ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نشست اميد؛ مايه اميد ايران فردا

با پايان يافتن مرحله دوم انتخابات دهمين دوره مجلس، ساختمان شيشه‌اي بهارستان همراهان چهار ساله خود را شناخت و اكنون همه‌چيز براي آغاز به كار يكي از مهم‌ترين ادوار مجالس قانونگذاري در تاريخ معاصر ايران مهياست، مجلس دهم شوراي اسلامي از آن جهت اهميت بيشتري نسبت به ادوار گذشته مي‌يابد كه ايران امروز از شرايطي خاص و متفاوت با تمام سال‌هاي قبل برخوردار است.

چندين سال تحريم و محدوديت در همكاري‌هاي منطقه‌اي و جهاني، بيش از هر چيز، تن خسته اقتصاد ايران را رنجور ساخته و نيز در اثر همين فترت در رشد اقتصادي، برخي رقباي منطقه‌اي ايران عرصه را براي قدرت طلبي متوهمانه فراهم ديده‌اند، و اكنون در سايه توافق مهم برجام و رفع اثر از تحريم‌هاي ضدايراني، با همكاري و تعامل دولت برآمده از «راي مردم» و مجلس «منتخب ملت»، هم امكان جهش در روند توسعه اقتصادي ايران فراهم است و هم اينكه در پي بازسازي شريان اقتصاد كشور، قدرت منطقه‌اي و اعتبار جهاني ايران نيز به سرعت احيا خواهد شد.

آغاز به كار مجلس دهم اما يك تفاوت اساسي ديگر نيز با مجالس قبلي داشت، هفته‌اي پس از جمعه اميد به توسعه سياسي و اقتصادي، وكلاي منتخب ملت با حضور در نشست‌هايي تقريبا غيررسمي، وزن و سمت و سوي جريان‌هاي سياسي مجلس دهم را روشن كردند، در حالي كه بخش عمده‌اي از منتخبان پارلمان دهم را افراد مستقل و بيرون از فهرست‌هاي سياسي تشكيل مي‌دادند در نخستين نشست بعد از انتخابات سوگيري فكري و همراهي اعضاي اين جريان تاثيرگذار نيز نسبتا آشكار و عيان شد.

در يك سوي اين اتفاق، نشست اميد با حضور اعضاي پرشمار فهرست اصلاح‌طلبان اعتدالگرا كه يك پيروزي تمام‌عيار و كرسي‌هايي تعيين‌كننده را در انتخابات به دست آوردند برگزار شد و طي آن مسير فعاليت اين طيف موثر مجلس دهم نيز تبيين شد. آنچه از بازخواني سخنان حاضران در نشست اميد برمي‌آيد نشانه‌اي روشن از ظهور يك جريان جديد سياسي در پرتو رويكرد اصلاح‌طلبي اعتدالگراست، اين جريان جديد كه برآمده از تفكر «عقلانيت» و متكي به مشي «اعتدال‌گرايي» در سياست‌ورزي است البته به ناگهان و صرفا در هنگامه مجلس دهم ايجاد نشده است.

 همان‌طور كه برخي حاضران دراين نشست نيز به درستي اشاره كردند، جريان سياست‌ورزي جديد كه طيف پيروز مجلس دهم و اعضاي «نشست اميد» شاخص‌هاي آن هستند در توالي رخدادهاي مهمي همچون انتخابات خرداد ٩٢ و رويكردهاي فكري همچون حمايت از رويه سياست خارجي دولت يازدهم شكل گرفته است و پس از طي مسير رشد و تعالي به دليل برخورداري از حمايت افكار عمومي، موفق شد تا در عرصه انتخابات مجلس دهم به يك جريان قدرتمند متكي به راي مردم بدل شود، گرچه پيشتر هم در خصوص نقش بنيادين رفتار و منش سياست‌ورزان شاخص اين طيف در انتخابات رياست‌جمهوري يازدهم از جمله آيت‌الله هاشمي و دكتر عارف در شكل‌گيري جريان مردمي اصلاح‌طلبان اعتدالگرا شرح داده شد اما اكنون چشم اميد مردم به نتيجه «نشست اميد» است.

در كلام و گفتار حاضران در نشست منتخبان فهرست اميد، بيش از هرچيز، شوق و اراده براي ساختن ايران و احياي فرصت‌هاي از كف رفته اقتصادي و تحقق خواسته‌هاي ملي همچون برون رفت از ركود و توسعه پايدار ديده مي‌شود، مرور سخناني كه در اين نشست بر زبان وكلاي منتخب ملت رفته است حاكي از آن است كه ذره‌اي افراط و دورشدن از مسير عقلانيت سياسي در شالوده ذهني اين برگزيدگان مردم نيست، چنين تركيبي از وكلاي ملت درست در سرنوشت‌ساز‌ترين موقعيت براي كشور ايران مي‌تواند زمينه ساز يك جهش آرماني به سوي «توسعه سياسي و اقتصادي» ايران باشد.

چه زيباست وقتي از زبان منتخبين شاخص مردم چون الياس حضرتي و علي مطهري مي‌شنويم كه يكي آرزوي ايجاد فراكسيوني فاقد هر نوع افراط گرايي با ٢٥٠ عضو با وجه اشتراك اعتدالگرايي از هر دو طيف اصلاح‌طلبان معتدل و معتدلين اصولگرا را در سر دارد، يا ديگري كه دو شخصيت وزين مجلس دهم يعني آقايان دكتر عارف و دكتر لاريجاني را در يك سطح، برازنده رياست قوه مقننه مي‌داند.

نشست اميد را بايد آغاز وزش نسيم «عقلانيت و اعتدال» در سپهر سياست ايراني و نيز شروع به كار يك جبهه خوشنام سياسي با عنوان «اصلاح‌طلبي اعتدالگرا» دانست، مشي و روشي كه بنابه نتايج انتخابات، همدلي و پشتيباني بخش اعظم راي‌دهندگان ايراني را نيز به همراه دارد و مايه اميد ايران فرداست.

[ منبع این خبر سایت شمانیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شمانیوز-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده