ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تونل مترو از زیر کارون عبور می کند

عباس هلاکویی یکشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: عبور از زیر رودخانه کارون حساس ترین قسمت طرح متروی اهواز است.
وی با بیان اینکه حفاری تونل در زیر رودخانه برای نخستین بار در کشور اجرا می شود افزود: حفاری تونل از اوایل اردیبهشت آغاز شده و تا یک هفته آینده دستگاه های تونل زنی (TBM) به طور کامل از عرض رودخانه کارون عبور می کند.
هلاکویی تاکید کرد: کمبود اعتبار و مشکلات پیمانکار، نگرانی هایی از بابت اجرای این بخش از طرح بوجود آورده بود اما خوشبختانه این طرح آغاز شده و هم اکنون 210 متر تونل، از عرض 300 متری رودخانه حفاری شده است.
وی اضافه کرد: حفاری تونل از ایستگاه کارون در خیابان نادری تا رودخانه با قطر هفت متر و شیب مایل اجرا می شود که از عمق 18 متر آغاز و حداکثر به 35 متر می رسد.
به گفته وی، برای احداث هر کیلومتر تونل 150 تا 170 میلیارد ریال هزینه می شود.
هلاکویی اظهار کرد: فاصله ایستگاه کارون (دومین ایستگاه متروی خیابان نادری) تا رودخانه کارون 600 متر است و فاصله همین ایستگاه تا ایستگاه بعد از آن در میدان ساعت 1.7 کیلومتر است، که از ایستگاه های طولانی این طرح به شمار می آید زیرا متوسط فاصله ایستگاه ها 700 متر تا یک کیلومتر است.
وی با اشاره به مشکلات پیش آمده در رابطه با پیمانکار متروی اهواز (شرکت کیسون) افزود: اکنون همه کارگاه های مترو در اهواز به جز اجرای تونل زیر رودخانه تعطیل شده است.
هلاکویی اضافه کرد: قرار است گروهی از سوی شورای عالی فنی برای بررسی مشکلات کارفرما و پیمانکار مترو به اهواز بیایند.
خط یک قطارشهری اهواز 46 کیلومتر تونل رفت و برگشت دارد که بخشی از آن در زیر رودخانه کارون انجام می شود.
متروی اهواز شمال شرقی این شهر را با عبور از بخش مرکزی شهر و رودخانه کارون به جنوب غربی شهر متصل می کند.
مجری متروی اهواز شرکت چینی کیسون است که در سال 1385 کار را تحویل گرفت و قرار بود آن را پنج ساله به اتمام برساند اما این طرح اکنون تنها 27 درصد پیشرفت دارد.
آخرین وعده برای راه اندازی متروی اهواز آبان 1394 اعلام شده و قرار بود فاز نخست آن (شش ایستگاه میدان فرودگاه تا مصلا) به بهره برداری برسد.
7151/6065

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده