ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ریزکپسول سازی حشره کش های بیولوژیک در شاهرود انجام شد

دکتر احمد دزیانیان روز یک شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این اختراع در مرکز مالکیت معنوی اداره ثبت اختراعات کشور به شماره 206/87 بنام دکتر احمد دزیانیان عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان(شاهرود) به ثبت رسید.
وی در توضیح این دستاورد علمی عنوان نمود: ویروس ها از جمله عوامل میکروبی موثر در کنترل آفات گیاهی می باشند.
دکتر دزیانیان درتشریح چگونگی عملکرد این ریزکپسول گفت: از جمله محدودیت‌های حشره کش های ویروسی کاهش زمان ماندگاری در طبیعت، سرعت مرگ میزبان و مشکل در تولید انبوه می باشد که موجب عدم استفاده وسیع از حشره کش های ویروسی شده است.
وی افزود: با استفاده از روش های مختلف فرمولاسیون از جمله ریزکپسول سازی و افزودن مواد محافظ اشعه ماوراء بنفش و افزاینده سرعت مرگ و میر میزبان، موجب افزایش فعالیت باقی مانده ، میزان تاثیر و کارایی و همچنین انبارداری مناسب و طولانی مدت حشره کش های ویروسی می شود.
رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان (شاهرود) ادامه داد: در این اختراع پس از تکثیر ویروس بر روی میزبان طبیعی (In vivo) یا (لارو حشره) در فرآیندی آزمایشگاهی ،ویروس از بدن لاروها خاص سازی شده و سپس با افزودن مواد همراه (نشاسته خوراکی تغییر شکل یافته) و مواد محافظ نور ماوراء بنفش در فرایند کپسوله نمودن پارتیکل ویروس میکرو انکپسولیت یا ریز کپسول سازی شده و در قالب فرمولاسیون پودری تولید گردید.
دکتر دزیانیان در مورد مهم‌ترین فواید و تاثیرات سودمند این فرمولاسیون هم گفت:امکان نگهداری مناسب و طولانی در انبار ،افزایش مقاومت ویروس در مقابل نور ماوراء بنفش و محیط طبیعی افزایش کارایی بیولوژیکی ویروس (با تلفیق مواد تحریک کننده تغذیه لارو در کپسول)، حل شدن یکنواخت در آب و سهولت استفاده در مزرعه، امکان ساخت و تولید داخلی آن، امکان صادر نمودن محصول به خارج کشور از عمده مزایای این اختراع است.
وی اضافه نمود : این طرح در طی 2 سال و با هزینه ای بالغ بر 100 میلیون ریال انجام شده است.
دکتر دزیانیان تاکید کرد :این کار برای اولین بار در کشور انجام شده و فرمولاسیون طراحی شده مشابه خارجی ندارد.
6167

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده