ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

زمینه فعالیت واحد زنان در یگان ویژه فراوان است

فرمانده یگان‌های ویژه ناجا، نیروهای یگان ویژه را علیرغم ظاهر و تجهیزاتی که ممکن است خشن باشد، نیروهای کاملا مردمی و مدافع حقوق مردم دانست.

به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سردار حسن کرمی در همایش علمی پلیس زن در یگان ویژه که ظهر امروز در دانشگاه علوم انتظامی امین برگزار شد، اظهار کرد: واحدهای ضداغتشاش در جمهوری اسلامی برای سرکوب مردم نیست، بلکه برای دفاع از حقوق مردم و حمایت از آنان است.

وی با اشاره به رویکردی که نیروهای ضداغتشاش در دوران حکومت پهلوی داشتند، خاطرنشان کرد: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی حکومت پهلوی رویکردی حذفی در مورد اغتشاشات و اعتراضات داشت و به همین دلیل آن اقدامات و جنایات انجام شد که کشتار مردم در 17 شهریور تنها یک مورد آن بود.

فرمانده یگان‌های ویژه ناجا با برشمردن روند رو به رشد یگان ویژه در دهه‌های 70، 80 و 90 اظهار کرد: در سال‌های اخیر همواره یگان ویژه مسیری رو به رشد و در راستای مردم‌محوری را طی کرده و ما در تلاشیم تا راهبردها و رویکردهایمان، رویکردهای اجتماعی و در خدمت مردم باشد.

کرمی با بیان اینکه از سال های پایانی دهه 80 و آغاز دهه 90 یگان ویژه به تجهیزات مدرن مجهز شده است، گفت: همزمان موضوع آموزش در دستور کار قرار گرفته و ما در یگان ویژه تلاش کردیم تا با استفاده از رویکردهای علمی و اجتماعی وارد عمل شویم.

وی با اشاره به ثبات کشور از نظر اقتصادی، اجتماعی و ... در دهه چهارم انقلاب، گفت: باید نقشه راه یگان ویژه تدوین و بر اساس آن عمل شود که خوشبختانه اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است.

فرمانده یگان‌های ویژه ناجا با بیان اینکه راهبرد اشراف اطلاعاتی با شناخت جغرافیا، جمعیت و تهدیدات در یگان ویژه بسیار حائز اهمیت است، گفت: راهبرد ما اقدامات بازدارنده در مقابل اغتشاشات است و تجهیزات و آموزش های ما نیز در همین راستا به کار گرفته شده است.

کرمی با اشاره به حضور نیروهای یگان ویژه در ورزشگاه‌ها، گفت: یکی از اقداماتی که در یگان ویژه انجام شد، تغییر لباس ماموران یگان ویژه در ورزشگاه‌ها بود. از نظر ما اینکه با لباس پلیس ضدشورش در ورزشگاه حاضر می‌شدیم، اقدام مناسبی نبود و از همین رو ما لباس ماموران‌مان در ورزشگاه‌ها را تغییر دادیم و اتفاقا به نتایج خوبی نیز دست یافتیم و میزان تعامل‌مان با تماشاگران افزایش یافت.

وی با بیان اینکه در طرح دریا نیز گرچه مسئولیت با یگان ویژه است اما ماموران پلیس با لباس‌های ضداغتشاش در موقعیت حاضر نمی شوند و از لباسی با شرایط آن محل استفاده می‌کنند.

فرمانده یگان‌های ویژه ناجا با اشاره به تشکیل واحد زنان در یگان ویژه، خاطرنشان کرد: واحد زنان نیز در راستای همین تغییر راهبردها شکل گرفت. زنان نقش موثری می‌توانند در عملیات‌های روانی و ماموریت‌هایی که زنان در آن حضور دارند، داشته باشند.

وی با اشاره به ضرورت استفاده از تجربیات دیگر کشورها در یگان ویژه، تصریح کرد: البته استفاده از تجربه با کپی‌برداری متفاوت است و ما نباید از پلیس دیگر کشورها کپی‌برداری و الگوبرداری کنیم.

کرمی با تاکید بر اینکه همه اغتشاشات فتنه نیست، گفت: در کشور بزرگ و آزادی مانند جمهوری اسلامی، طبیعی است که یکسری اعتراضات در حوزه‌های زیست محیطی، اجتماعی و ... شکل بگیرد که در این اعتراضات زنان نیز حضور دارند و یکی دیگر از موارد همکاری واحد زنان همین یگان است.

وی با بیان اینکه زمینه فعالیت و عملکرد واحد زنان در یگان ویژه فراوان است، گفت: البته واحد زنان یگان ویژه کمتر از سه سال است که راه‌اندازی شده و نیاز به آموزش و محتوای علمی دارد.

فرمانده یگان‌های ویژه ناجا با اشاره به استانداردهای پلیس کشورهای غربی، خاطرنشان کرد: پلیس کشورهای خارجی منافع محور و ضد مردمند اما ما پلیسی تکلیف‌محور و مدافع مردم هستیم که برخلاف غربی‌ها به جای دفاع از سرمایه‌دارها از مظلومان دفاع می‌کنیم.

کرمی ادامه داد: بر همین اساس ما با زیربنای بسیاری از استانداردهایی که در سطح جهان برای یگان ویژه تعریف می شود، مخالفیم؛ چرا که آنها فرهنگ ضددینی نیز دارند.

وی اضافه کرد: امروزه در کشورمان یگان ویژه از آمادگی کافی برخوردار بوده و در صورت بروز حادثه‌ای که نیاز به حضور ماموران یگان ویژه وجود داشته باشد، اولین واحدی که به محل می‌رسد، یگان ویژه است.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده