ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ترکان خبرداد: ساخت دو فرودگاه در مناطق آزادجزییات یک نشست اقیانوسی

ترکان خبرداد: ساخت دو فرودگاه در مناطق آزاد/جزییات یک نشست اقیانوسی اقتصاد > اقتصاد کلان - مشاور رییس جمهور از برنامه ریزی برای ساخت دو فرودگاه در دو منطقه آزاد خبر داد و گفت: منطقه آزاد چابهار و منطقه آزاد ارس در دستور کار ساخت فرودگاه هستند .

اکبر ترکان دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور عصر امروز در نشست خبری از برگزاری نخستین کنفرانس روسای مناطق آزاد کشورهای حاشیه اقیانوس هند در چابهار خبر داد و گفت: «پیروزمندان  جنگ دوم حوزه های اقتداری را در دو سویه اقیانوس اطلس تشکیل دادند که به آن جهان عرب اطلاق می شود. ناتو سازمان نظامی متعلق به همین حوزه اقتدار است.»

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین وی گفت: «تسلط اقتصادی این منطقه در قرن بیستم قابل مناقشه نیست. در منطقه اقیانوس اطلس نفت بازار آمریکا WTIو در غرب اقیانوس هم نفت برنت مسلط است. با گذشت زمان در دو سوی اقیانوس آرام هم قدرتهایی تشکیل شده اند. اما در پایان قرن بیستم به پیشنهاد ماندلا در اطراف اقیانوس هند حوزه اقتدار سومی تشکیل شده که 21 کشور را دربرمی گیرد. این منطقه جمعیتی بالای دو میلیارد نفر را در خود جاداده است. این حوزه اتحادیه آیورا یا کشورهای حوزه اقیانوس هند را تشکیل داده اند.این اتحادیه فعالیت ها و نهادسازی های متعددی را انجام و تشکیل داده است نشست اخیر آیورا در چابهار ایران با موضوع مناطق آزاد آیورا برگزار می شود. امیدواریم در این نشست زمینه ای فراهم شود تا مناطق آزاد  این حوزه نقش خوبی را برای افزایش تعاملات کشورهای آیورا ایفا کنند.»

وی افزود: «دولت در برنامه ششم آبادانی سواحل مکران را در دستور کار قرار داده است. چابهار این ظرفیت را دارد که نقش اقیانوسی بیشتری برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد کند. به همین دلیل هم چابهار از میان مناطق آزاد کشور برای برگزاری این نشست انتخاب شده است. موضوع نشست کشورهای عضو اتحادیه اقیانوس هند، تقویت روابط مناطق آزاد اتحادیه آیورا است و امیدواریم بتوانیم دبیرخانه دائمی برای مناطق آزاد کشورهای عضو آیورا تاسیس کنیم.»

ساخت فرودگاه در دو منطقه آزاد دیگر

مشاور رییس جمهور از برنامه ریزی برای ساخت دو فرودگاه در دو منطقه آزاد خبر داد و گفت: منطقه آزاد چابهار و منطقه آزاد ارس در دستور کار ساخت فرودگاه هستند .

وی افزود: در جزیره هندورابی هم با تلاش منطقه آزاد کیش فرودگاه جدیدی احداث شد که آماده افتتاح است و بندری هم در این جزیره در حال ساخت است که پس از اتمام بهره برداری خواهد شد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور در تشریح کندی ساخت بندردر جزیره هندورابی گفت: به علت اینکه اطراف جزیره هندورابی از ۸۰  تا ۲۰۰ متر منطقه مرجانی است و برای زیرسازی و سنگ ریزی نیاز به برداشتن این مرجان ها است. از طرفیبا در نظر گرفتن حفظ منابع طبیعی و محیط زیست لازم است این مرجان ها برداشته و در جای دیگری کاشته شوند. عملیات انتقال مرجان‌ها عملیاتی حساس و گرانقیمت است که نمی توان با سرعت انجام داد.

ماموریت‌های چهارگانه مناطق آزاد

مشاور رییس جمهور در ادامه نشست از ماموریت چهارگانه مناطق آزاد با در نظر گرفتن دستورات اقتصاد مقاومتی نام برد و گفت: گسترش و تسهیل تولید، توسعه صادرات ، انتقال فناوری های پیشرفته و تامین نیازهای مالی از خارج از کشور دستورات جدیدی است که مناطق آزاد ماموریت دارند در کلیه فعالیت های خودبر اساس این چهار ماموریت اقدام کنند.

وی گفت: بانکهای فراساحلی که دراین مناطق آغاز به کار خواهند کرد از ابزارهای تامین مالی هستند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور افزود: تاکنون ۱۸ کشور تقاضای تاسیس بانک یا شعبه فراساحلی داده اند که بانک مرکزی در حال بررسی و پاسخگویی است. ما باید به تدریج دراین زمینه ها از تحریم خارج شویم.

 

22339

کلید واژه ها: مناطق آزاد - اکبر ترکان -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبرآنلاین-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده