از دولت یازدهم سه سد در استان با ظرفیت 17 تا 18 میلیون متر مکعب بهره برداری شده، افزود:
از سال 92 سدهای ایوشان، مروک و حوضیان در دستور کار بوده که با بهره برداری از این سدها، حدود 130 تا 140 میلیون متر مکعب به حجم ذخیره آب در استان افزوده شده است.
وی خروجی رواناب استان در سال را 12 میلیارد متر مکعب برشمرد و اظهار کرد: در صورتی که 15 سد در دست ساخت استان به جز سد بختیاری، به بهره برداری رسد تنها حدود 600 میلیون متر مکعب به ظرفیت ذخیره آب استان اضافه خواهد شد.
استاندار لرستان گفت: شرایط توپوگرافی استان در حوزه دز دارای شیب بسیار فراوان بوده که موجب شده آب با سرعت بیشتری از استان خارج شود .
بازوند بهترین روش برای استفاده از نزولات جوی در لرستان را احداث سد دانست و افزود: چنانچه در این راستا اعتبار مطلوب تخصیص یابد ممکن است در آینده برخی از مشکلات استان حل شود.
وی اضافه کرد: با وجود پربارانی در لرستان اما میانگین زمین های زراعی آبی 25 درصد بود که در حال حاضر با اقدامات انجام شده به 27 تا 28 درصد رسیده است.
استاندار لرستان با تاکید بر ضرورت صدور مجوز تخصیص آب وزارت نیرو به استان گفت: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده برای تبدیل حدود هشت هزار هکتار زمین دیم به آبی و اجرای 10 هزار هکتار آبیاری مکانیزه در سال، نیازمند تخصیص آب هستیم.
قرار بود با اجرا و تکمیل سد معشوره، 36 هزار هکتار از اراضی دیم کشاروزی استان لرستان به کشت ابی تبدیل شوند که این مهم نقش بسیار چشمگیری در رونق بخش کشاورزی و توسعه اقتصادی استان خواهد داشت.
همچنین اجرا و بهره برداری از سد معشوره، زمینه اشتغال بکار حدود 12 هزار نفر را به صورت مستقیم در استان لرستان را فراهم خواهد کرد.
احداث سد معشوره از سال 92 در استان لرستان آغاز شد که ادامه روند اجرایی این سد در دو سال گذشته برای صدور مجوزهای قانونی لازم از سوی وزارتخانه های مسوول و طرح موضوعاتی در خصوص غیرکارشناسی بودن طرح ، با مشکلاتی مواجه شد.
کنترل سیلاب و مدیریت سیلاب های رودخانه کشکان، اشتغال زایی، توسعه گردشگری و تامین آب مورد نیاز 36 هزار هکتار از اراضی پایین دست از اهداف اصلی احدا سد بزرگ معشوره است.
سد معشوره از نوع بتنی دو قوسی است که با ارتفاع 114 متر از پی و طول تاج 350 متر و عرض در پی 18 متر احداث می شود.
طول تونل انحراف این طرح 223 متر با 5/5 متر قطر داخلی است و تونل آب بر این پروژه نیز به قطر 5/5 متر و طول تونل 9 هزار متر خواهد بود.
حجم بتن ریزی مورد نیاز برای احداث سد 300 هزارمترمکعب پیش بینی شده و مقرر بود با آبگیری سد دریاچه ای با حجم یک میلیارد مترمکعب تشکیل شود.
مجری طرح سد و نیروگاه بختیاری نیز 12 اردیبهشت امسال از همکاری کره جنوبی برای ساخت بلندترین سد دوقوسی بتنی ایران در مدت هفت سال و تامین سرمایه یک میلیارد و 700 میلیون دلاری این طرح از سوی کره جنوبی و همچنین ژاپن خبر داد.
حسین رنجبران مجری طرح سد و نیروگاه بختیاری، در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا اعلام کرد: در حاشیه سفر رئیس جمهوری کره جنوبی به تهران، قرارداد ساخت پروژه سد و نیروگاه برقابی بختیاری بین شرکت ایرانی توسعه منابع آب و نیروی ایران و شرکت کره ای «دیلیم» امضا می شود.
مجری طرح سد و نیروگاه بختیاری اهداف اصلی ساخت این سد را مدیریت منابع آب حوضه آبریز دز، کنترل رسوب ورودی به سد دز و تولید انرژی برق اعلام کرد.
رنجبران اضافه کرد: این پروژه با برآورد اعتبار اولیه یک میلیارد و 700 میلیون دلار در مدت هفت سال ساخته می شود که طبق قوانین فاینانس، 85 درصد این مبلغ از سوی کره جنوبی تامین می شود و 15 درصد باقیمانده را ایران فراهم می آورد.
به گفته وی، مبلغ فاینانسی که اعلام شد، دارای دوره بازگشت سرمایه بالا (13 سال) است و به دلیل مشارکت شرکت ژاپنی «جیبیک- JIBIC» با شرکت دیلیم کره، می توان گفت بانک های ژاپنی نیز در فاینانس مشارکت دارند و از فناوری ژاپنی نیز در این پروژه استفاده می شود.
وی گفت: بیشتر عملیات این پروژه به دست پیمانکاران ایرانی و با فناوری کره جنوبی ساخته می شود اما تجهیزات نیروگاهی و سایر ابزارهای مورد نیاز را کره ای ها تامین می کنند و حتی مطابق قرارداد می توانند از تجهیزات اروپای غربی نیز در ساخت سد و نیروگاه بهره ببرند.
رنجبران یادآوری کرد: فناوری ساخت سد در ایران بومی شده است اما برخی تجهیزات مانند وسایل بتن ریزی، ابزار دقیق قابل نصب در بدنه سد از خارج کشور وارد می شود که در این پروژه، با توافق و تایید مشاوران ایرانی تامین می شود.
7269/6060

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده