ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نقش موزه ها در خدمت به اجتماع بررسی شود

به گزارش ایرنا پرفسور 'هانس مارتین هاینز' عصر یکشنبه در همایش روز جهانی موزه در شیراز بیان کرد: این بررسی باعث می شود موزه ها در تبادل اطلاعات و تشویق برای گفت و گو در خصوص تاریخ، فرهنگ و طبیعت پیشگام شوند.
مارتین هاینز افزود: بازدیدکنندگان موزه ها، مردم و جوامع باید ارزش ها را از منابع و نمایشگاه های موزه ای کسب کنند که باعث رشد ذهنی پرسشگر برای درک گذشته و حال می شود.
رئیس شورای بین المللی موزه ها بیان کرد: به موزه ها مراجعه می شود تا برای حفاظت از میراث جهانی مشترک اقدام شود که ارتقای استانداردهای بالا در موزه ها برای خدمت رسانی از آرمان های بنیادین بنیانگذاران شورای جهانی موزه ها است.
مارتین هاینز اظهارداشت: موزه ها درسراسر دنیا با دو چالش توضیح اینکه از کجا آمده ایم و چه جایگاهی را در دنیا اشغال کرده ایم و کشف هویت و چگونگی ایجاد آینده مشترک، روبرو هستند.
وی اضافه کرد: زمینه مشترک کار شورای جهانی موزه ها هدف اخلاقی قوی است که همکاری مثبتی را میان مردمان و ملت های گوناگون رقم می زند که این کار همه جا معتبر است و میان جوامع منفرد و نمایندگان سیاسی آنها به رسمیت شناخته شده است.
رئیس شورای بین المللی موزه ها ادامه داد: اخلاق در این شورا به عنوان یک سند مرجع بین المللی برای کار موزه ای در بسیاری از کشورها در مقررات موزه هایشان مورد پذیرش قرار گرفته است و اغلب در اسناد دولتی در سطح ملی نیز مورد تایید قرار گرفته است.
او عنوان داشت: این برنامه جهانی به شناسایی اشیایی که به صورت غیر قانونی صادر شده اند کمک کرده است تا به کشور مبدا خود بازگردانده شوند و شورای جهانی ایکوم شریک بین المللی شناخته شده ای برای یونسکو شود.
رئیس شورای بین المللی موزه ها (ICOM) افزود: هم اکنون موزه هابا نیروهای رسانه ای متعددی رقابت می کنند و همچنان در صدد هستند که محتوای وسیع و گروه های هدف مختلفی را در بر بگیرند.
مارتین هاینز گفت: تیرماه امسال شورای بین المللی موزه ها(ICOM) هفتادمین سالگرد تاسیس را در یک کنفرانس عمومی در شهر میلان ایتالیا جشن می گیرد که این سالگرد فرصت مناسبی برای تعریف موقعیت فعلی شورا، سهم موزه ها در توسعه آینده خود، نقش موزه ها در تشریح- حفاظت و توسعه طبیعت و فرهنگ برای جهانی صلح آمیز تر است.
وی ادامه داد: گفت و گوی بین المللی جامعه جهانی موزه ها تاثیر بسزایی در تفکر راهبردی، رفتار اخلاقی و برنامه های ما دارد و می تواند کیفیت و تنوع کار روزانه را برای همه انواع موزه ها ارتقا بخشد.
او ادامه داد: این شورا انجمنی ایده آل برای تبادل و گفت و گوی بین المللی پیوسته در میان متخصصان موزه ای است که کمیته ملی و 30 کمیته بین المللی در این شورا با برگزاری نشست هایی در طول سال با جدیت این مهم را دنبال می کنند.
مارتین هاینزعنوان داشت: این تلاش مثبت موزه ها از طریق همکاری بین المللی به هدف توانمند سازی بازدیدکنندگان برای شناخت گذشته و پیشبرد جامعه از لحاظ توسعه پایدار صورت می پذیرد که این اقدام با مشارکت بالایی انجام می شود که احترام کامل به ارزش های انسانی را که بین همگان مشترک است، می طلبد.
وی با اشاره به سابقه 70 ساله این شورا در جهان افزود: این شورا در طول 70 سال فعالیت نقش خود را در عرصه جهانی موزه، حفاظت از میراث فرهنگی درون و خارج موزه ها و مکان برای گفت و گوی بین المللی میان موزه داران در سطح بین المللی ایفا کرده است.
مارتین هاینز اظهارداشت: شورای بین المللی موزه ها در یک مقیاس متوسط شروع به کار کرد که این آغاز بزرگترین سازمان فرهنگی بین المللی دنیا از لحاظ تعداد اعضا شامل همکاران موزه ای 140 کشور بود که امروز این شورا بیش از 35 هزار نفر عضو شامل موزه ها و افراد حرفه ای مستقل است.
رئیس شورای بین المللی موزه ها (ICOM) عنوان داشت:شورای بین‌المللی موزه‌ها (International Council of Museums) یا به اختصار (ICOM)، تنها سازمان تخصصی موزه‌ها و موزه ‌داران در سطح جهانی است که به ارتقا و محافظت از میراث‌های طبیعی و فرهنگی کنونی و گذشته، محسوس و نامحسوس، می‌پردازد.
این سازمان مردم‌ نهاد که در سال 1946میلادی پایه ‌گذاری و مقر آن در شهر پاریس است هم اینک حدود 30 هزار عضو در 137 کشور جهان دارد.
این سازمان مردم نهاد روابط رسمی با سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد(یونسکو) دارد و به ارائه مشاوره به شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد می‌پردازد.
این سازمان همچنین همکاری‌های نزدیکی با سازمان جهانی مالکیت فکری، پلیس بین‌الملل و سازمان جهانی گمرک دارد که کمک مهمی به جلوگیری از قاچاق اشیای تاریخی و فرهنگی و نیز پاسداری از میراث جهانی در هنگام خطرهای طبیعی و پیشگیری از آسیب های بشری می کند.
3002/ 1876

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X