ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

به صدا درآمدن آژیر خطر در کرانه باختری در شصت و هشتمین سالروز «یوم النکبه»

فلسطین امروز یکشنبه همزمان با شصت و هشتمین سالروز فاجعه اشغال فلسطین «یوم النکبه»، آژیرهای خطر در شهرهای فلسطین واقع در کرانه باختری به صدا درآمد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رسانه های خبری فلسطین، ساعت 12 ظهر امروز یکشنبه آژیرهای خطر در سراسر شهرهای فلسطین در کرانه باختری به مدت 68 دقیقه به صدا درآمد تا آغازی برای برگزاری مراسم های سالروز اشغال فلسطین باشد.

تظاهرات فلسطینیان در غزه

فلسطینیان ساکن نوار غزه امروز به مناسبت سالروز فاجعه اشغال فلسطین، تظاهرات برگزار کرده و همچنین مراسم های دیگری از جمله نمایشگاه آثار مربوط به یوم النکبه و نمایش هنری در این زمینه برگزار شد.

گروه های فلسطینی نیز با صدور بیانیه هایی بر حق بازگشت فلسطینیان به اراضی و وطن خود که از آن رانده شده اند، تاکید کردند.

جنبش فتح: حق بازگشت آوارگان غیر قابل چشم پوشی است

جنبش فتح در بیانیه ای تاکید کرد که حق بازگشت آوارگان همانند حق حیات و آزادی، حقی مقدس و غیر قابل چشم پوشی است.

در بیانیه این جنبش آمده است: رژیم اشغالگر که با مقوله دموکراسی دنیا را فریب داده است، بر انکار حق یک ملت در سرزمین خود همچنان اصرار دارد و به جنگ، اشغالگری، شهرک سازی و تبعیض نژادی ادامه می دهد.

این جنبش همچنین از انگلیس خواست تا حق تاریخی ملت فلسطین در وطن خود و نیز دولت فلسطین در مرزهای چهارم ژوئن به پایتختی قدس شرقی را به رسمیت بشناسد.

مشعل: حماس هرگز رژیم صهیونیستی را به رسمیت نخواهد شناخت

رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی "حماس" خواستار پی ریزی راهبرد ملی فلسطینی مشترک مبتنی بر اصول و آرمان های ملی فلسطینیان از جمله پایبندی به سرزمین و وحدت و مقاومت شد.

خالد مشعل روز شنبه با ایراد سخنرانی از طریق ویدئو کنفرانس برای شرکت کنندگان در همایش ملی "حراست از اصول و آرمان های فلسطینیان" که به مناسبت شصت و هشتمین سالروز فاجعه اشغال فلسطین در شهر غزه برگزار شده بود، بر حق ملت فلسطین در زمینه آزاد سازی سرزمین و مقدسات اسلامی و مسیحی اش تاکید کرد.

وی تصریح کرد که مقاومت در برابر اشغالگران صهیونیست حق قانونی، وظیفه ملی، تکلیف دینی و گزینه راهبردی برای آزاد سازی فلسطین به شمار می رود.

وی ضمن تشریح اصول و آرمان های ملی فلسطینیان، گفت:« عمده ترین آنها پایبندی به سرزمین است، کل سرزمین فلسطین به فلسطینیان تعلق دارد و فلسطین میهن ماست، یهودیان هیچ حقی در آن ندارند، دومین اصل از اصول ملی پایبندی به وحدت ملت فلسطین است، کشتارهایی که دشمن صهیونیستی به راه می اندازد، هرگز واقعیت ها را تغییر نخواهد داد، ملت فلسطین ملتی یکپارچه و متحد است.»

این مقام بلند پایه حماس یادآور شد:« دو اصول فوق الذکر پایبندی به تمامیت ارضی و یکپارچگی ملت فلسطین را ایجاب می کند و هیچ کس حق ندارد آرمان فلسطین را در بخشی از سرزمین یا طیفی از ملت فلسطین خلاصه کند، رژیم صهیونیستی و شهرک های یهودی هیچ مشروعیتی ندارند و گذشت زمان به "اسرائیل" مشروعیت نمی بخشد، این رژیم نامشروع هرگز به رسمیت شناخته نخواهد شد.»

مشعل اظهار داشت:« هیچ کشوری به تنهایی در غزه یا کرانه باختری تشکیل نخواهد شد، باید بساط دو دستگی داخلی برچیده شود و انتخابات برگزار شود، باید مقاومت به عنوان یک اصل و حق طبیعی ملت فلسطین قلمداد گردد، چالش های فراروی مساله فلسطین ایجاب می کند که از انتفاضه قدس حمایت به عمل آوریم و گزنیه مقاومت را تقویت کنیم.»

وی با تاکید بر اینکه حماس هرگز رژیم اشغالگر قدس را به رسمیت نخواهد شناخت، افزود اصل چهارم از اصول ملت فلسطین این است که فلسطین سرزمین عادی نیست، بلکه یک سرزمین مقدس و خجسته و متمدن با تاریخی کهن و پیشینه ای دینی است، هیچ کس نمی تواند حق نسل کنونی فلسطین یا نسل های بعدی آن را پایمال و غصب کند، این مساله با یک ملت و امت بزرگ گره خورده است.

وی یادآور شد که ملت فلسطین بخشی از یک بوم یا یک منطقه نیست که بازیچه مصالح گردد.
وی خاطرنشان ساخت:« ما دارای هویت و ریشه و عرق هستیم ، ما یک بخش اصیل به شمار می رویم و ریشه در امت های عربی و اسلامی داریم.»

درگیری خشونت بار در نابلس و بیت لحم

رسانه های خبری رژیم صهیونیستی از وقوع درگیری خشونت بار بین نیروهای این رژیم و فلسطینیان در منطقه گوش عتصیون واقع در شمال بیت لحم خبر دادند.

بر اساس این گزارش، یک شهرک نشین صهیونیست از ناحیه چشم هدف اصابت سنگ پرتاب شده از سوی فلسطینیان قرار گرفته و زخمی شده است.

تعداد زیادی از جوانان فلسطینی در نقاط تماس با نیروهای اشغالگر اسرائیل تجمع کرده اند و در حالیکه نظامیان صهیونیست به سمت آنها گاز اشک آور و گلوله پلاستیکی شلیک می کنند، فلسطینیان نیز به سمت این نظامیان سنگ پرتاب می کنند.

در همین راستا جنبش های مقاومت اسلامی فلسطین "حماس" و جهاد اسلامی خواستار گسترش دامنه انتفاضه و رویارویی همه جانبه با دشمن صهیونیستی در کرانه باختری، قدس و نوار غزه در سالروز فاجعه اشغال فلسطین شدند.

این دو جنبش در بیانیه ای مشترک ضمن تقدیر از فراخوان های جوانان فلسطینی برای گسترش دامنه انتفاضه در کرانه باختری و نوار غزه در سالروز نکبت، تمامی جوانان فلسطینی را به مشارکت گسترده در فعالیت های 68 امین سالروز اشغال فلسطین به منظور گرامیداشت سالروز نکبت، گسترش دامنه انتفاضه و به شکست کشاندن تمامی طرح ها و توطئه های دشمن فراخواندند.

این در حالی است که ائتلاف جوانان انتفاضه نیز روز گذشته با صدور فراخوانی خواستار مشارکت گسترده فلسطینیان در تظاهرات های روز خشم به مناسبت 68 امین سالروز اشغال فلسطین شد و از جوانان فلسطینی دعوت کرد امروز یکشنبه را به روز خشم و رویایی با اشغالگران صهیونیست تبدیل کنند.

سخنگوی ائتلاف جوانان انتفاضه در اظهاراتی مطبوعاتی در غزه تصریح کرد که روز 15 ماه می که مصادف است با روز یکشنبه باید روز خیزش سراسری و بازگشت به شهر و روستاهای فلسطینی باشد و این روز را باید به روز رویارویی با اشغالگران در سراسر اراضی اشغالی با انواع سلاح سرد و گرم و عملیات زیرگیری با خودرو تبدیل کرد.

الزهار: مقاومت اجازه تغییر معادلات در غزه را به دشمن نمی دهد

یکی از رهبران جنبش مقاومت اسلامی فلسطین "حماس" تاکید کرد که مقاومت حضور اشغالگران صهیونیست در فلسطین اشغالی را بسیار کم رنگ کرده و موفق شده است بخش هایی از حقوق ملت فلسطین را بازپس گیری کند.

وی تاکید کرد که مقاومت هرگز اجازه نمی دهد دشمن صهیونیستی معادلات موجود در نوار غزه را تغییر دهد.
محمود زهار شامگاه دیروز شنبه در گفتگو با شبکه ماهواره ای الاقصی خاطر نشان کرد که مقاومت قاطعانه مانع از ایجاد معادله ای جدید در مرزهای غزه شد؛ معادله ای که می توانست موجب ورود جنگ افزارها و تانک های دشمن صهیونیستی به غزه شود.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، الزهار افزود که ما به دنبال جنگی دیگر با دشمن صهیونیستی نیستیم اما اگر جنگ بر ما تحمیل شود، مقاومت کرده و از خود دفاع می کنیم.

وی تاکید کرد که مقاومت به تحقق اهداف خود بسیار نزدیک شده است و غزه نیازمند تقویت توان نظامی خود است. زهار به شدت برخی گروه ها را از کنار گذاشتن مبارزه مسلحانه و همسویی با مذاکرات بی نتیجه سازش با دشمن صهیونیستی برحذر داشت.

از سوی دیگر، این عضو دفتر سیاسی حماس تصریح کرد که پروژه مقاومت ضربه سنگینی به دشمن صهیونیستی وارد کرده است و معاهده اسلو که سازمان آزادی بخش در سال 1993 آن را به امضا رساند، در واقع نکبت و فاجعه ای دیگر برای ملت فلسطین بود.

محمود زهار خاطر نشان کرد که همکاری امنیتی سرویس های امنیتی تشکیلات خودگردان با دشمن صهیونیستی موجب کم رنگ شدن مقاومت در کرانه باختری شده است اما هرگز نمی تواند موجب نابودی و حذف کلی آن شود و تجربه حماس با تشکیلات خودگردان بهترین گواه و دلیل بر این مساله است.

الزهار اشاره کرد که برخی طرف های بین المللی می خواهند حماس را وادار به شناسایی اسرائیل و راه حل تشکیل دو کشور کنند اما حماس هرگز این را نخواهد پذیرفت. وی تصریح کرد که تشکیلات خودگردان همچنان خود را به سراب طرح صلح فرانسه خوش کرده است و این دلیلی بر ضعف مواضع سیاسی آن است.

وی همچنین اظهار داشت که تشکیلات خودگردان آنگونه که مسئولان جنبش فتح ادعا می کنند، مرجعیتی مشروع نیست و در واقع مشروعیت خود را از دست داده است، زیرا مدت فعالیت آن به پایان رسیده و در انتخابات داخلی و پارلمانی نیز شکست خورد و حتی جنبش فتح نیز در انتخابات اخیر شهرداری ها شکست بزرگی را متحمل شد.

این رهبر حماس در رابطه با  مساله آشتی ملی نیز گفت که جنبش فتح از اجرای بندهای توافقنامه های آشتی ملی شانه خالی کرده و تمامی طرح ها و پیشنهادات در این زمینه را رد می کند. وی تشکیلات خودگردان را به تلاش برای تنگ کردن حلقه محاصره غزه متهم کرد و گفت که این تشکیلات می خواهد نکبت و فاجعه ای دیگر را برای ملت فلسطین در غزه به بار بیاورد.
محمود زهار خاطر نشان کرد که انتفاضه قدس مسیر درستی را در پیش گرفته است و در مرحله آینده نیز دامنه آن گسترش یافته و با ابزارها به مراتب کارآمدتری ادامه خواهد یافت.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده