ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آشنایی با سوره‌های کتاب آسمانیشوری

قرآن شوری یعنی نظر خواهی و مشورت. این سوره مکی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، یکی از صفات اهل ایمان این است که در کارها با هم مشورت می‌کنند، در به دست آوردن رای دُرُست به مشورت می‌نشینند و از رای صاحبان نظر و اندیشه بیشترین بهره را می‌گیرند. بدیهی است که مشورت هم در کارهای فردی و خصوصی و هم در کارهای جمعی بسیار مفید و لازم است. در روایتی از حضرت پیامبر(ص) آمده است که: هیچ مردی با کسی مشورت نمی‌کند مگر آنکه به سوی رُشد هدایت می‌شود.


از آنجا که در آیه 38 این سوره به این ویژگی مومنان اشاره شده، این سوره «شوری» نام گرفته است. در آیات 36 تا 39 برخی دیگر از خصوصیات مومنان ذکر می‌شود. برگردان آیات چنین است:
(و آنچه به شما داده شده، بهره‌ای از زندگانی ]ناپایدار[ دنیاست، و آنچه پیش خداست بهتر و پایدارتر است برای کسانی که ایمان آورده‌اند و به پروردگارشان اعتماد دارند، کساین که ]علاوه بر اعتماد به خدا[ از گناهان بزرگ و زشتکاری‌ها خود را دور می‌دارند و چون به خشم آیند در می‌گذرند و کسانی که ]ندای[ پروردگارشان را پاسخ ]مثبت[ داده و نماز برپا کرده‌اند و کارشان در میانشان مشورت است و از آنچه روزیشان داده‌ایم انفاق می‌کنند. کسانی که چون ستم بر ایشان رسد، یاری می‌جویند ]و به انتقام بر می‌خیزند.[)


توضیح آیات این است که بعضی رزق‌ها را تنها در دنیا می‌دهند و به همه می‌دهند و آن رزقی است که با فنای دنیا فانی می‌شود. بعضی دیگر مخصوص مومنین است که در آخرت به آنها می‌دهند و آن بهترین رزق و پایدارترین رزق است که تمام نمی‌شود و به آخر نمی‌رسد.

کتاب گلستان سوره‌ها – ص 25
محمدحسین جعفری

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X