ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نشست های بین المللی حل بحران سوریه از آغاز تاکنون

بحران سوریه روزهای حساسی را پشت سرمی گذارد. با وجود ناکامی تازه ترین نشست صلح در ژنو، تلاش ها برای تداوم آتش بس و از سرگیری گفت وگوها همچنان ادامه دارد. دامنه آتش بس موقت به شهر حلب نیز کشیده شد و ارتش سوریه عملیات نظامی خود در این شهر را متوقف کرد. همچنین، آمریکا و روسیه نیز رایزنی فشرده ای را آغاز کردند تا حضوری جدی تر در این گفت وگوها داشته باشند. دورنمای صلح در سوریه هرچند مبهم است اما حساسیت های بین المللی در مورد بحران سوریه و لزوم گذار از آن همچنان پا برجا است.

***نگاهی به نشست های پیشین حل بحران سوریه بدون حضور ایران
تاکنون نشست‌های متعددی درباره سوریه طی چهار سال گذشته برگزار شده است. اولین بار این موضوع در گروه موسوم به «دوستان سوریه» برای بررسی بحران این کشور توسط نیکلای سارکوزی رئیس جمهوری سابق فرانسه و با حضور مخالفان دولت بشار اسد و دوستان آمریکا و اسرائیل مطرح شد.
این اجلاس‌ پس از آن شروع به کار کرد که 137 نماینده در مجمع عمومی سازمان ملل با مداخله در امور داخلی سوریه خواهان تغییر نظام در این کشور بودند اما روسیه و چین با وتوی قطعنامه‌های تنظیم شده علیه سوریه مانع از مداخله نظامی قدرتهای غربی شدند.
این نشست در تونس و با حضور نمایندگان 70 کشور و نهاد بین‌المللی در اسفند ماه سال 1390 برگزار شد. در این کنفرانس نمایندگان قطر و عربستان پیشنهاد مداخله نظامی کشورهای عرب را مطرح کردند.
در نشست بعدی دوستان سوریه در استانبول که با حضور نمایندگان 83 کشور و نهاد بین‌المللی برگزار شد، اجازه ایجاد دفتر نمایندگی شورای ملی سوریه و گرفتن کمک مالی از کشورهایی که این بیانیه را امضا کردند مطرح شد.
سومین نشست موسوم به دوستان سوریه با حضور نمایندگان بیش از 50 کشور دنیا در پاریس برگزار شد و تشدید تحریم‌ها و افزایش حمایت از گروه‌های مخالف سوریه و همچنین تصویب قطعنامه جدید بر اساس فصل هفتم منشور سازمان ملل را در دستور کار خود قرار داد.
روسیه و چین همچون نشست‌های استانبول و تونس در این نشست حضور نداشتند و «کوفی عنان» فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه، در آن زمان و همچنین بان‌ کی‌مون دبیر کل سازمان ملل نیز از غایبان بزرگ این نشست بودند که نشان می‌داد کشورهایی که خود را «دوستان سوریه» می‌نامند دنبال چیزی جز حل واقعی بحران هستند.
چهارمین نشست دوستان سوریه شهریور ماه 91 در لاهه هلند و با حضور نمایندگان 60 کشور دنیا برگزار شد اما باز هم بدون نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه. اخضر ابراهیمی که مرداد ماه به عنوان جانشین کوفی عنان نماینده دبیر کل سازمان ملل در امور سوریه معرفی شده بود، در این نشست شرکت نکرد.
در این نشست شرکت کنندگان از شورای امنیت خواستند تا تحریم‌ها علیه دولت دمشق را افزایش دهند.
دهم آذر ماه سال 91 پنجمین دور نشست‌های دوستان سوریه در توکیو برگزار شد که روسیه و چین همچون گذشته در آن شرکت نکردند. در این نشست نمایندگان بیش از 67 کشور دنیا حضور یافتند. این نشست تحریم‌های شدیدتر نفتی علیه حکومت سوریه را هدف قرار داد.
در همان ماه یعنی آذر ماه سال 1391 ششمین نشست دوستان سوریه در مراکش و با حضور نمایندگان بیش از 130 کشور و سازمان بین‌المللی برگزار شد.
به رسمیت شناختن ائتلاف مخالفان خارج‌نشین بشار اسد از جمله مصوبات این نشست بود که ریاست این ائتلاف را «احمد معاذ الخطیب» بر عهده داشت. در پی این نشست بود که برخی کشورها سفارت سوریه را به مخالفان این کشور تقدیم کردند که فرانسه و قطر از جمله آنها بودند. همچنین قطر بیش از 900 میلیون دلار از اموال دولت سوریه در این کشور را بلوکه کرد و میلیون‌ها دلار نیز در امارات بلوکه شد.
تیر ماه 92 در دوحه و با حضور وزیران خارجه 11 کشور دنیا، هفتمین دور این نشست‌ها برگزار شد که در آن بر توقف آنچه دخالت ایران و حزب الله لبنان در امور سوریه خوانده شد، تاکید کردند حال آنکه ترانزیت سلاح و تروریست به سوریه با حمایت کشورهای غربی و عربی ادامه داشت و هنوز با قوت ادامه دارد.
در این نشست بر کمک به یافتن راه حل سیاسی برای بحران سوریه تاکید شد، اما کمک نظامی به مخالفان سوریه نیز در دستور کار قرار گرفت.
هشتمین نشست دوستان سوریه خرداد ماه 92 در امان پایتخت اردن برگزار شد که سفیر سوریه در اردن آن را نشست «دوستان اسرائیل» خواند. 11 وزیر خارجه کشورهای حامی مخالفان سوریه در این نشست تاکید کردند که از طرح براندازی حکومت بشار اسد با سازوکارهای پیشنهادی ترکیه، قطر و عربستان حمایت می‌کنند. شرکت کنندگان در این نشست ضمن حمایت از برگزاری نشست ژنو 2 خواستار افزایش پشتیبانی از معارضان سوریه تا تشکیل دولت انتقالی شدند.
در بیانیه این نشست آمده که بشار اسد، حکومتش و تمام نزدیکان وی نباید نقشی در آینده سیاسی سوریه داشته باشند. در این نشست بار دیگر اعلام شد که ایران و حزب‌الله باید نیروهای خود را از سوریه خارج کنند.
آبان ماه سال 93، نهمین نشست دوستان سوریه در لندن و با حضور 11 وزیر خارجه برگزار شد که به نشست «لندن 11» معروف شد.
انگلیس، مصر، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اردن، قطر، عربستان سعودی، ترکیه، امارات متحده عربی و آمریکا طی بیانیه‌ای که در پایان این نشست منتشر شد، تاکید کردند که رئیس‌جمهور سوریه و نزدیکان وی نباید هیچ نقشی در آینده سوریه داشته باشند.
پس از آن نیز اجلاس‌ دوستان سوریه را در پاریس، دوحه، رباط و استانبول شاهد بودیم که تا کنون ادامه یافته است.
ایران نیز که همواره از راه حل سیاسی برای این بحران سخن می‌گفت، دست به کار شد و نشست‌های دوستان سوریه در تهران را برگزار کرد.
اسفند ماه سال 92 اولین نشست تهران با حضور رؤسای کمیسیون‌های امنیت ملی و سیاست خارجی مجالس و نیز سفرای 7 کشور برگزار شد.
بررسی وضعیت انسانی در سوریه، راهکارهای ارسال کمک‌های انساندوستانه برای مردم این کشور و تبعات حضور تروریست‌ها در این کشور، از محورهای مهم نخستین نشست دوستان سوریه در تهران بود.
دومین نشست از این نوع، خرداد ماه سال 93 برگزار شد که در آن روسای کمیسیون‌های امنیت ملی بیش از 31 کشور حضور داشتند.
شرکت کنندگان در این نشست از تداوم درگیری و اقدامات تروریستی در سوریه، اشکال نوظهور آن در برخی کشورها از جمله مالی، نیجریه، آفریقای مرکزی، عراق و افغانستان عمیقا ابراز تاسف نموده، گسترش و رشد این پدیده شوم در سوریه و پیامدهای منطقه ای و جهانی آن را که با حمایت برخی کشورها صورت می گیرد شدیداً محکوم کرده و اهتمام خویش را به منظور کاهش درد و رنج مردم سوریه و احقاق حقوق اساسی آنان مورد تاکید قرار دادند.
از سوی دیگر نشست‌های روسیه موسوم به نشست مسکو یک و دو در همین زمینه برگزار شد که اولین آن بهمن ماه سال 93 انجام گرفت.
«نشست مسکو» که قرار بود میان دولت سوریه و مخالفان این کشور برگزار شود، در پشت درهای بسته و بدون مشارکت رسمی هیچ یک از محافل روسی و خارجی برگزار شد.
«میخائیل بوگدانوف» معاون وزیر خارجه روسیه در این باره گفت: حدود 30 نماینده از مخالفان سوریه وارد مسکو شده و رایزنی‌های خود را بدون هیچ گونه مداخله محافل روس انجام دادند.
فروردین ماه 94 نیز نشست مسکو2 برگزار شد. دور دوم نشست مسکو بین دولت سوریه و مخالفان پس از 5 روز مذاکره با امضای یک تفاهمنامه به پایان رسید.
آبان ماه سال 94 نیز نشست‌ وین با حضور وزیران خارجه روسیه، آمریکا، عربستان و ترکیه و با وجود مخالفت واشنگتن، ریاض و آنکارا با موضع مسکو برای حل و فصل سیاسی بحران سوریه برگزار شد.

*** نشست وین 2؛ اولین حضور ایران در مذاکرات حل بحران سوریه
نشست وین 2 درباره بحران سوریه پیش از ظهر روز شنبه 23 آبان 94 با حضور هیات ایرانی در هتل امپریال شهر وین پایتخت اتریش آغاز شد. این دور از گفت و گوها در ادامه نشست یک روزه پیشین است که 8 آبان در وین برگزار شد.
کشورهای ایران، آمریکا، روسیه، فرانسه، چین، انگلیس، آلمان، ایتالیا، عربستان سعودی، عراق، ترکیه، مصر، امارات، قطر، اردن، لبنان، عمان ، استرالیا، نماینده اتحادیه اروپا و همچنین استفان دی میستورا فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه از شرکت کنندگان در این نشست بودند.
استرالیا برای نخستین بار در این دور از نشست های سوریه شرکت کرد.
نقطه عطف تحولات سیاسی 4 سال گذشته را می‌توان در اجلاس وین 2 دانست که طی آن نمایندگان تمام کشورهای تأثیر گذار در سوریه برای اولین بار گردهم آمده و به گفت‌وگو برای خروج از این بحران پرداختند.
ایران که زمانی عامل غیرسازنده و ایفا کننده نقش منفی در سوریه نامیده می‌شد، از این تاریخ به صورت رسمی از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا و روسیه دعوت شد تا در این نشست حضور پیدا کند که این موضوع نشانگر تغییر رویه کشورهای مقابل حکومت سوریه تلقی می‌شود.
آنها مجبور شدند که یک بازیگر مهم و تأثیرگذار را وارد مذاکرات سیاسی کنند تا به نتیجه برسند و این موضوع افق‌های جدیدی از حل و فصل بحران 4 ساله سوریه را نشان می‌دهد که با بیش از 250 هزار کشته و 10 میلیون آواره داخلی و خارجی صفحه سیاهی از تاریخ خاورمیانه را ثبت کرده است.
ازآغاز بحران سوریه و شکل گیری مداخله چند کشورغربی و عربی علیه این کشور، ایران و روسیه با همگرایی کامل منطقه ای و ارائه ابتکار حل سیاسی این بحران، قطع حمایت های خارجی از تروریسم ضد سوری و مذاکرات سوری سوری را تنها راه پیش رو اعلام کرده اند.
کشورهای ضد سوریه به ویژه آمریکا که از پنج سال پیش با هرگونه مذاکره برای حل سیاسی این بحران مخالفت می کردند و به حمایت های خود از تروریست ها و گروه های مسلح ادامه می دادند، ازچندی قبل که همکاری نظامی دمشق و مسکو دربمباران مواضع تروریست ها به ویژه داعش آغاز شد، درتنگنای سیاسی قرار گرفتند.
رد درخواست رسمی کشورهای اردوگاه ضد سوری برای قطع بمباران های ضد تروریستی توسط روسیه و تاکید بر گسترش آن و همچنین سفر ناگهانی و از پیش اعلام نشده «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه به مسکو در مهرماه 94 و مذاکره با «ولادیمیر پوتین» که در آن رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد به حمایت های خود از دولت سوریه ادامه می دهد، سبب شد آمریکا و متحدانش پیشنهادهای مسکو و تهران را برای آغاز مذاکرات بپذیرند.
شرکت کنندگان در نشست وین 2، ضمن مذاکراتی صریح به بررسی مسائل مهمی پرداختند و با وجود اختلافات اساسی، در خصوص مسائل ذیل به تفاهم رسیدند:
1) وحدت، استقلال، تمامیت ارضی و ماهیت سکولار سوریه مسائلی اساسی هستند؛
2) مؤسسات دولتی بدون تغییر باقی خواهند ماند؛
3) حقوق همه سوری ها، صرف نظر از قومیت و مذهب آنها باید محفوظ بماند؛
4) ضرورت دارد تا همه تلاش های دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ سوریه تسریع شود؛
5) دسترسی های بشردوستانه در سراسر خاک سوریه تأمین خواهد شد و شرکت کنندگان نشست وین بر حمایت های خود از آوارگان سوری داخل خاک این کشور، پناهجویان و کشورهای میزبان آنها خواهند افزود؛
6) داعش و دیگر گروههای تروریستی طبق نظر شورای امنیت سازمان ملل متحد و توافق شرکت کنندگان نشست وین باید منکوب شوند؛
7) شرکت کنندگان نشست وین‌ مطابق اعلامیه 2012 ژنو و قطعنامه شماره 2118 شورای امنیت سازمان ملل متحد از سازمان ملل دعوت کردند نمایندگان دولت سوریه و مخالفان آن را به منظور تشکیل روندی سیاسی منتهی به تشکیل دولتی غیر فرقه ای، فراگیر و معتبر و متعاقب آن تدوین قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات گردهم جمع کند. این انتخابات باید تحت نظارت سازمان ملل متحد و منطبق با بالاترین استانداردهای شفافیت و مسئولیت پذیری و آزادانه و بیطرفانه باشد و همه سوری ها از جمله آوارگان سوری مقیم خارج واجد شرایط در آن شرکت کنند؛
8) این روند سیاسی تحت هدایت مردم سوریه و متعلق به آنها خواهد بود و مردم سوریه درباره آینده کشورشان تصمیم خواهند گرفت؛
9) شرکت کنندگان نشست وین به اتفاق سازمان ملل متحد، مدالیته هایی برای برقراری آتش بسی سراسری در سوریه در تاریخی معین و همسو با این روند سیاسی خواهند یافت.

*** نشست پاریس و بحران سوریه
نشست وزیران امور خارجه 10 کشور مرتبط با ناآرامی های سوریه 23 آذر (13 دسامبر) در پاریس، برگزار شد. این هم اندیشی با عنوان نشست مقدماتی جلسه 18 دسامبر (27 آذر) در نیویورک و با هدف یافتن «راه حلی» برای بحران سوریه برگزار شد.
«لوران فابیوس» وزیر امور خارجه فرانسه ریاست این جلسه را که روسای دستگاه های دیپلماسی آمریکا، انگلیس، آلمان، ایتالیا، عربستان سعودی، امارات، اردن، قطر و ترکیه در آن شرکت داشتند، برعهده داشت.
«جان کری » وزیر امور خارجه آمریکا در حاشیه نشست پاریس با همتایان قطری و اردنی خود دیدار کرد. اردن مسئول تهیه فهرستی از گروه های تروریستی است که باید از روند مذاکرات دولت و مخالفان سوریه کنار گذاشته شوند.
وزیر امور خارجه آمریکا پس از این نشست به مسکو رفت تا با «ولادیمیر پوتین» و «سرگئی لاوروف» رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه روسیه دیدار و در مورد مساله سوریه گفت و گو کند.
بر پایه این گزارش، آمریکا و روسیه باید در مورد برگزاری نشست بین المللی 18 دسامبر (28 آذر) با حضور معارضان سوری و متحدان روس و ایرانی دولت سوریه، تصمیم گیری کنند.
نشست آتی نیویورک در چارچوب روند موسوم به «وین» که طی آن در آبان ماه 94 (نوامبر)، 17 کشور از جمله روسیه و ایران برای نخستین بار بر سر نقشه راه سیاسی در مورد سوریه به توافق رسیدند، برگزار شد.

***نشست نیویورک برای حل بحران سوریه
نشست یک‌ روزه حل بحران سوریه (27 آذرماه) در نیویورک برگزار شد و وزیران خارجه 17 کشور از جمله ایران، روسیه، آمریکا،‌ عربستان برای پایان دادن به بحران پنج‌ساله سوریه، به گفت‌وگو و مذاکره پرداختند.
طبق اظهارنظر‌های رسمی در سومین نشست بین‌المللی سوریه، اختلاف اساسی بر سر تعیین مصادیق گروه‌های تروریستی بود. ایران در این اجلاس با استدلال‌های منطقی مانع آن شد که فهرستی جهت‌دار در موضوع گروه‌های تروریستی به تصویب برسد و درنهایت توافق شد که کارگروهی متشکل از ایران، روسیه، عمان، مصر، ترکیه، اردن و فرانسه برای تنظیم این لیست و ارائه آن به سازمان ملل اقدام کنند.
در پایان این نشست قطعنامه 2254 در شورای امنیت سازمان ملل به‌عنوان نقشه راه پایان بحران سوریه به تصویب رسید. در این قطعنامه که بر آتش‌بس و حل‌وفصل سیاسی بحران سوریه تأکید دارد، تشکیل یک دولت وحدت ملی در سوریه پیش‌بینی شد که خواستار توقف فوری حملات به هدف‌های غیرنظامی شده است.
همچنین این قطعنامه خواستار تشکیل دولتی قانونی، فراگیر و غیر فرقه‌ای در 6 ماه آینده شده است و می‌گوید در 18 ماه آینده انتخاباتی آزاد و عادلانه بر پایه قانون اساسی تازه برگزار خواهد شد. این قطعنامه گروه‌های داعش و جبهه النصره را از دایره مذاکرات سوری-سوری جدا می‌کند و به همین دلیل به‌صراحت اعلام می‌دارد که روند برقراری صلح در سوریه به پایان یافتن درگیری‌ها در آن کشور منجر نخواهد شد.

*** نشست ژنو 3 برای حل بحران سوریه
این نشست، از جمله نشست‌های بین‌المللی در مورد سوریه بود که جمهوری اسلامی ایران نیز به‌طور رسمی به آن دعوت شده بود.
سازمان ملل متحد سه شنبه ششم بهمن ماه از نمایندگان دولت سوریه و گروه های مخالف دعوت کرد برای آغاز دور تازه ای از مذاکرات صلح موسوم به ژنو 3 به سوییس سفر کنند. در بیانیه سازمان ملل به نام گروه ها و شمار شرکت کنندگان از گروه های مسلح و غیرمسلح مخالف دولت سوریه اشاره ای نشده است. در این بیانیه تاکید شده که بر اساس معیارهای تعیین شده در قطعنامه 2254 شورای امنیت، نمایندگان سوری به این مذاکرات دعوت شده اند.
نشست ژنو3 که پیش از این قرار بود دوشنبه پنجم بهمن ماه برگزار شود، به دلیل به توافق نرسیدن طرف های درگیر بر سر فهرست گروه های شرکت کننده در این نشست، در تاریخ مقرر برگزار نشد.
بسیاری از شرکت کنندگان در مذاکرات حل بحران سوریه پس از پنج سال کشتار بی رحمانه و قدرت یابی تروریست ها در سوریه و احساس خطر غربی ها از گسترش آن در غرب، اکنون تقریبا به یک هدف یا نقطه اشتراک یعنی « پایان خون ریزی و ترک مخاصمه » رسیدند و همین باور موجب برقراری آتش بس در نشست مونیخ ( کشورهای شرکت کننده در اجلاس گروه بین الملی حمایت از سوریه که 23 بهمن با حضور 17 کشور در راستای برقراری آتش بس و انتقال کمک های بشردوستانه در شهر مونیخ آلمان گرد هم آمده بودند، برای توقف درگیری ها به توافق رسیدند) شده است.
برقراری آتش بس در سوریه با تاکید بر ادامه جنگ با گروه های اصلی تروریستی از جمله داعش و گروه های وابسته به آن از 24 بهمن آغاز شد و اگرچه هیچ یک از طرفین شرکت کننده در اجلاس بویژه روسیه و آمریکا امید زیادی به اجرای کامل ترک مخاصمه نداشتند اما با گذشت تقریبا یک ماه از برقراری آن، طرفین تا حدودی از شرایط آن رضایت نسبی دارند.
البته دراین مدت، طرفین درگیری بارها یک دیگر را به نقض آتش بس متهم کردند اما در عین حال به تصمیم گرفته شده پایبند بوده لذا تلاش برای ادامه آن و تصمیمات بزرگ تر و مهم تر به مذاکرات بعدی در ژنو موکول شد، مذاکراتی که به اعتقاد فرستاده ویژه سازمان ملل در صورت شکست هیچ جایگزینی برای حل بحران سوریه نخواهد بود.
مذاکرات ژنو 3 به طور رسمی از روز دوشنبه 14مارس (24 اسفند) شروع شد و تا 24 مارس (4 فروردین 95) با بحث و بررسی در سه محور کمک های انسانی، آتش بس و تشکیل دولت ملی و اصلاح قانون اساسی ادامه یافت.
این دور از مذاکرات صلح سوریه که با هدف حل بحران این کشور، پایان دادن به جنگ، مقدمه سازی برای آغاز روند گذار سیاسی شروع شد مانند دوره های اول و دوم آن با کارشکنی مخالفان ریاض نشین به نتیجه قابل قبولی نرسید.
مخالفان ریاض نشین مانند گذشته از ادامه مشارکت در گفت و گوها خودداری کردند که روسیه این عقب نشینی را خلاص شدن از شر تندروها و تروریست ها دانست.
در ادامه این مذاکرات و نشست ها، نشست دیگری به دعوت فرانسه و در پاریس با حضور عربستان، قطر، امارات و ترکیه صورت گرفت.
به گزارش تارنمای روزنامه فرانسوی «اوئست فرانس»، اِرو دوشنبه شب پس از برگزاری نشست پاریس با موضوع سوریه که وزیران امور خارجه 10 کشور عربی و غربی حامی مخالفان دولت سوریه در آن حضور داشتند، گفت: تمایل خود را برای از سرگیری هر چه سریعتر مذاکرات اعلام می کنیم و تضمین عملی ادامه آتش بس موقت و دسترسی به کمک های بشردوستانه را در خاک سوریه خواستاریم.
در این نشست که رهبر مخالفان دولت سوریه در آن حضور یافت، شرکت کنندگان به مسائلی چون نقض آتش بس موقت در سوریه، امور بشردوستانه و توقف روند صلح پرداختند.
بر پایه این گزارش، اِرو دولت سوریه را به نقض آتش بس، مسدود کردن دسترسی غیر نظامیان به گروه های اقدامات بشردوستانه و فلج کردن روند صلح در مذاکرات ژنو، متهم کرد.
کارگروه بین المللی حامی سوریه در روز ۱۷ مِه جاری (28 اردیبهشت 95) در وین برای بررسی بحران سوریه تشکیل جلسه می دهد.
بر اساس این گزارش «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه طی سخنانی در این خصوص اظهار داشت: سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه برای شرکت در این نشست که با حضور نمایندگان ۱۷ کشور در هفته آتی در پایتخت اتریش برگزار خواهد شد، برنامه ریزی می کند.
در همین راستا «جان کری» وزیر خارجه آمریکا نیز برگزاری نشست در زمان مذکور را تایید کرد و گفت: کارگروه بین المللی حامی سوریه به صورت رسمی نشستی را برگزار خواهد کرد تا آنچه را که با روس ها در رابطه با این توافق آغاز کردیم، تکمیل کنیم. در این نشست همه چیز اعم از مدت، اجرا و پایان عملیات سیاسی بررسی خواهد شد.
وی در همین راستا افزود: انتظار می رود دور جدید مذاکرات سوری-سوری چند روز پس از این نشست ازسرگرفته شود.
پیش از این نیز «احمد فوزی» سخنگوی رسمی سازمان ملل متحد گفته بود که «دی میستورا» نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه امیدوار است که مذاکرات سوریه در ماه جاری از سر گرفته شود و برگزاری نشست گروه حامی سوریه در روز ۱۷ مِه نشانه مثبتی است.
وی در ادامه تصریح کرد: بیانیه مشترک مسکو-واشنگتن در روز ۹ مِه(دوشنبه) نیز رخدادی مثبت است که موجب افزایش امید دی میستورا برای ازسرگیری مذاکرات سوریها شد.
گفتنی است روز دوشنبه روسیه و آمریکا با انتشار بیانیه مشترکی اعلام کردند که روند آتش بس در سوریه و ورود کمک های بشر دوستانه شاهد پیشرفت بوده اند.
از: فریبا مدنی
اروپام**1485**1566

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده