ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چهار شهر استان سمنان با کمبودحدود 400 لیتر بر ثانیه کمبود آب مواجه

محمد طاهری روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در زمان اوج مصرف آب پیش بینی می شود شهر سمنان با 166 لیتر بر ثانیه، شاهرود با 195 لیتر بر ثانیه، شهمیرزاد با 11 لیتر بر ثانیه و سرخه با 20 لیتر بر ثانیه کمبود آب مواجه باشند.
وی با اشاره به برنامه ریزی کوتاه مدت شرکت آب و فاضلاب استان سمنان برای رفع کمبود آب این شهرها تصریح کرد: در سمنان مجوز حفر و انتقال آب چهار حلقه از چاه تز قسمت شرق شهر با اعتباری 170 میلیارد ریالی اخذ شده است که 150 لیتر بر ثانیه به ظرفیت آب این شهر اضافه می کند.
وی ادامه داد: با رفع مشکل زیست محیطی طرح انتقال آب چشمه قطری به شهر شاهرود، حدود 80 لیتر بر ثانیه به ظرفیت آب این شهر اضافه می شود و در بلند مدت نیز استفاده از سد کالپوش و آب چشمه برای این شهر مدنظر است.
طاهری با بیان اینکه استفاده از آب یک حلقه چاه در شهمیرزاد مطالعه و برنامه ریزی شده است، افزود: مشکل شهر سرخه کمبود کیفیت آب است که به دنبال سرمایه گذار برای شیرین کردن آب هستیم تا کمبود کیفیت آب این شهر جبران شود.
مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان سمنان با اشاره به اینکه 700 کیلومتر شبکه آبرسانی در استان سمنان نیازمند بهسازی و اصلاح است افزود: متوسط هدررفت آب در شبکه توزیع آب شهرهای استان سمنان 25 درصد است و در برخی نقاط روستایی هدررفت آب قابل توجه است که برای اصلاح نیازمند اعتبار ملی است.
طاهری با اشاره به اینکه متوسط جهانی میزان هدررفت آب در شبکه توزیع در حدود 12 درصد است، گفت: اگر 10 درصد از هدررفت آب در شبکه توزیع اصلاح شود، کمک قابل توجهی به رفع کمبود آب در استان سمنان می شود.
وی تاکید کرد: اصلاح شبکه توزیع در استان سمنان نیازمند 700 میلیارد ریال اعتبار است.
وی با اشاره به استفاده از آب شرب برای آبیاری فضای سبز گفت: در شهرهای شاهرود و بیارجمند بیشترین میزان استفاده از آب آشامیدنی برای آبیاری فضای سبز انجام می شود که باید برای آن برنامه ریزی مناسب شود.
طاهری درباره روند اجرای شبکه فاضلاب در شهرهای استان سمنان گفت: مجوزهای ایجاد تصفیه خانه و اجرای شبکه فاضلاب برای شهرهای شاهرود، دامغان و شهمیرزاد اخذ شده و اکنون در مرحله فراخوان سرمایه گذار است و شبکه فاضلاب این شهرها تا سه سال آینده تکمیل می شود.
وی گفت : شبکه فاضلاب شهرهای گرمسار و سرخه نیز برای آینده پیش بینی شده و در برنامه قرار دارد.
وی با اشاره به کاهش منابع آبی شهر سمنان گفت: در ابتدا از 18 میلیون متر مکعب آب چشمه روزیه 6 میلیون متر مکعب برای بخش کشاورزی و 12 میلیون متر مکعب برای بخش شرب درنظرگرفته شده بود ولی اکنون آبدهی این چشمه به 11 میلیون مترمکعب در سال کاهش یافته است.
مدیرعامل شرکت آبفای استان سمنان با اشاره به استفاده شهروندان از کولر آبی برای رهایی از گرما گفت: کولر آبی در هر شبانه روز حدود 200 لیتر بر ثانیه آب مصرف می کند که مصرف قابل توجهی است.
وی با اشاره به نوع مشترکین آب شهری در استان سمنان گفت: 40 درصد مشترکین شرکت آب و فاضلاب شهری در این استان مصرف بالای 20 مترمکعب در شبانه روز دارند که طبق برنامه ای چهار ساله باید به کمتر از 22 درصد مشترکین کاهش یابد.
برای مشترکین آب شهری در استان سمنان از 126 حلقه چاه، یک رشته قنات و سه چشمه، تامین آب می شود.
متوسط سرانه مصرف خانگی آب در کشور 205 مترمکعب و در استان سمنان 161 مترمکعب است.
6103/6026

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده