ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سفیر آمریکا در برزیل؛ متخصص کودتای نرم

به گزارش مشرق، پایگاه اینترنتی نشریه تله سور چاپ آمریکای لاتین نوشت: «لیلیانا آیالده» سفیر آمریکا در برزیل که به «متخصص ایجاد کودتای نرم» شهرت دارد، همان خانمی است که در زمان کودتا علیه رئیس جمهور پاراگوئه، سفیر وقت  آمریکا در آن کشور بود و همین مساله نقش احتمالی دولت آمریکا در عزل دیلما روسف، رئیس جمهور منتخب مردم برزیل را  پررنگ تر کرده است.

آیالده سفیر کنونی آمریکا در برزیل، همان سفیر آمریکایی است که در زمان کودتای سال 2012 علیه فرنداندو لوگو، رئیس جمهور پاراگوئه، در این جایگاه قرار داشت.

در گزارش تله سور آمده است: پس از آنکه مشخص شد لیلیانا آیالده سفیر کنونی آمریکا در برزیل، همان سفیر آمریکایی در پاراگوئه در زمان کودتای سال 2012 علیه فرنداندو لوگو، رئیس جمهور این کشور است، نقش احتمالی دولت آمریکا در عزل دیلما روسف، رئیس جمهور منتخب مردم برزیل، پررنگ تر شده است. در موردی بسیار مشابه به بحران سیاسی کنونی در برزیل،‌کنگره پاراگوئه در ژوئن سال 2012 فرنداندو لوگو، رئیس جمهور این کشور را طی آنچه که به کودتای شبه نظامی معروف است برکنار کرد.

لوگوی چپ گرا در ماه اوت 2008 پیروز انتخابات شد و به حکمرانی 61 ساله حزب کلورادو در این کشور پایان داد. مخالفان سیاسی او، درست مانند مخالفان سیاسی روسف، تقریباً بلافاصله پس از پیروزیش، شروع به توطئه چینی علیه او کردند و هنوز یک سال از آغاز ریاست جمهوری او نگذشته بود که او با تهدید استیضاح از سوی کنگره روبرو شد. در سند دیپلماتیکی که ویکی لیکس در سال 2009 افشا کرد،‌ لیلیانا آیالده، سفیر وقت آمریکا در پاراگوئه به یکی از همکارانش در مورد افزایش شایعات مبنی بر استیضاح رئیس جمهور هشدار داده بود. آیالده در هفتم دسامبر در تلگرافی نوشته بود: «ما در اعلام حمایت علنی از نهادهای دموکرات پاراگوئه - و نه شخص لوگو - مراقبت کرده ایم و همچنین از این موضوع اطمینان پیدا کردیم که لوگو مزایای رابطه نزدیک با آمریکا را درک می کند.»

کارلوس ادواردو مارتینز، پرفسور جامعه شناسی دانشگاه سائو پائلو به تله سور گفت آیالده، سفیر کنونی آمریکا در برزیل، از ادبیات مشابه ای برای دفاع از کودتای شبه نظامی علیه روسف استفاده می کند.

مارتینز افزود: این سفیر طی کودتایی که در پاراگوئه رخ داد نقش فعالی ایفا کرد و این خانم اکنون در برزیل است و از همان گفتمان استفاده کرده و استدلال می کند که این شرایط را فقط نهادهای برزیلی می توانند حل و فصل کنند.

به علاوه،‌آتیلو بورون، تحلیلگر سیاسی آرژانتینی، آیالده را «متخصص ایجاد کودتای نرم» می خواند.

تله سور در پایان می افزاید: الیزابت ترودو،‌ سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز از عبارات مشابه ای در مورد کودتا شبه نظامی در برزیل استفاده کرد. ترودو روز پنجشنبه گفت: «ما مطمئن هستیم که برزیل از چالش های سیاسی خود به شکلی دموکراتیک و بر اساس اصول قانون اساسی خود عبور خواهد کرد.»

آیالده در اوت 2011 جایگاه خود را به عنوان سفیر آمریکا در پاراگوئه ترک کرد و به عنوان دستیار ارشد «دفتر آمریکای لاتین و دریای کارائیب آژانس توسعه بین المللی آمریکا» به کار خود ادامه داد و سپس به جایگاه معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور نیمکره غربی ارتقاء یافت. آیالده در سال 2013 سفیر آمریکا در برزیل شد. او اندکی پس از افشای جاسوسی دولت آمریکا در برزیل به این پست رسید و تا جایی پیش رفت که مانع ارتباطات شخصی روسف می شد.

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-بین المللی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مشرق نیوز-بین المللی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده