ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

به اقتصاد مقاومتی "کم‌لطفی" شدهباید به قدرت داخلی بیندیشیم نه تعامل با دشمن مبارزه با قاچاق و ویژه‌‌خواری نیازمند "اقدام و عمل"

امام جمعه نجف آباد امام جمعه نجف‌آباد با بیان اینکه مبارزه با قاچاق و ویژه‌ خواری نیازمند "اقدام و عمل" است، گفت: ناکارآمد جلوه دادن نظامی دینی در بخش اقتصاد، یکی از اهداف دشمن است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، با نام‌گذاری سال جدید به‌عنوان "‌اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل" از سوی رهبر ‌انقلاب، ضرورت ترویج و تبیین گفتمان اقتصاد مقاومتی را بیش از پیش نمایان می‌کند و لازم است تا مردم جامعه با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی آشنا شوند؛ سیاست‌هایی که تنها راه برطرف‌شدن مشکلات کشور به‌صورت بنیادین است.

از این رو، خبرنگار تسنیم با حضور در دفتر حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی حسناتی امام‌جمعه نجف‌آباد درباره علت نام‌گذاری سال جدید با عنوان "اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل" و چرایی تأکید رهبر انقلاب بر "اقدام و عمل"، با وی به گفت‌و‌گو پرداخت. در ادامه متن این گفت‌‌وگو را می‌خوانید.

تسنیم: رهبر انقلاب سال جدید را با نام "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" نامگذاری کرده‌ و فرمودند که اقتصاد مقاومتی، جاده روشن و مستقیمی است که ما را به آنچه نیاز داریم، می‌رساند. به نظر شما با توجه به اینکه موضوعات مختلفی برای نام‌گذاری سال از جمله موضوعات سیاسی، اجتماعی وغیره وجود دارد؛ علت نام‌گذاری امسال با یک موضوع اقتصادی چیست؟

حسناتی: نام‌گذاری سال توسط رهبر انقلاب یک مسئله راهبردی است و تنها یک شعار نیست، این نام‌گذاری به نوعی حرکت مجموعه دولت و ملت را مشخص و ریل‌گذاری می‌کند، رهبر انقلاب به عنوان یک فرمانده هوشیار و بصیر، دشمن را خوب می‌شناسند و راه نفوذ را می‌بندند، درست است که مسائل و مشکلات مختلفی در جامعه وجود دارد اما باید توجه داشت که دشمن نتوانسته از نظر فکری، سیاسی و نظامی بر انقلاب اسلامی غلبه کند.

به دلیل عملکرد نادرست برخی از مسئولان در چند سال  اخیر، دشمن امید پیدا کرده که از نظر اقتصادی می‌تواند موفق باشد، دشمن ذوق زده شده اما رهبر انقلاب دقیقاً راه نفوذ را می‌بندند، دشمن قصد دارد نظام دینی و اسلامی را در بخش اقتصادی ناکارآمد نشان دهد و این موضوع به معنای جلوگیری از گسترش انقلاب در دنیا است.

مردم ما در مسائلی همچون اصل انقلاب، اعتقاد به توحید، معاد، نبوت وغیرهمشکل خاصی ندارند، اما بیکاری و رکود مشکل اساسی است، بخشی از این مشکل را دشمن و بخش دیگری از آن را مدیریت‌های ضعیف ایجاد کرده است. موضوع اقتصادی با موضوعات دیگر گره خورده، بنابراین پیروزی در موضوع اقتصاد بر مباحث فرهنگی، اعتقادی، خانوادگی وغیره اثرگذار است چراکه بسیاری از مشکلات کنونی در مسئله اقتصاد ریشه دارد، بنابراین انتخاب موضوع اقتصادی برای شعار سال، تیزبینی رهبر انقلاب را می‌رساند.

تسنیم: اقدامات قابل توجهی توسط مسئولان در این رابطه انجام نشده است، به نظر شما علت اینکه رهبر انقلاب در نام‌گذاری شعار سال بر "اقدام و عمل" تأکید کرده‌اند، چیست؟

حسناتی: دشمن قصد دارد ما را در تنگنا قرار دهد و رهبر انقلاب قصد دارند این تنگنا شکسته شود، برای همین است که اقدام و عمل را مطرح کرده‌اند، این موضوع نشان می‌دهد که رهبر انقلاب نگران‌اند و مشخص است که به موضوع اقتصاد مقاومتی کم لطفی شده است، اگر به منویات آقا عمل می‌شد، شعار به این صورت نبود.

ایشان مسیر را مشخص کردند و مشخص است که یک راه وجود دارد، البته برخی دیدگاه‌ها به بیرون از مرزها و تعامل با دشمن معطوف شده است، برخی به دشمن طمع دارند، باید در نظر داشت که طمع جامعه و افراد را ذلیل می‌کند، بنابراین باید به قدرت و توان داخلی بیندیشیم، واردات در صورتی بدون اشکال است که برای مسائل اصلی باشد به همین دلیل رهبر انقلاب واردات کالاهایی که توان تولید آن در داخل وجود دارد را حرام اعلام کرده‌اند.

باید دقت داشت که تنها مسیر عزت و کرامت ما بسته به این موضوع است که اقتصاد مقاومتی را اجرا کنیم، باید اقتصاد مقاومتی را فهمید، این موضوع توسط رهبر انقلاب در بخش‌های تولید، توزیع و مصرف توضیح داده شده است، اگر مصرف تولید داخلی صورت پذیرد و از اسراف دوری شود، اگر تولید با کیفیت خوب و با محوریت گسترش علمی همراه باشد، هماهنگی همه این مجموعه‌ها می‌تواند دریچه‌های خیر و برکت را باز کند.

تسنیم: به عدم نگاه به ظرفیت‌های داخلی اشاره کردید، با توجه به مذاکرات انجام شده تصور می‌شود، برخی قصد دارند القاء کنند که ما باید به جای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دست از ارزش‌هایمان برداریم و مقاوم نباشیم؟ 

حسناتی: دشمن، دشمن است، این ساده‌نگری است که فکر کنیم دشمنی‌های دشمن پایان یافته، باید دقت کرد که شیوه‌های دشمن، تغییر می‌کند و ما هر چه پرقدرت‌تر به میدان بیایم، عقب‌نشینی می‌کند، به عنوان مثال در موضوع هسته‌ای، قوت و قدرت ما بود که دشمن را پای میز مذاکره کشاند، اصل برجام یک موفقیت برای ما بود، این را نباید نادیده گرفت، حضرت آقا از تیم مذاکره کننده تشکر کردند چرا‌که این موضوع مربوط به نظام است، نه یک دولت، دشمن با قوی‌ترین تیم‌های خود به مذاکره آمد و راهی جز این نداشت، بنابراین باید هوشیار بود.

دشمن امید پیدا کرده که در این راه، چیزی به دست بیاورد، نباید غلفت کرد، اصل برجام موفق بوده اما قضاوت صد در صدی برای برجام بستگی به تداوم راه دارد اگر آنچه دشمن بخواهد انجام دهیم، دشمن خرسند می‌شود اما اگر هوشیار بودیم، به سخنان راهبردی رهبر انقلاب توجه کردیم، متوجه باشیم که دشمن دروغگو است و به دشمن دل نبستیم، برجام فرجام خوبی خواهد داشت.

خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید "إنَّهُم لَا أَیمَانَ لَهُم" دشمنان بر عهد و پیمانشان نخواهند بود، دشمن قصد دارد که ما را زمین‌گیر کند، او می‌خواهد زمان بگذرد و به ما فشار وارد شود تا میان مردم و مسئولان شکاف ایجاد شود بنابراین باید مراقب بود و به سخنان رهبر انقلاب گوش فرا داد.

تسنیم:با توجه به اینکه واژه "اقتصاد مقاومتی" از سوی رهبر انقلاب مطرح شده است، آیا باز هم، نیاز به گفتمان سازی وجود دارد و یا اینکه باید فقط به "اقدام و عمل" بپردازیم؟

حسناتی:حتماً نیاز است، هنوز فرهنگ‌سازی قوی در این باره صورت نگرفته، تنها بخشی از مردم با این واژه آشنا هستند، حتی برخی از مسئولان ابعاد این تعبیر زیبا را متوجه نشده‌اند، از سوی دیگر اقتصاد مقاومتی، صرفاً برای یک سال نیست بلکه مسیر طولانی را در پیش داریم، در هر صورت ملتی که شعار بزرگی سر داده و کار بزرگی کرده است، در مقابل زیاده خواهان ایستاده، لازم است با توجه به تاریخ، با ایستادگی و تحمل سختی‌ها به پیروزی دست یابد، با اسراف، بی‌حالی، بی‌عاری، تن پروری وغیره پیروز نمی‌شویم، قرآن کریم می‌فرماید "إنَّ مَعَ العُسرِ یُسراً" با هر سختی آسانی است، از سوی دیگر تاریخ نشان داده که هر جا ملت‌ها در سختی بودند، رشد کرده‌اند، بنابراین ضرورت دارد که اقتصاد مقاومتی در جامعه ترویج داده شده تا به یک فرهنگ تبدیل شود.

تسنیم: رهبر انقلاب در سخنرانی‌شان در آغاز سال 10 اقدام اساسی برای اقتصاد کشور مطرح کردند، یکی از آن‌ها، حمایت از تولید داخلی و مصرف کالای ایرانی است، علت اینکه مردم از تولید داخلی و مصرف کالای ایرانی استقبال نمی‌کنند، چیست؟

حسناتی:در این زمینه 2 عامل مهم وجود دارد، نخست کیفیت تولیدات داخلی و عامل دوم موضوع فرهنگ سازی است، در موضوع فرهنگ‌سازی، دولت مردان، بزرگان و صدا و سیما باید آغاز کننده کار باشند، باید در عمل نشان دهند که از تولید داخلی حمایت می‌شود، از سوی دیگر مردم جنس ایرانی می‌خواند اما گاهی اوقات در بازار وجود ندارد. افزایش کیفیت تولیدات داخلی و تولید متناسب با نیاز مردم و عرضه آن در این بخش مؤثر است.

البته با نگاهی به گذشته می‌تواند دید که مردم از کالاهای ایرانی با کیفیت و قیمت مناسب به خوبی استقبال کردند بنابراین باید بر کیفیت کالا افزود و تولید کنندگان بر عهد خود در این زمینه استوار باشند.

در حال حاضر از مردم پول خودرو گرفته می‌شود و خودرو به موقع تحویل نمی‌شود، از سوی دیگر کارخانجات خودروسازی، بدهی خود را به قطعه‌سازان نمی‌پردازند و قطعه‌سازان مجبور به تعدیل نیرو هستند، در نجف‌آباد قطعه‌سازی وجود دارد که کیفیت قطعاتش با نمونه فرانسوی قابل رقابت است اما مجبور است به علت عدم وصول معوقات خود از خودروسازان، تعدیل نیرو داشته باشد. دولت باید در این حوزه جدی باشد و کمر همت را ببندد چراکه اگر بدهی‌ها پرداخت شود، بازار رونق پیدا می‌کند و اشتغال ایجاد می‌شود.

تسنیم: موضوع مبارزه با قاچاق، فساد و ویژه‌خواری یکی دیگر از موضوعاتی است که رهبر انقلاب در سخنرانی‌شان در حرم مطهر رضوی بر آن تأکید داشتند. به نظر شما برخورد با این موضوعات باید چگونه باشد؟

حسناتی: یکی از بخش‌هایی که باید اقدام و عمل در آن اتفاق بیفتد این است که با شبکه‌های فساد مبارزه شود، دستگاه‌های مختلف باید در مبارزه با فساد با دولت همکاری داشته باشند، چگونه است که با وجود تولیدات داخلی با کیفیت و قیمت مناسب، باز هم مشاهده می‌شود برخی از کالاها وارد کشور می‌شود، این نشان‌دهنده این است که واردات این کالاها برای برخی منفعت دارد، بنابراین باید دست‌ ویژه‌خواران و مفسدان از این موضوعات قطع شود.

البته موضوعات مطرح شده درباره فساد، گاهی سیاه‌نمایی می‌شود و بروز شایعه و سیاسی شدن این موضوعات، زیبنده نیست و مردم را بدبین می‌کند، اینکه جرمی در رسانه‌ها پخش شود و مجازات با آن هم‌خوانی نداشته باشد، مردم را بی‌اعتماد و بدبین می‌کند، در صورتی که اگر جرم‌ها صادقانه و شفاف بیان شود و مجازات در مقابله با جرم، عادلانه باشد این مشکلات در جامعه بروز نمی‌کند.

مردم ما هوشیار هستند، مردم می‌دانند که انسان‌های بد در جامعه وجود دارند، بنابراین هر چه اقدامات قوی باشد و حدود الهی اجرا شود، برکات الهی نازل می‌شود و اعتماد مردم افزایش پیدا می‌کند و هر جا مسامحه صورت پذیرد، بدبختی است و مردم کنار بدبین می‌شوند بنابراین باید اقدام کرد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده