ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

گسترش موزه های خصوصی در کشور شتاب گیرد

به گزارش ایرنا سیداحمد محیط طباطبایی عصر یکشنبه در همایش روز جهانی موزه در شیراز بیان کرد: تعداد موزه های دولتی در کشور مناسب است اما در زمینه برخورداری از موزه های خصوصی و بخش غیر دولتی با وضعیت مطلوب فاصله داریم که این خلاء باید در کشور پر شود.
وی افزود: این در حالی است که در دو دهه اخیر موج تاسیس و راه اندازی موزه ها در ایران سیر صعودی طی کرده است و در حال حاضر 500 موزه در کشور وجود دارد.
محیط طباطبایی با بیان اینکه کشور ایران یک موزه بزرگ است اظهارداشت: مردم ما بزرگترین موزه و آثار تاریخی هستند زیرا دو دهم آثار تاریخی وفرهنگی توسط مردم و یک دهم در موزه های کشور نگه داری می شود.

** موزه ها بهترین مکان برای وفاق و همدلی در بین مردم است
وی اضافه کرد: امروز موزه ها به عنوان یک نهاد فرهنگی، فضای آزاد شناخت و درک فرهنگ و تاریخ ملت ها را برای مردم فراهم می کند.
او ادامه داد: موزه ها ابزاری برای حفظ ارزش و هویت مردم است که امروز در روش های نوین موزه داری تنها مزیت تاریخی اشیاء مورد نظر نیست بلکه تمام ابعاد آثار تاریخی از جمله بعد تاریخی،سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آثار مورد توجه قرار می گیرد.
محیط طباطبایی عنوان داشت: در دو دهه اخیر توجه ایکوم(شورای بین المللی موزه ها) بر موزه داری اجتماعی و تعامل با بطن جامعه ، ایجاد شناخت متقابل و ایجاد همزیستی و وفاق و صلح بین مردم بوده است.
وی افزود: بر این اعتقادیم موزه ها مهمترین مکان برای وفاق و همدلی بین مردم و عامل مهم در توسعه پایدار است.
او با بیان اینکه امسال ایکوم(سازمان بین المللی موزه ها) برای موزه های جهان را سال موزه و چشم اندازهای فرهنگی اعلام کرده است گفت: موزه ها دریچه ای برای رسیدن به ارزش ها و درک هویت تاریخی ملت هاست.
محیط طباطبایی با اشاره به حضور رئیس شورای بین المللی موزه ها (ICOM) و فعالان موزه ای کشور ارمنستان در ایران و شیراز بیان کرد: موزه عامل همگرایی ملت هاست لذا نمایشگاه مشترک میراث فرهنگی ایران و ارمنستان در تخت جمشید راه اندازی می شود که میراث مشترک زمینه ای برای تعامل دو ملت است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: شهر شیراز در همه دوران ها یکی از قطب های فرهنگی در کشور و یکی از شهرهای موثر فرهنگی درجهان بوده است.
شورای بین‌المللی موزه‌ها (International Council of Museums) یا به اختصار (ICOM)، تنها سازمان تخصصی موزه‌ها و موزه ‌داران در سطح جهانی است که به ارتقا و محافظت از میراث‌های طبیعی و فرهنگی کنونی و گذشته، محسوس و نامحسوس، می‌پردازد.
این سازمان مردم‌ نهاد که در سال 1946میلادی پایه ‌گذاری و مقر آن در شهر پاریس است هم اینک حدود 30 هزار عضو در 137 کشور جهان دارد.
این سازمان مردم نهاد روابط رسمی با سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد(یونسکو) دارد و به ارائه مشاوره به شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد می‌پردازد.
این سازمان همچنین همکاری‌های نزدیکی با سازمان جهانی مالکیت فکری، پلیس بین‌الملل و سازمان جهانی گمرک دارد که کمک مهمی به جلوگیری از قاچاق اشیای تاریخی و فرهنگی و نیز پاسداری از میراث جهانی در هنگام خطرهای طبیعی و پیشگیری از آسیب های بشری می کند.
3002 /1876

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده