ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سایت سجا از اول خرداد آماده ثبت نام دانش آموزان ابتدایی شاهد است

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا محمد حسین کفراشی روز یکشنبه در نشست خبری
با اصحاب رسانه با اشاره به جرئیات ثبت‌نام در مدارس شاهد اظهار کرد: مهلت ثبت نام دانش‌آموزان تمدید نخواهد شد و خانواده ها باید به سامانه جامع امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش (سجا) مراجعه و ثبت‌نام کنند.
وی که در ساختمان شهید بهشتی وزارت آموزش و پرورش سخن می گفت، ‌افزود: طی 26 سال گذشته ثبت نام در مدارس شاهد به صورت حضوری بود که از سال پیش روند ثبت‌نام در این مدارس، الکترونیکی شد.
کفراشی گفت: از مدت‌ها پیش اعلام ‌شد آمار ایثارگران ورودی به این مدارس کم شده که باید در نظر داشت با توجه به شرایط کشور و جنگ های نیابتی و حمایتی که از مسلمانان در لبنان، سوریه و عراق وجود دارد، و در این رهگذر شهدا و جانبازانی تقدیم اسلام می‌شود و لذا برای حمایت از خانواده این دسته افراد پس نیاز است این مدارس با قدرت به کار خود ادامه دهند.
وی یادآور شد: سال گذشته بالغ بر 68 درصد ورودی مقطع ابتدایی و متوسطه اول از فرزندان و خانواده ایثارگران بودند یعنی 14 تا 15 هزار دانش‌آموز ایثارگر نسبت به سال قبل بیشتر ثبت نام شدند.
کفراشی افزود: امسال نیز با اضافه شدن پایه دهم ورودی مقطع متوسطه دوم، تلاش می‌شود در سه مقطع ورودی ، کار این مدارس با جدیت دنبال شود.
وی گفت: در حال حاضر 1347 مدرسه شاهد شامل 556 مدرسه ابتدایی، 392 مدرسه متوسطه اول و 399 مدرسه در متوسطه دوم فعال است و در سال گذشته 2130 کلاس در مقطع ابتدایی و متوسطه اول داشتیم که از این تعداد 911 کلاس مربوط به ابتدایی و 1219 کلاس مربوط به متوسطه اول است.
مدیر کل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش افزود: ظرفیت اسمی دانش‌آموز در ابتدایی 25 هزار و 24 دانش‌آموز و در متوسطه اول 33 هزار و 934 دانش‌آموز است که در مجموع 59 هزار و 138 دانش‌آموز را شامل می شود و امسال نیز در این دو مقطع این تعداد ظرفیت وجود دارد ضمن اینکه متوسطه دوم نیز در سالجاری اضافه شده و ظرفیت آن 1384 کلاس درس با 45 هزار و 236 دانش‌آموز است که مجموع دانش‌آموزان سه مقطع برابر با 97 هزار و 661 دانش‌آموز خواهد بود.
وی با بیان اینکه سال گذشته در مدارس شاهد و ایثارگر کشور140 هزار نفر پیش‌ ثبت‌نام داشتیم و این رقم امسال به بیش از250 هزار نفر خواهد رسید، گفت: تعداد نیروی انسانی شاغل در مدارس شاهد و طرح پراکنده 48 هزار معلم است که در بخش‌های مدیریت، اجرایی ، خدمات، دبیرو آموزگار مشغول به کار هستند.
مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش با اشاره به طرح پراکنده شاهد افزود: در این طرح دانش‌آموزانی در خارج از مدرسه هستند و آموزش و پرورش موظف است به ازای هر دانش‌آموز طرح شاهد، دو ساعت دبیر در هفته اختصاص دهد و بخش‌های آموزشی و تربیتی آنها را پیگیری کند.
کفراشی گفت: سال گذشته حدود 30 هزار دانش‌آموز در مدارس دیگر اشتغال داشتند و به دلیل نبود رشته‌ها، موظف به پیگیری مسائل آنها بودیم و 70 درصد دانش‌آموزان در طرح پراکنده در مدارس عادی هستند.
وی در خصوص ثبت نام مقاطع متوسطه بیان کرد: در متوسطه اول و دوم نیز از اول تا 15 تیرماه ثبت نام انجام می‌شود و 16 تیر نتایج ثبت نام اعلام و پس از تطبیق با سامانه سجا تا پایان تیرماه نتایج کلی دانش‌آموزان مشخص می شود که پس از تأیید مدرسه، منطقه و استان تا ابتدای مرداد در سامانه سناد ثبت می‌شود.
وی درمورد هزینه‌های ثبت نام در این مدارس، گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران هزینه سرانه و فوق برنامه فرزندان شهدا و جانبازان 70 درصد را پرداخت خواهد کرد و هزینه فرزندان جانبازان 25 درصد به بالا مشمول 40 درصد تخفیف شهریه می‌شود و به فرزندان جانبازان زیر 20 درصد نیز 20 درصد تخفیف شهریه تعلق می گیرد.
مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش اظهارکرد: شهریه ثبت نام برای مقطع ابتدایی حداقل سه میلیون و 500 هزار ریال و حداکثر پنج میلیون و 300 هزار ریال، شهریه در متوسطه اول حداقل چهار میلیون ریال و حداکثر 6 میلیون ریال و در متوسطه دوم حداقل چهار میلیون و 800 هزار ریال و حداکثر هفت میلیون و 800 هزار ریال است.
کفراشی افزود: سال گذشته امتیاز رزمندگان دفاع مقدس نیز اضافه شد که به ازای هر ماه، 15 امتیاز بود و امسال این میزان را به ازای هر ماه 30 امتیاز شد و در مجموع، فرزندان شهدا، جانبازان و نیز فرزندان شهدای مدافع حرم اگر در سیستم بنیاد شهید و امور ایثارگران پرونده داشته باشند، می‌توانند در مدارس شاهد ثبت نام کنند.
وی گفت: فرزندان جانبازان با هر درصدی می‌توانند در مدارس شاهد ثبت نام کنند ضمن اینکه رزمندگان دفاع مقدس، افراد درجه 2 خانواده ایثارگران مانند خواهر، برادر و نوه شهید نیز شامل می‌شود و اگر این مدارس با این مجموعه یاد شده تکمیل نشد و خالی بود، افرادی که در مسابقات قرآن یا در مسابقات فرهنگی-هنری و ورزشی رتبه دارند یا دانش‌آموزانی که در متوسطه اول و دوم دارای رتبه باشند ، در اولویت ثبت نام قرار دارند.
کفراشی افزود: هدف این است که ایثارگران با هر معدلی در این مدارس ثبت نام و آنها را در این مدارس جذب شوند.
مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش با اشاره به ماده 67 قانون جامع ایثارگری، گفت: آیین نامه آن اخیرا به تصویب دولت رسید و در این ماده آمده بنیاد شهید باید به فرزندان ایثارگران و جانبازان بالای 25 درصد کمک سرانه آموزشی اهدا کند.
کفراشی افزود: این قانون به دانش‌آموزان تسری پیدا کرد و بنیاد شهید و امور ایثارگران در بودجه سال 95 خود پیش‌بینی‌هایی در این خصوص انجام داد که امیداست تمام و کمال تصویب و اختصاص یابد.
وی درخصوص تمهیدات برای امکانات مدارس شاهد و کمک بنیاد شهید به این مدارس گفت: بنیاد شهید امسال اعلام کرد اعتبارات خوبی برای این مدارس جذب شد ضمن اینکه مدارس شاهد عموماً وضع بهتری از مدارس دولتی دارند و حدود 9هزار کلاس هوشمند در این مدارس وجود دارد و از نظر سرانه نیروی انسانی مدارس شاهد سرانه بهتری در اختیار دارند.
مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش با اشاره به فضای آموزشی این مدارس گفت: سال گذشته معاونت عمرانی آموزش و پرورش درخواست کرد تا مدارس نیازمند به بازسازی را اعلام و کمک‌هایی در این خصوص صورت گرفت.
کفراشی، درخصوص افزایش ظرفیت مدارس شاهد به خصوص در استان خوزستان که با مسایلی همراه بود، گفت: استان خوزستان 99 مدرسه شاهد دارد و سال گذشته حتی برخی از این مدارس تکمیل نشد ضمن اینکه میانگین کلاس‌ها در مدارس شاهد 28 نفر بود که تا 30 دانش‌آموز نیز برای آن پیش‌بینی شده بود.
مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش افزود: بیش از 90 درصد از ظرفیت مدارس شاهد به میزان متقاضی بستگی دارد و اگر در منطقه یا استانی ظرفیت مدرسه ایثارگری کامل نشد آن را به منطقه‌ای دیگر که تراکم دانش‌آموزی بیشتری دارد جابجا تا یک توازن‌سازی صورت گیرد.
وی در خصوص رسیدگی به مشکلات ثبت‌نام در مدارس شاهد اظهار کرد: در هر استان رئیس اداره شاهد و در مناطق و شهرها نیز کارشناسانی وجود دارد و هر ایثارگری در صورت وجود مشکل می‌تواند به استان و مناطق مراجعه کند.
کفراشی افزود: تا اول مهر موظف هستیم ثبت نام فرزندان خانواده‌های شهدا و ایثارگران را انجام دهیم و ظرفیت خالی تا 20 شهریور برای کسانی که نقل و انتقال پیدا کردند و یا افرادی که برای آنها ایثارگری جدیدی ایجاد می‌شود، در نظر گرفته می‌شود.
فراهنگ**1417**1027

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده