ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ساماندهی 81 هزار شیء تاریخی کشور

«در یک سال گذشته 81 هزار شیء تاریخی فرهنگی موجود در موزه‌های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ساماندهی شد.»

به گزارش ایسنا، محمدرضا زاهدی؛ رئیس اداره اموال منقول تاریخی فرهنگی با اعلام این خبر گفت: از این تعداد 31 هزار قلم شیء متعلق به موزه های تابعه سازمان و 50 هزار قلم آن اشیاء توقیفی 25 سال اخیر از سوی مراجع قضایی و انتظامی است که از سال 70 تا کنون به موزه ملی ایران تحویل داده شده بود.

وی با اشاره به اینکه 50 هزار شیء توقیفی موجود در موزه ملی ایران به مخزن موزه بزرگ خراسان منتقل شده است، افزود: این حجم جابه‌جایی به لحاظ تعداد و آماده‌سازی برای انتقال که با همکاری موزه ملی ایران، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، یگان حفاظت سازمان و راه آهن جمهوری اسلامی ایران ممکن شده تا کنون در کشور بی سابقه بوده است.

رئیس اداره اموال منقول تاریخی فرهنگی در خصوص اشیاء انتقالی به موزه بزرگ خراسان نیز اظهار کرد: این اشیاء متعلق به دوره‌های پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی است که علاوه بر تامین نیاز این موزه و موزه های شرق کشور مرجعی پژوهشی و قابل دسترس برای دانشجویان رشته‌های باستان شناسی، تاریخ و هنر دانشگاه‌های نیشابور، بیرجند و .... در زمینه اموال موزه‌ای خواهد بود.

به گفته وی قرار است مخزنی که به اشیاء توقیفی اختصاص یافته بود به فضای نمایشگاهی موزه ملی ایران تبدیل شود.

او همچنین درباره‌ ساماندهی اشیاء موجود در موزه‌های تابعه سازمان نیز اظهار کرد: ساماندهی اشیاء به دو بخش اطلاعاتی شامل نام اثر، دوره، کارکرد و کاربری، محل کشف، ابعاد، اندازه و تهیه عکس از زوایای مختلف و کالبدی تقسیم می‌شود که از سوی کارشناسان این حوزه و امنای اموال فرهنگی تاریخی کشور به منظور قرارگیری در نرم افزار جام (بانک اطلاعات اموال فرهنگی ) و تصحیح اطلاعات پیشین صورت گرفته است.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-هنری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-هنری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده