ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آیا روایتی وجود دارد که حضرت فاطمه(س) را خدایی بداند که در وجود زن متجلّی شده است؟

در روایتی از امیر المؤمنین علی(ع) نقل شده است: «حضرت فاطمه یک بانو عادی نبود، بلکه خدا در هستی او تجلّی کرده است، هرچند او متصف به صفات انسان است. او زنی از سلطنت بزرگ که در لباس انسانیت بروز کرده، بلکه او وجود خدا است که به شکل زن در آمده است». آیا طبق این حدیث؛ حضرت فاطمه(س)، خدایی است که در وجود زن متجلّی شده است؟ معنای این روایت چیست؟

آیا روایتی وجود دارد که حضرت فاطمه(س) را خدایی بداند که در وجود زن متجلّی شده است؟

پاسخ اجمالی
با تحقیق و جست‌وجویی که انجام گرفت؛ چنین حدیثی در کتاب‌های روایی معتبر یافت نشد. البته در روایات متعددی آمده است که حضرت فاطمه(س) از نور خدای تعالی خلق شده است.[1] در توضیح این دسته از روایات باید گفت:
بر اساس بینش توحیدی، جز ذات خداوند متعال هیچ موجودی دارای وجود استقلالی نیست. غیر از او همه نشانه، مظهر و تجلی آن ذات متعالی‌اند که در ذات و صفات خود محتاج و وابسته به او هستند، بلکه ذاتشان عین نیاز به خداوند است. بنابر این، معنای خلق شدن موجودی از نور خدا یا تجلی خداوند در موجودی به معنای حلول خداوند در آن موجود یا خدا شدن آن مخلوق نیست؛ بلکه مقصود همان است که در تعبیر قرآن کریم آمده است که همه مخلوقات آیه و نشانه خداوند هستند. در این میان، آنکه از بزرگ‌ترین نشانه‌های پروردگار است، از نوعی ویژگی برخوردار خواهد بود. برای آگاهی بیشتر نمایه‌های زیر را مطالعه کنید:
«ربوبیت و انسان کامل»، سؤال 3416
«خلقت مؤمن از نور خدا»، سؤال 19501
«تقدم وجود نوری پیامبر بر آدم»، سؤال 4378
«حضرت زهرا (س) و حوریه بهشتی»، سؤال 25151

اسلام کوئست

مطالب مرتبط :

شهادت حضرت فاطمه (س)

شعری که امیرالمؤمنین(ع) در فراق حضرت فاطمه(س) خواند

توصیه‌های پیامبر(ص) برای دختر نوعروسش حضرت فاطمه(س)

نیامدن نام حضرت فاطمه (س) در قرآن

مهریه و جهیزیه حضرت فاطمه(س) +لیست

[ منبع این خبر سایت نیک صالحی-دینی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت نیک صالحی-دینی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده