ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

برای مقابله با تب برفکی؛ حمل دام زنده در زنجان ممنوع شد

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان زنجان گفت: از امروز/یکشنبه/ حمل هرگونه دام سبک و سنگین زنده در این استان ممنوع شد و پایان این ممنوعیت اعلام خواهد شد.
منصور صمصامی در گفت و گو با ایرنا افزود: از فردا/ دوشنبه 27 اردیبهشت / طرح واکسیناسیون علیه بیماری دامی ' تب برفکی ' در سطح استان زنجان آغاز می شود و با آغاز اجرای این طرح، حمل هرگونه دام سبک و سنگین ممنوع شد مگر دام‌هایی که برای کشتار به کشتارگاه‌ حمل می شود. 
وی یادآورشد: عملیات واکسیناسیون در بین دام‌های سبک و سنگین دامداری‌ها و گاوداری‌های صنعتی و سنتی این استان با همکاری 24 اکیپ آغاز می شود. 
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان زنجان گفت: 13 اکیپ دولتی، جمعیت دامی گوسفند و بز استان را علیه بیماری دامی ' تب برفکی' به صورت رایگان واکسینه خواهند کرد. 
صمصامی اظهارکرد: 11 اکیپ خصوصی نیز دام‌های سنگین استان زنجان را به صورت واکسن بهادار علیه این بیماری واکسینه می کنند. 
وی تاکید کرد: پیش بینی می شود 49 هزار راس دام سنگین' گاو و گوساله ' و 380 هزار دام سبک ' گوسفند و بز' در سطح استان زنجان به مدت 40 روز کاری علیه بیماری ' تب برفکی ' واکسینه شود. 
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان زنجان گفت: با توجه به اینکه این بیماری از اواخر دی سال گذشته در این استان شیوع پیدا کرده است و از سال گذشته و ابتدای امسال واکسیناسیون دام‌ها علیه بیماری در حال انجام است این دام‌ها نیز در عملیات واکسیناسیون مجدد واکسینه خواهند شد. 
صمصامی تاکید کرد: تا پایان سال 94، 128 هزارو 266 راس دام سنگین و 386 هزار و 511 راس دام سبک علیه این بیماری واکسینه شدند. 
بیماری دامی 'تب برفکی' به راحتی و خیلی سریع از طریق هوا، آب، نهاده‌های دامی، علوفه و خوراک قابل انتشار به سایر دام‌هاست. 
این بیماری یک بیماری بسیار عفونی و به شدت واگیر دام می باشد که به لحاظ شدت خسارت های اقتصادی یکی از موانع اصلی در تامین بهداشت و تولید دام و فرآورده های دامی محسوب می شود. 
تمامی دام های زوج سم از جمله گونه های نشخوارکنندگان اهلی همچون گاو، گاومیش، گوسفند و بز مورد هدف ویروس عامل بیماری قرار می گیرند همچنین نشخوار کنندگان وحشی از جمله آهو، گوزن و گراز نیز به بیماری ' تب برفکی' مبتلا می شوند. 
در کشور ما بیماری ' تب برفکی' مهمترین عامل تهدید کننده سرمایه دامی، تولیدات دامی و اولین بیماری دامی در جدول مبارزه با بیماری‌های دام قرار دارد. 
استان زنجان یک میلیون و هشت هزار راس دام سبک 'بز و گوسفند' و 186 هزار راس دام سنگین' گاو و گوساله' دارد. 

[ منبع این خبر سایت عصر ایران-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت عصر ایران-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X