ریزکپسول سازی حشره کش های بیولوژیک در شاهرود انجام شد

دکتر احمد دزیانیان روز یک شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این اختراع در مرکز مالکیت معنوی اداره ثبت اختراعات کشور به شماره 206/87 بنام دکتر احمد دزیانیان عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان(شاهرود) به ثبت رسید.
وی در توضیح این دستاورد علمی عنوان نمود: ویروس ها از جمله عوامل میکروبی موثر در کنترل آفات گیاهی می باشند.
دکتر دزیانیان درتشریح چگونگی عملکرد این ریزکپسول گفت: از جمله محدودیت‌های حشره کش های ویروسی کاهش زمان ماندگاری در طبیعت، سرعت مرگ میزبان و مشکل در تولید انبوه می باشد که موجب عدم استفاده وسیع از حشره کش های ویروسی شده است.
وی افزود: با استفاده از روش های مختلف فرمولاسیون از جمله ریزکپسول سازی و افزودن مواد محافظ اشعه ماوراء بنفش و افزاینده سرعت مرگ و میر میزبان، موجب افزایش فعالیت باقی مانده ، میزان تاثیر و کارایی و همچنین انبارداری مناسب و طولانی مدت حشره کش های ویروسی می شود.
رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان (شاهرود) ادامه داد: در این اختراع پس از تکثیر ویروس بر روی میزبان طبیعی (In vivo) یا (لارو حشره) در فرآیندی آزمایشگاهی ،ویروس از بدن لاروها خاص سازی شده و سپس با افزودن مواد همراه (نشاسته خوراکی تغییر شکل یافته) و مواد محافظ نور ماوراء بنفش در فرایند کپسوله نمودن پارتیکل ویروس میکرو انکپسولیت یا ریز کپسول سازی شده و در قالب فرمولاسیون پودری تولید گردید.
دکتر دزیانیان در مورد مهم‌ترین فواید و تاثیرات سودمند این فرمولاسیون هم گفت:امکان نگهداری مناسب و طولانی در انبار ،افزایش مقاومت ویروس در مقابل نور ماوراء بنفش و محیط طبیعی افزایش کارایی بیولوژیکی ویروس (با تلفیق مواد تحریک کننده تغذیه لارو در کپسول)، حل شدن یکنواخت در آب و سهولت استفاده در مزرعه، امکان ساخت و تولید داخلی آن، امکان صادر نمودن محصول به خارج کشور از عمده مزایای این اختراع است.
وی اضافه نمود : این طرح در طی 2 سال و با هزینه ای بالغ بر 100 میلیون ریال انجام شده است.
دکتر دزیانیان تاکید کرد :این کار برای اولین بار در کشور انجام شده و فرمولاسیون طراحی شده مشابه خارجی ندارد.
6167

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ریزکپسول سازی حشره کش های بیولوژیک در شاهرود انجام شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X