ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تحول در وضعیت اقتصادی خلیج فارس نیازمند رویکرد نو در اقتصاد و فرهنگ است

ابراهیم بای سلامی عضو شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تحول در وضعیت اقتصادی خلیج فارس را منوط به تغییر نگرش در اقتصاد و فرهنگ توسط سیاستگذاران و نخبگان فرهنگی دانست.

غلام حیدر ابراهیم بای سلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کیش اظهار داشت: متاسفانه همیشه به دلیل سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های موجود نتوانسته‌ایم از فرصت‌های به دست آمده خوب استفاده کنیم.

وی در ادامه بیان داشت: پس از جنگ شرایط مناسبی برای بهره‌برداری از ظرفیت‌های کشور وجود داشت همانگونه که پس از برجام این فرصت بوجود آمده است اگر فرهیختگان و نخبگان سیاستگذاری و برنامه‌ریزی ما از مرداب چارچوب‌های موجود و حوزه‌های اندیشه‌ای موجود بیرون بیایند و رویکرد جدیدی درحوزه اقتصاد و فرهنگ داشته باشند ما به سرعت می‌توانیم در وضعیت اقتصادی منطقه تحول ایجاد کنیم.

ابراهیم بای سلامی تاکید کرد: ما نباید به دنبال این باشیم که دیگران نام خلیج فارس را تغییر ندهند باید شرایطی ایجاد کنیم تا همه با افتخار زیر نام ایران و خلیج فارس فعالیت کنند. اگر امروز کشورهای نو کیسه رانتی و نفتی خلیج فارس ادعا می‌کنند که از حاشیه، متن را تغییر می‌دهند، نام ایران و خلیج فارس را تغییر می‌دهند به دلیل غفلتی است که ما در سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی برای اقتصاد و فرهنگ، برای سیاست و انسجام اجتماعی در بیم مردم محلی و مردم ایران داشته ایم.

وی تصریح کرد: اگر ما منطقه خلیج فارس را مهاجر پذیر کنیم و شرایط اقتصادی پر منفعت برای مردم بوجود آوریم، بسیاری از مردم مناطق مختلف ایران به این شهر ها مهاجرت کرده و با وجود جمعیت و ثروت نام خلیج فارس برای همیشه زنده و با شکوه  می‌ماند.

عضو شورای عالی میراث فرهنگی در پاسخ به اینکه آیا افزایش مناطق آزاد اقتصادی با وجود شرایط فعلی امری مطلوب است یا خیر اظهار کرد: ما می‌توانیم مناطق آزاد را افزایش دهیم اما مشروط بر این که در این مناطق آزادی لازم و شرایط برای تجارت، گردشگری، حضور تورهای داخلی و خارجی و سرمایه گذاری به وجود آمده باشد و اگر این تعامل برقرا شود و ما سیاستگذاری و برنامه ریزی مناسبی ایجاد کنیم می توانیم شاهد تحول در اقتصاد این مناطق باشیم.

وی راهکار خروج از وضعیت نامطلوب در مناطق آزاد و خلیج فارس را در اولویت قرار دادن گردشگری در سیاستگذاری ها در این مناطق عنوان کرد و افرود: باید با یک رویکرد تخصصی، علمی و کارشناسی در تطبیق با سایر نقاط جهان به گردشگری نگاه کرد. باید به صورت جدید برای تسهیل، تسریع و تشویق سرمایه گذاری در این مناطق گام برداشت.

ابراهیم بای سلامی به جزیره کیش اشاره کرد و افزود: کیش 30 سال است که برای تبدیل شدن به منطقه آزاد تلاش کرده است اما هنوز هم به جایگاه مطلوب و ویژه ای که باید، دست نیافته است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده