ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ناراحتی شالی‌کاران مازنی از کارگران فصلی با قیمت‌های صعودی تاکید بر حمایت کشاورزان برای خودکفایی

برنجکار حمایت کشاورزان و رسیدن به خودکفایی، ناراحتی شالی‌کاران از کارگران فصلی با قیمت‌های صعودی در زمان تولید محصول برنج, مهم‌ترین دغدغه برنج‌کاران مازندرانی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از آمل، مازندران به دلیل موقعیت جغرافیایی و شرایط مناسب آب‌ وهوایی و با دارابودن خاک حاصلخیز بهترین استان برای کشت محصول برنج است. این استان با سطح زیرکشت 210 هزار هکتاری زمین‌های شالیزاری به عنوان رتبه اول در کشت برنج با تامین 44 درصد برنج تولیدی در کشور برخوردار است.

کشاورزان مازندرانی 40 روز قبل از آغاز سال نو در اواخر بهمن‌ماه آستین‌های همت خود را بالا می‌زنند و و ابزارهای اولیه سنتی‌شان را بر دوش می‌گیرند و با وجود سرمای زمین به امید تولید دیگری از محصول برنج برای تامین نیاز زندگی خود به اراضی شالیزاری خود می‌روند.

آنها دغدغه‌های بسیاری را از زمان کاشت با وجود گرانی‌های موجود به جان می‌خروند تا در زمان پائیز و هنگام برداشت محصول خوبی را به ثمر برسانند. اگرچه سال‌های اخیر با وجود مشکلات موجود در کاشت، داشت و برداشت برنج، کشاورزان به منظور خودکفایی رسیدن و برطرف کردن باری از مشکلات زندگی‌شان به کشت دوم و حتی سوم روی آوردند تا در توسعه اقتصادی کشور کمکی کنند.

تسنیم در گفت‌وگوهایی با چند کشاورز خستگی‌ناپذیر برنج یا به گفته هم‌استانی‌های پرمشقت در اراضی شالیزاری مازندران"به رنج" حاصلی است که نیاز به توجه بیشتر از سوی مسئولان دارد تا آنچه که استاندار مازندران در سال‌جاری تاکید بر رسیدن "خودکفایی" این محصول در کشور و به عنوان قرار گرفتن "سبد کالای ایرانی" داشتند، برسیم.

ای کاش یارانه کود و سموم برداشته نمی‌شد

ابراهیم کشاورز 55 ساله یکی از روستاهای بخش دشت‌سر آمل در خصوص وضعیت کشاورزی بیان کرد: در این منطقه بیشترین توجه مردم به کشت برنج است و به عنوان تنها شغل محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: برای رسیدن به محصول مناسب و پربار نیاز به کود شیمیایی و سموم برای رفع آفات است که در صورت عدم استفاده از آن‌ها موجب نابودی محصول کشاورزی می‌شود.

این کشاورز زحمت‌کش با تاکید براینکه برای خرید یک هکتار 300 کیلو کود نیاز است که امسال برای آن 320 هزار تومان کود خریداری شد، عنوان کرد: امسال با وجود افزایش نیافتن تعرفه کود اما بازم هم خرید آن برای کشاورزان مشکل است چرا که در گذشته با تخصیص یارانه قیمت‌ها مناسب بوده است.

وی با اشاره به خرید دیگر محصول چون پلاستیک را در اراضی شالیزاری در سال‌جاری را کیلویی 5 هزار تومان بیان کرد و گفت: من کشاورز، برای 16 هزار زمین کشاورزی باید حدود 60 هزار هزینه پلاستیک دادم تا این وسیله را برای محافظت از بندهای اراضی کشاورزی در زمان شیارزنی زمین و عدم خروج آب بکار گیرم.

اکبر کشاورز دیگر مازندرانی در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به خرید سموم یادآور شد: امسال برای خرید سم ساقه با مراجعه به شرکت تعاونی 100 هزار تومان برای یک ظرف 10کیلویی دادم  در حالی‌که در سال گذشته برای یک هکتار اراضی‌ام 80 هزار تومان خریداری کردم و این اصلا رضایت‌بخش نیست.

وی ادامه داد: اگر چه سهمیه یارانه برای فروش محصولات کشاورزی برداشته شد اما مسئولان دستگاه‌های اجرایی باید فکری به حال کشاورزان و مشکلات آنها بکنند.

این کشاورز محمودآبادی با تاکید براینکه متاسفانه با وجود این مشکلات سال‌های گذشته شاهد فروش بسیاری از اراضی کشاورزی از سوی کشاورزان به زمین‌خواران بودیم، اظهار داشت: با ادامه روند بی‌توجهی به مشکلات این قشر زحمت‌کش بزودی کشت برنج در استان مازندران از بین رفته و جای اراضی شالیزاری ساختمان‌های ویلایی و برج‌های سنگی قرار می‌گیرند.

تبلیغات شبکه‌های ملی از انواع برنج‌های خارجی در زمان برداشت برنج

رمضان کشاورز فریدونکناری نیز با ابراز ناراحتی از وضعیت کارگران فصلی بیان کرد: امسال برای یک هکتار زمین خود از 8 کارگر استفاده کردم که قیمت آنها حدود 130 هزار تومان بود.

وی افزود: از یک زمین چقدر می‌خواهم فروش در آورم که باید اینقدر هزینه کود، سموم، پلاستیک و کارگر دهم.

رمضان پرتلاش خاطرنشان کرد: هر ساله وعده‌هایی از سوی مسئولان بر عدم واردات بی‌رویه برنج در شبکه‌های استانی و ملی مشاهده می‌کنیم اما در زمان برداشت و فروش محصول می‌بینیم که برنج‌های خارجی آنهم با رقم‌های متفاوت از سوی صدا و سیما تبلیغات می‌شود تا ایرانی‌ها بخرند حال بماند که برای قیمت برنج دلال‌های زیادی در بازار هستند تا نرخ‌ها بشکنند و من کشاورز با دست خالی و با پول پیش گرفته از کارخانه‌دار برنجم را با پایین‌ترین قیمت باید بفروشم.

تعیین تعرفه سموم کشاورزی و باغی توسط شورای حمایت از مصرف‌کنندگان

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران نیز با بیان اینکه با توجه به برداشته شدن یارانه و به منظور هدفمند شدن توزیع کود و سموم بخش کود و سموم کشاورزی واگذاری توزیع آن به بخش خصوصی انجام شد، گفت: امسال حدود 800 فروشنده توزیع در دو مجموعه فروشندگان و شرکت‌های تعاونی در حال توزیع است.

عبدالرحمن زاغی افزود: عمده‌ترین بخش در حوزه حفظ نباتات کارشناس فنی در زمان کاشت و داشت است که از سوی مهندسین و کارشناسان جهاد کشاورزی انجام می‌شود تا کشاورز بر اساس نیاز و دستورالعمل مصرف نیاز خود سموم را برای اراضی‌اش خریداری ‌کند.

وی با بیان اینکه  در کشور 300 نوع سموم برای محصولات کشاورزی، باغی و صیفی وجود دارد که در این استان حدود 70 تا 80 نوع سموم مصرفی برای شالیزار، مرکبات، سیاه بیشه، گندم داریم، بیان کرد: در مازندران بیشتر سموم برای دو محصول برنج و مرکبات داریم که  حدود یک‌هزار و 700 تن سم در شالیزارها و یک‌هزار تن برای مرکبات، باغات و اراضی گندم استفاده می‌شود.

زاغی با تاکید براینکه قیمت برای سموم در سال‌جاری نسبت به سال‌ گذشته تغییر آنچنانی صورت نگرفته است، عنوان کرد: با توجه به تصمیم‌گذاری تعرفه سموم از سوی شورای حمایت از مصرف‌کنندگان امسال سعی شده از افزایش قیمت‌های سموم جلوگیری شود.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران مهمترین نکته مورد توجه برای کشاورزان و باغداران نسبت به مصرف سموم برای محصولات‌شان را نظارت از سوی کارشناسان مطرح کرد و گفت: کشاورزان و باغداران مازندرانی با مراجعه به کلینیک گیاه پزشکی از مشاوره کارشناسان بهره گرفته و از توصیه‌های لازم بهره‌مند شوند تا میزان مناسب سموم را برای محصولات باغی و زراعی بکار برند.

اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز در این گفت‌وگو با اعلام اینکه در دو سال اخیز این استان افزایش قیمت کود شیمیایی نداشتیم، بیان کرد: واردات برنج نیز طبق مصوبه اجرایی از سوی وزارت جهاد کشاورزی با سازمان صنعت، معدن و تجارت کشور طی تیر ماه تا آذرماه به کشور باید جلوگیری شود، خوشبختانه طی برداشت و فروش برنج کشاورزان در دو سال اخیر با تلاش دولت تدبیر وامید در حال اجرایی و از واردات بی‌رویه برنج جلوگیری شده است.

دلاور حیدرپور با تاکید براینکه امسال نیز این طرح با توجه به آغاز کشت برنج در اراضی کشاورزی استان در دستور کار است، گفت: به منظور حمایت از کشاورزان در سال‌جاری با اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز سعی داریم برنج ایرانی را به عنوان کالا داخلی ایرانی در سفره‌های ایرانی قرار دهیم که این موجب توجه بر تولید داخلی و حمایت از کشاورزان می‌شود تا جلوی واردات گرفته شود.

وی با بیان اینکه با توجه به تولید نیاز ایرانی‌ها به مصرف حداقل 3 میلیون تن برنج حدود 2 میلیون تن مصرفی در داخل کشور تولید می‌شود، ادامه داد: با وجود این تولید برنج، کشور نیاز به واردات یک میلیون تن دارد که از سوی دیگر کشورهای تولیدکننده برنج صورت می‌گیرد بنابراین نیاز به واردات برنج داریم.

حیدرپور با اشاره به وضعیت کارگران فصلی در زمان کاشت برنج و نشاءکاری در مزارع شالی‌زاری رسیدگی به این کار را اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی دانست و گفت: با توجه به نرخ‌های متفاوت از سوی کارگران فصلی در هر سال باید نظارت جدی از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط انجام شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه متاسفانه در زمان کاشت کشاورزان استان با سیر صعودی قیمت‌های کارگری مواجه می‌شوند که در روزهای متفاوت به صورت توافقی از سوی خود کارگران تعیین می‌شود، خاطرنشان کرد: ساماندهی این شرایط باید با نظارت اداره تعامل باشد و به مانند کارگران ساختمانی از یک سندیکای کارگری فصلی بهره‌مند شوند تا در این انجمن یا سازمان از مزایای دیگری چون بیمه استفاده ببرند.

گزارش از کبریا مقدس

انتهای پیام/ج

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده