ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رهبران دو بخش قبرس: هدف ما حل مساله قبرس طی شش ماه آینده است

به گزارش ایرنا ازآتن، خبرگزازی رسمی یونان( آنا) نوشت: 'نیکوس انا ستاسیادیس' رئیس جمهوری قبرس( بخش جنوبی و یونانی نشین) و 'مصطفی اکنجی' رهبر شمال قبرس(بخش ترک نشین) در حضور نماینده سازمان ملل متحد که در مذاکرات حل مساله قبرس به عنوان ناظر حضور دارد، اعلام کردند: به رغم اختلافاتی که هنوز وجود دارد، ولی هدف ما حل مساله قبرس تا پایان سال میلادی جاری است.
رهبراین دو بخش قبرس این اظهارات را پس از یک دوره یکساله مذاکرات برای حل مساله قبرس و وحدت دوبخش این جزیره ابراز داشتند.
رهبران دو بخش قبرس نتیجه یکسال مذاکرات خود را خوب و نتیجه بخش توصیف کردند ولی گفتند: هنوز مشکلات و اختلاف نظرهایی درباره تعداد زیادی ازمسایل مهم وجود دارند ولی ما تمام تلاش مان را برای حل این اختلافات به کارخواهیم گرفت.
' نیکوس اناستاسیادیس' رئیس جمهور بخش جنوبی و یونانی نشین قبرس گفته است: پیشرفت های خوبی در مذاکرات داشته ایم و دو طرف تلاش می کنیم با توجه به نگرانی دو جامعه ترک و یونانی نشین قبرس درمورد آینده قبرس متحد و نحوه اداره آن طوری مسایل را مورد حل و فصل قرار دهیم که جایی برای نگرانی هیچکدام از جوامع ترک و یونانی نشین قبرس باقی نماند.
قبرس درسال 1974 با ورود ارتش ترکیه به بخش شمالی این کشور، عملاً به دو بخش جنوبی ( یونانی نشین) و شمالی ( ترک نشین ) تقسیم گردید و ازآن زمان تا کنون تمام تلاش های سازمان ملل متحد برای حل این مساله و وحدت مجدد این جزیره با شکست مواجه شده است.
درحال حاضر قبرس جنوبی( یونانی نشین) عضو اتحادیه اروپا و واحد پولی اروپا ( یورو) است و از طرف سازمان ملل متحد به عنوان کشوری مستقل به رسمیت شناخته می شود در حالیکه بخش ترک نشین این کشور فقط توسط ترکیه به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخته می شود.
یکی ازاختلافات عمده آتن وآنکارا برروی مساله قبرس است و یونان حامی یونیان قبرس و ترکیه نیزحامی ترک های قبرس می باشد.
آنکارا و آتن ارها یکدیگر را به کار شکنی در روند حل مساله قبرس و اتحاد مجدد دو بخش این کشور متهم کرده اند.
روپام**462**1517

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده