ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

انتشار کتاب ˝مدل‌های کاربردی در ارزیابی محیط زیست شهری˝

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

کتاب "مدل‌های کاربردی در ارزیابی محیط زیست شهری" اثر دکتر سید مسعود منوری و دکتر مریم رباطی منتشر شد.
به گزارش انتخاب، بخشی از متن کتاب: " شهر پدیده‌ای پویا در سیستم فضایی محیط است. بنابراین توسعه فیزیكی آن همواره انسان را ناگریز به برنامه‌ریزی می‌نماید رشد روز افزون شهرها و روستاهای بزرگ به تخریب زمین‌های كشاورزی محدود نمی‌شود. بلكه، مهم‌تر از آن تنش‌های شهری مانند افزایش بهای زمین، ایجاد تفریحگاه و كارگاه و به طور كلی تغییر و تبدیل كاربری‌ها، پیامدهای زیانباری مخربی در این زمینه دارد.
با توجه به اینکه فرایندهایی مانند نشست زمین، فرسایش خاك و تغییر آبراهه، زلزله، سیل و تحریك دامنه‌ها به عنوان برخی از عومل طبیعی همواره می‌توانند در سیستم شهر مؤثر باشند، لذا تمام تفكرها و دیدگاه‌های برنامه‌ریزی شهری نقش طبیعت و عوامل بوم‌شناختی را اساسی‌ترین و مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار فرایند توسعه شهری می‌دانند. محیط زیست شهری مجموعه ای متشکل از زیر مجموعه‌های گوناگون طبیعی- انسان ساخت و جوامع انسانی است که دارای روابط متقابل با یکدیگر و محیط پیرامونی می‌باشند ،بنابر این استفاده از روش های علمی برای شناخت این روابط پیچیده و مشکل امکان پذیر است، با توجه به نتایج  حاصل از این پژوهش شاخص های  محیط فیزیکی شیمیایی در شهر تهران وضعیت حاد تری دارا هستند با توجه  به  اجرا مدل های ریاضی در ارزیابی کیفیت شهری بیش از نیمی از کلان شهر  تهران در وضعیت ناپایدار  و نیمه پایدار از نظر کیفیت محیط زیست شهری قرار گرفته‌اند. امید است که مدل های کاربردی معرفی شده راهگشا جهت شناسایی موانع و بهبود وضعیت شهر ها باشد."
مولفین این اثر- دکتر سید مسعود منوری  و دکتر مریم رباطی-  از اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی هستند.
منبع این خبر سایت انتخاب-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت انتخاب-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X