ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نکات جالب درباره چپ دست ها -آکا

سایت سرگرمیجالب انگیز

آکاایران: مجله آکا ایران: اقلیتی در میان جمعیت جهان وجود دارد که هیچ کس تصورش را نمی کند تا چه اندازه موجب شگفتی دانشمندان جهان شده اند: چپ دست ها!

به گزارش آکاایران:  مسائل مختلفی درباره چپ دست بودن وجود دارد که شاید کمتر مردم از آنها خبر داشته باشند.

براساس گزارش بیزینس اینسایدر، تنها در حدود ۱۰ درصد از جمعیت جهان را چپ دست ها تشکیل می دهند و هنوز هیچ کس نمی داند چرا چپ دست ها تا این اندازه کمیابند.

,چپ دست ها,نکات جالب درباره چپ دست ها,خواندنی های جالب,[categoriy]

نکات جالب درباره چپ دست ها

نکات جالب درباره چپ دست ها -آکاچپ دست ها,نکات جالب درباره چپ دست ها,خواندنی های جالب

آکاایران: نکات جالب درباره چپ دست ها

احتمالا این نایابی نتیجه تلفیقی از عوامل از قبیل ژنتیک، تکامل و هورمون های والدین است. البته این توضیح ها احتمالی هستند و ممکن است دلایل دیگری درکار باشند. با این همه دانشمندان تاکنون به حقایق جالب توجهی درباره چپ دست ها پی برده اند:

۱- احتمال اینکه دوقلوها چپ دست باشند بسیار بالاتر از چپ دست شدن نوزادان دیگر است و هنوز کسی دلیل آن را نمی داند.

۲- احتمال چپ دست شدن فرزندان والدین چپ دست ۲۶.۱ درصد است و اگر پدر و مادر هردو راست دست باشند، احتمال چپ دست شدن فرزندانشان ۹.۵ درصد خواهد بود.

۳- بیشتر جانداران نشانه ای از اولویت استفاده از دست از خود نشان نمی دهند. انسان ها و شامپانزه ها تنها استثناهای طبیعت هستند. بیش از ۹۰ درصد از انسان ها و ۷۰ درصد از شامپانزه ها راست دست هستند.

۴- طوطی ها استفاده از اندام های سمت چپ خود را در اولویت قرار می دهند. در یک مطالعه که روی ۳۲۰ طوطی استرالیایی انجام شد مشخص شد ۴۷ درصد از طوطی ها ترجیح می دهند غذا را با پای چپشان بردارند، ۳۳ درصد دیگر برای برداشتن غذا از پای راستشان استفاده می کردند و مابقی طوطی ها هیچ اولویتی در استفاده از اندام های چپ یا راستشان نداشتند.

۵- اولویت استفاده از یک اندام به احتمال زیاد در دوران جنینی ایجاد می شود. مطالعه روی جنین ها در حالی که شست خود را درون رحم مادر می مکیدند این موضوع را مشخص ساخته است. در این مطالعه محققان با بررسی وضعیت ۷۵ جنین دریافتند پس از گذشت ۱۰ سال، صد درصد جنین هایی که شست دست راست خود را می مکیدند راست دست و ۶۷ درصد از جنین هایی که شست چپ خود را می مکیدند چپ دست شده اند.

۶- نیمکره چپ در حوزه زبانی، در بخش پردازش و کمک به سخنوری، نیمکره ای غالب است. محققان دریافته اند این سلطه در مورد ۹۵ درصد از افراد راست دست و ۷۰ درصد از افراد چپ دست صحت دارد. در ۳۰ درصد دیگر انسان ها یا نیمکره راست بر نیمکره چپ غالب است یا هیچ یک از دو نیمکره بردیگری غالب نیستند.

۷- نزدیک به ۲۵ درصد از بازیکنان لیگ های برتر بسکتبال جهان چپ دست هستند. شاید به این دلیل که چپ دست ها در بسکتبال از دید بهتری نسبت به دیگران برخوردارند.

۸- جیمی هندریکس، گیتاریست، خواننده و ترانه سرای آمریکایی، یک چپ دست بود اما معمولا گیتارهایی را می نواخت که برای راست دست ها ساخته شده بودند، یعنی سیم های گیتار را به صورت وارونه می بست تا بتواند گیتار بنوازد. گفته می شود چپ دست ها انسان هایی خلاق تر هستند و از هوش موسیقیایی بالاتری برخوردارند اما این فرضیه از نظر علمی پایه و اساسی ندارد.

[ منبع این خبر سایت آکاایران-سرگرمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت آکاایران-سرگرمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده