ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نشستی برای تقویت دسترسی به اطلاعات در افغانستان

به گزارش ایرنا،«سیداکرام افضلی» رئیس این کمیسیون روز یکشنبه در این نشست، تشکیل کمیسیون نظارت و دسترسی به اطلاعات را یک دستاورد خوب برای دولت و مردم افغانستان دانست و گفت که چالش های عمده ای فرا راه این کمیسیون وجود دارد.
وی گفت که از سال 1393 خورشیدی که این قانون توسط رئیس جمهوری اجرایی شد، تاکنون برای این کمیسیون بودجه ای اختصاص نیافته است و نبود بودجه برای نظارت و دسترسی به اطلاعات یکی از چالش های این کمیسیون است.
افضلی اظهار امیدواری کرد؛ دولت تنها به تصویب قوانین خوب اکتفا نکند و اجرای آنها را در دستور کار خود قرار دهد.
برخی از آگاهان و نمایندگان مجلس در نشست ترویج و تقویت فرهنگ دسترسی به اطلاعات، قانون مربوط به این موضوع را مملو از تناقض و نواقص دانستند و در سخنان خود گفتندکه برخی موادقانونی دیگر مواد قوانین را نقض می کند.
«رمضان بشردوست» یکی از نمایندگان مجلس در این نشست گفت که برخی از ماده های قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، دسترسی به اطلاعات را ناممکن می سازد و نیاز به اصلاحات جدی دارد.
وی افزود که به عنوان مثال در یکی از مواد قانون آمده است که دسترسی به اطلاعات، نباید مصالح ملی، آبرو و حیثیت شخص و حریم خصوصی افراد را نقض کند که این ماده باعث می شود تا مقام های دولتی از ارائه هرگونه اطلاعات به رسانه ها و مردم به دلایل کلی حفظ مصالح ملی خودداری کنند.
«سیده مژگان مصطفوی» معاون فرهنگی و انتشارات وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در این نشست با استقبال از فعالیت کمیسیون نظارت و دسترسی به اطلاعات و اجرایی شدن قانون دسترسی به اطلاعات، گفت که فرهنگ پنهان سازی یک قرن است که در این سرزمین سابقه دارد، هنوز هم در برخی از دستگاه های دولتی مشاهده می شود و آنان از ارایه اطلاعات عادی و غیرمحرمانه نیز خودداری می کنند.
وی تاکید کرد که این فرهنگ در تار و پود دولت ریشه دوانیده و باید برای برداشتن آن تلاش های زیاد و هماهنگ صورت گیرد.
مصطفوی تاکید کرد آزادی بیان در 14 سال گذشته برای دسترسی به اطلاعات دسته بندی شده کفایت نمی کند و دولت باید برای نهادینه شدن آن «دولت الکترونیک» را عملی سازد زیرا اگر شخص و یا رسانه ای بخواهد اطلاعاتی را از یک اداره بدست آورد در بین پرونده های انبار شده بدست آوردن آن ناممکن است.
وی از وزارت خانه های افغانستان انتقاد کرد که اطلاعات عادی را در اختیار رسانه ها قرار نمی دهند و خود وی نیز زمانی که سرگرم یک کار تحقیقاتی بوده با این مشکل مواجه شده است.
معاون انتشارات وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانسان گفت که دولت وقتی موفق خواهد بود که شفاف عمل کند و عملکردش مانند یک مکعب شیشه ای از هر سو برای مردم قابل مشاهده باشد.
با گذشت دو سال از اجرایی شدن قانون دسترسی به اطلاعات افغانستان، رسانه های این کشور از عدم همکاری مقام های دولتی برای ارائه اطلاعات عادی در تنگنا قرار دارند.
آساق*291*1610 **1488 **1392

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده