ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

با کوچک‌ترین موضوعی همدیگر را نرانیم

در گردهمایی مشترک معاونان پژوهشی - فرهنگی آموزش و پرورش و مدیران کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، حمیدرضا کفاش بر این‌که نباید در محیط‌های کوچک با کوچک‌ترین موضوعی همدیگر را کنار گذاریم، تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، حمیدرضا کفاش - معاون فرهنگی پژوهشی آموزش و پرورش - در گردهمایی دو روزه مشترک معاون پژوهشی فرهنگی آموزش و پرورش و مدیران کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، گفت: ملتی که دانا و هشیار می‌شود خیلی اتفاقات در آن می‌افتد. نادانی و جهل و تاریکی آینده‌ای را ترسیم نخواهد کرد.

وی با اشاره به این‌که تولیدات کانون در بخش سرگرمی و امکانات کم نیست، اظهار کرد: نکته دیگر در زمینه الزامات مشارکت، این است که بدانیم وقتی بخشی فعالیت‌ خود را به خوبی انجام می‌دهد، دیگر لزوم ورود دوباره به آن بخش وجود ندارد. هم‌افزایی نیازمند هم‌پوشانی است، بویژه که مخاطب آموزش و پرورش و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، هر دو یکی است.

بنا به گفته معاون فرهنگی پژوهشی آموزش و پرورش، مشارکت نیازمند از خود گذشتگی، همکاری و حرکتی از صفر تا 100 و فرآیندی با فکر، برنامه‌ریزی و بهره‌برداری است. اگر این تعریف از مشارکت در گفتمان با هم بودن تعریف شود، موفق خواهیم بود.

وی گفت:‌ این واقعیتی است که ما منابع و وقت زیادی در اختیار نداریم. بنابراین باید بهره‌وری را بالا ببریم. شاید عمق اقتصاد مقاومتی همین باشد؛ بهره‌وری بیشتر از منابع موجود.

کفاش با اشاره به برخی مشکلات، تأکید کرد: تا کی می‌خواهیم اسیر موهومات باشیم، ما خود را اسیر یکسری ظواهر کرده‌ایم و فکر می‌کنیم درست هستند. در حالی که این‌طور نیست. کار ما آماده‌سازی بچه‌ها برای آینده است و بهترین مسیر برای رسیدن به این هدف گفتمان‌سازی است. باید با بچه‌ها حرف بزنیم و صحبت‌های آن‌ها را بشنویم.

او با اشاره به محورهای 10 گانه‌ای که گفتمان با کودکان و نوجوانان می‌تواند در چارچوب آن‌ها انجام شود، به بحث مصرف تولید ملی، افتخار به ایرانی بودن، لزوم استفاده از لوازم‌التحریر و نوشت‌افزارها در دوران تحصیل، برپایی اردوهای سازندگی مناطق محروم در ایام فراغت و ... به‌عنوان بخشی از این محورها اشاره کرد و افزود: در طول سال تحصیلی، هر دانش‌آموز حداقل باید یک مهارت شغلی داشته باشد. بی‌کاری عامل همه مفاسد اجتماعی است. اگر بچه‌های ما زیر یک پرچم خود را متعلق به مجموعه‌ای مستقل و واحد بدانند، کار مهمی انجام شده است.

در ادامه، حجت‌الاسلام دکتر غلامی - رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی و اسلامی صدرا - درباره آشنایی با دیدگاه‌های نوین تربیتی و فرهنگی سخنرانی کرد و گفت: جلسه امروز از مظاهر حرکت به سمت پیوند آموزش و پرورش و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است. برخی در گذشته، تصورشان این بود که وابستگی کانون به آموزش و پرورش لزومی ندارد و در این زمینه تردید می‌کردند و با طرح این موضوع که چرا آموزش و پرورش با همه‌ی مشکلاتش باید کانون را هم به خود وابسته کند، تشکیک می‌کردند. در حالی که اتصال کانون به آموزش و پرورش اتصالی کاملا منطقی و خردمندانه است.

وی اظهار کرد: تحقق رسالت سنگین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بدون اتصال به اقیانوس آموزش و پرورش محقق نیست و این بزرگ‌ترین خردمندی است که نظام برای کانون فراهم آورده است. آموزش و پرورش نیز بدون پشتیبانی مراکز فرهنگی و هنری کانون و توانمندی مربیان آن نمی‌تواند به درستی به مأموریت خود بپردازد.

رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی و اسلامی صدرا افزود: باید برای این کار اتاق فکری به‌وجود آید و گروهی واقع‌بینانه به این موضوع بپردازند. هدف عام کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این است که در نقاط مختلف کشور دیده شود و رسالت خاص آن، شناسایی و جذب نیروهای فرهنگی مستعد و کادرسازی متناسب با اهداف نظام است. آموزش و پرورش می‌تواند و باید استعدادهای برتر را شناسایی کند و با راهنمایی آن‌ها برای ورود به کانون، به پاسخگویی نیازهای نظام در زمینه تأمین نیروی انسانی متعهد بپردازد.

وی ادامه داد: لازمه تحقق اصالت عام و خاص کانون وجود اصالت دینی و انقلابی آن است که باید در فعالیت‌های کانون دیده شود، وگرنه در رسالت خود شکست خواهد خورد، یعنی نباید هیچ فاصله‌گیری در محصولات کانون از خط امام و رهبری دیده شود.

رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی و اسلامی صدرا در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع سبک زندگی پرداخت و گفت: سبک زندگی خردمندانه برای بچه‌ها اهمیت دارد. حرکت انقلاب اسلامی هم بر همین اساس بوده است. بچه‌ها باید متفکر و اندیشمند تربیت شوند.

غلامی همچنین افزود: جای تأسف است که نظام از ظرفیت‌های کانون به خوبی استفاده نمی‌کند. مثلا ما می‌توانیم سالی چند فیلم و تئاتر در کانون تولید کنیم و به‌دلیل مشکلات مالی در این زمینه ناکارآمدیم. کانون به زحمت می‌تواند سالی یک فیلم تولید کند. در حالی که با ظرفیت‌هایش می‌تواند سالی 10 فیلم داشته باشد. باید نگاه‌ها به فعالیت‌ها و امکانات واقع‌بینانه باشد و نقاط ضعف و قوت در کنار همدیگر دیده شوند. هم برنامه‌های کانون و هم معاونت پرورشی می‌توانند با نگاه به امید، طراحی شوند و در اختیار مخاطب قرار گیرند. خطای بزرگ این است که ما اقتصاد مقاومتی را اقتصاد ریاضتی بدانیم در حالی که اقتصاد مقاومتی، اقتصادی درون‌زا و برون‌نگر است؛ ولی متأسفانه عده‌ای آن را به غلط در جامعه ترویج کرده‌اند و می‌کنند. باید به بچه‌ها تفهیم کرد که اگر کشوری می‌خواهد عقب‌ماندگی‌های خود را جبران کند، چاره‌ای به‌جز پذیرش اقتصاد مقاومتی ندارد.

رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی و اسلامی صدرا با اشاره به مباحث اخیر مطرح‌شده در زمینه آموزش زبان انگلیسی توسط مقام معظم رهبری و واکنش‌هایی که نسبت به این موضوع صورت گرفته است، گفت: چسبندگی جدی بین زبان انگلیسی و سبک زندگی غربی وجود ندارد و خیلی از کشورها توانسته‌اند در فرآیند آموزش زبان انگلیسی به موضوع بومی‌سازی برسند. آنچه برای ما مهم است، این است که نمی‌خواهیم انحصار زبان انگلیسی پدید آید. به‌گونه‌ای که اگر کسی زبان انگلیسی ندانست، عقب‌مانده تلقی شود. انحصار زبان انگلیسی در سال‌های اخیر به‌دنبال گرایش افرطی به این زبان و بین‌المللی شدن آن شکل گرفته است. بسیاری از کشورها چند زبان خارجی را در کنار یکدیگر آموزش می‌دهند. برخی آمده‌اند حرف آقا را تحریف کرده‌اند. یکی از راه‌هایی که کانون می‌تواند وارد شود همین کانون زبان است که به‌خوبی می‌تواند به مقوله بومی‌سازی زبان توجه کند و از سوی دیگر به انحصارشکنی این زبان در همکاری با آموزش و پرورش بپردازد.

علیرضا حاجیان‌زاده - مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان - در مراسم افتتاحیه این همایش، سخنان خود را در سه بخش معرفی کانون، نکاتی کلیدی در دیدار با مقام معظم رهبری و نوع همکاری بین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با آموزش و پرورش متمرکز کرد.

او با برشمردن سرفصل‌هایی از فعالیت‌های کانون، تأکید کرد: مأموریت و نقش کانون مربوط به اوقات فراغت بچه‌هاست. کانون با در اختیار گذاشتن برنامه‌های متنوع فرهنگی، آموزشی و سرگرمی در قالب کتاب، فیلم، تئاتر و اسباب‌بازی تلاش کرده و می‌کند تا بچه‌ها را با ذائقه‌های مختلف جذب کند. محصولات کانون در حوزه‌های کتاب، فیلم، تئاتر و اسباب‌بازی و لوازم‌التحریر متمرکز است و از سال‌های خیلی دور به‌عنوان اولین ناشر کتاب کودک، اولین مرکزی که سینمای ایران را در سطح جهانی مطرح کرد و ... فعالیت داشته و دارد.

مدیرعامل کانون با اشاره به ارتباط چهره به چهره کودکان با مربیان فرهنگی در 940 مرکز فرهنگی - هنری سراسر کشور، به برپایی 16 مرکز فراگیر ویژه کودکان با نیازهای ویژه اشاره کرد و گفت: در حال حاضر این مراکز 5 / 2 میلیون نفر عضو دارند. 42 فعالیت فرهنگی - هنری در کانون پرورش فکری کودک و نوجوان شکل گرفته است که تماما با دو رویکرد تقویت حوزه تفکر و شکوفایی استعدادها و مهارت‌های بچه‌ها شکل گرفته‌اند.

حاجیان‌زاده در زمینه فعالیت کانون زبان نیز تأکید کرد: در حوزه آموزش زبان‌های خارجه در کانون، اکنون هفت زبان تدریس می‌شود و از این نظر شاید بتوان کانون یکی از مراجعی دانست که می‌تواند هرچه سریع‌تر خواسته مقام معظم رهبری را در زمینه آموزش‌های زبان‌های مختلف تأمین کند.

او همچنین به همکاری‌هایی که بین آموزش و پرورش و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال‌های اخیر شکل گرفته است، اشاره و اضافه کرد: در نشست‌هایی که با آقای کفاش داشتیم، تفاهم‌نامه‌ای با چند موضوع به امضا رسیده است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مخاطب قرار دادن 13 میلیون دانش‌آموز در مدارس و خارج از آن‌ها، تسهیل امکان دسترسی بچه‌ها به امکانات کانون و ایجاد مراکز عرضه محصولات کانون در مراکز آموزش و پرورش، ایجاد واحدهای سیار و برپایی 50 هزار نمایشگاه در مدارس و ... اشاره کرد که امیدواریم با این شبکه خوب بتوانیم به‌زودی مطالبات مقام معظم رهبری را در این حوزه تأمین کنیم.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-هنری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده