ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

لحظه ترکیدن بادکنک +عکس -آکا

سایت سرگرمیجالب انگیز

آکاایران: اگر با دقت به اطراف خود نگاه کنید، می توانید در پس هر پدیده ای در جهان توضیحی علمی بیابید و ترکیدن بادکنک هم قطعاً در لیست این پدیده ها قرار دارد.

به گزارش آکاایران: بر اساس گزارش ساینس الرت، فیزیکدانی فرانسوی به نام سباستین مولینه با الهام از عکسی جذاب که از لحظه ترکیدن یک بادکنک گرفته شده است، با کمک گرفتن از دوربین پرسرعت و یک تیغه به بررسی دقیق این لحظه پرداخته است.

مولینه و همکارش نحوه ترکیدن بادکنک را نسبت به فشار سطحی بادکنک مورد بررسی قرار دادند، فشاری سطحی که به واسطه باد کردن بادکنک و شدت تورم آن ایجاد می شود. وی دریافت نه تنها فشار درونی، بلکه ضخامت و انحنای غشای بادکنک باعث می شود تا سطح بادکنک به یک یا دو شیوه متفاوت منفجر شود.

در سطح کمی از تورم، بادکنک ها با ایجاد یک یا دو شکاف منفجر می شوند اما زمانی که تورم به آستانه ای خاص می رسد، چندین شکاف، درحدود ۴۰ شکاف، روی سطح بادکنک ایجاد می شود.

 

 

,لحظه ترکیدن بادکنک +عکس,خواندنی های جالب,[categoriy]

لحظه ترکیدن بادکنک عکس

لحظه ترکیدن بادکنک +عکس -آکالحظه ترکیدن بادکنک +عکس,خواندنی های جالب

آکاایران: لحظه ترکیدن بادکنک +عکس

 

مولینه معتقد است این اصول می تواند در مورد دیگر مواد مانند شیشه نیز صدق کند، درواقع مطالعات وی روی اسباب بازی کودکانه نبوده است و در علوم مواد دیگر کارایی دارد.

به گفته وی، هرچه شدت فشار بیشتر باشد، نیروی الاستیسیته بیشتری درون بادکنک ذخیره می شود و در نتیجه تعداد شکاف هایی که برای آزاد سازی این فشار به آن نیاز است نیز افزایش پیدا می کند.

بادکنک هایی که دانشمندان آن را باد کرده و سپس از ناحیه رأس آن را سوراخ کردند، زمانی که به سطح مشخصی از تورم رسیدند در شکلی اختاپوس مانند منفجر شدند. در تصاویر ثبت شده شکافتگی بادکنک به صورت شعاعی از نقطه سوراخ شدن در فشار بالا ثبت شده است.

نتیجه این تحقیق با مطالعه ای که چندی پیش توسط محققان دانشگاه تگزاس انجام دادند، هم راستا است. مایکل ماردر در این مطالعه که درباره ترک خوردگی در سطوح لاستیکی بود، از شکل اختاپوسی انفجار بادکنک ها شگفت زده شده بود و اکنون به نظر می رسد مطالعه مولینه دلیل ایجاد این شکل را توضیح داده است.

به گفته محققان شکاف خوردگی زمانی رخ می دهد شکاف خوردگی ناشی از برخورد سوزن به شتابی می رسد که جدا شدن از محل برخورد سوزن به تنها مکانیزم تخلیه انرژی ذخیره شده الاستیک بادکنک تبدیل می شود. با در نظر گرفتن خصوصیات کلی فرایند تکه تکه شدن، این چارچوب می تواند برای دیگر شبکه های ترک خوردگی در مواد شکننده نیز قابل اجرا باشد.

 

[ منبع این خبر سایت آکاایران-سرگرمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت آکاایران-سرگرمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X