مراسم گرامیداشت روز ملی فردوسی در کویت برگزار شد

به گزارش ایرنا در این مراسم پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و نواختن سرود جمهوری اسلامی ایران، علیرضا عنایتی سفیر کشورمان در کویت ضمن تشریح مفاهیم 'جان' و 'خرد' در اشعار فردوسی اظهار کرد: عشق به فردوسی به معنای عشق و تعلق به میهن و نژاد و اصالت و زبان فارسی است و شاهنامه سند هویت ملی فارسی زبانان است.
وی افزود: خرد و خردورزی در شاهنامه منشاء تمام پیروزی‌ها ، پیشرفت‌ها و نیکی‌هاست و در مقابل ، شکست‌ها ، پسرفت‌ها و غم‌ها حاصل نبود این گوهر ارزشمند است. از این روست که حکیم ابوالقاسم فردوسی در دیباچه و تمامی داستان های شاهنامه، خرد این ودیعه الهی را می ستایید و بر خردورزی تاکید می ورزد. توجه به خرد و جدال دائم نیکی و بدی در اکثر اشعار این شاعر گرانقدر به چشم می خورد.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: فردوسی با سرودن شاهنامه، سنگ بنای انقلاب فرهنگی و احیای هویت فارسی در ایران را بنیاد گذاشت و شاهنامه فقط به بازسازی و احیای زبان فارسی نپرداخته، بلکه منبع و خاستگاهی برای حکمت و عرفان بوده است. اگر شاهنامه نبود ، نقالی به وجود نمی آمد و هنرهایی مانند نگارگری و خوشنویسی به این حد از رشد و تعالی نمی رسید. کاشی کاری ها و نقاشی های دوره مدرن ، همگی از داستان ها و روایت های شاهنامه تأثیر پذیرفته اند و در واقع شاخه هنری نیست که از شاهنامه تأثیر نپذیرفته باشد .
در این مراسم تعدادی از ادیبان و سخنوران پیرامون جایگاه فردوسی در ادبیات جهان و تاثیر اندیشه های این حکیم فرزانه بر اشعار و سروده های شاعران بزرگ سخنرانی کردند.
سخنرانان این مراسم تاکید کردند آنچه که در اشعار فردوسی قابل تامل است احیاگری فرهنگ ایرانی - اسلامی در عین مصون ماندن زبان فارسی است به طوری که استاد سخن با زبان شعر به انتقال فرهنگ به نسل های آینده می پردازد .
این مراسم با اجرای چندین برنامه هنری از جمله شاهنامه خوانی، سرود ملی، نقالی و موسیقی سنتی خاتمه یافت.
شبک **320**1917

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مراسم گرامیداشت روز ملی فردوسی در کویت برگزار شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X