ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بازدیدکنندگان از نمایشگاه کتاب چه گفتند؟

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، مردم آمده بودند تا نمایشگاه تهران را در مکان جدیدش در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب از نزدیک ببینند و آن را از نظر مکان و محتوا با نمایشگاه های گذشته مقایسه کنند.
هر چند شهر آفتاب هنوز برای رسیدن به یک نمایشگاه استاندارد فاصله دارد اما بازدیدکنندگان می گویند محل این نمایشگاه از مصلا و محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران که قبلا این رویداد در آنجا برگزار می شد بهتر است.
با اینحال برخی از بازدیدکنندگان برنامه ریزی برای رفع معضل ترافیکی این بخش و همچنین رسیدگی بیشتر به حمل و نقل عمومی را از نیازهای مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب دانستند.
هوشنگ یوسفی کارشناس طراحی صحنه که به همراه همسر و دخترش برای بازدید از نمایشگاه کتاب آمده بود در باره تفاوت بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با نمایشگاه های پیشین گفت: سال های گذشته ترافیک و ازدحام خیلی زیاد بود و ما دغدغه پارکینگ و رفت و آمد داشتیم ، اما امسال دسترسی خیلی آسان بود.
وی افزود: فضاسازی مجموعه نمایشگاه شهر آفتاب بسیار زیبا و با پیش بینی امکانات ، پارکینگ های متعدد و تدارک دیدن وسایل نقلیه عمومی ؛ همه شرایط برای برگزاری یک نمایشگاه جذاب و دیدنی فراهم شده است . مطمئن هستم که سال آینده نمایشگاه تکمیل و بی نظیر خواهد بود و این نمایشگاه به عنوان یک مرکز بزرگ فرهنگی و تفریحی مردم استان تهران و به ویژه شهر تهران تبدیل خواهد شد.
معصومه صمدی دبیر دوره راهنمایی سابق و کلاس هشتم گفت: نمایشگاه کتاب امسال در مقایسه با نمایشگاه های گذشته از دسترسی خیلی بهتر و راحت تری برخوردار است ، از نظر فضا و امکانات رفاهی خیلی عالی بود. فضای بیرونی این نمایشگاه از فضای بیرونی مصلا که نمایشگاه های دوره های قبل در آنجا برگزار می شد بسیار وسیع تر و زیباتراست.
وی افزود: فضای سبز نمایشگاه شهر آفتاب ، نور پردازی ها ، آب نما ها و گستردگی و باز بودن فضا بسیاز بهتراز نمایشگاه های قبل بود.
زهرا بابا نژاد 15 ساله دانش آموز کلاس نهم در باره تفاوت های نمایشگاه امسال با سال گذشته گفت: نمایشگاه امسال در مقایسه با نمایشگاه گذشته از فضاها و استراحت گاه های بسیار بهتر و بیشتری برخوردار است ، فضای سبز نمایشگاه بسیار جذاب و تاثیرگذار بود وقتی که تلویزیون فضای سبز نمایشگاه شهر آفتاب را نشان می داد من تحت تاثیر قرار گرفتم و تصمیم گرفتم که به نمایشگاه بیایم.
وی افزود: در نمایشگاه امسال دسترسی به کتاب ها و انتخاب کتاب و خرید کتاب در مقایسه با گذشته خیلی آسانتر شده است.
وی ادامه داد : من از آنجا که از کودکی علاقه زیادی به نمایشگاه کتاب داشته ام ، هر سال به نمایشگاه کتاب می آمدم به همین دلیل تفاوت این نمایشگاه را با نمایشگاه های گذشته بخوبی احساس می کنم ، فضای مصلا خیلی محدود تر و کوچکتر از نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب است ؛ سال های گذشته بخاطر کوچک و بسته بودن فضای مصلا ، هوای گرم تا حدودی اجازه ماندن زیاد در نمایشگاه را به بازدیدکنندگان نمی داد و کسانی که دنبال تهیه و خرید کتاب بودند ، تلاش می کردند که زود خریدشان را انجام دهند، اما بخاطر گستردگی نمایشگاه شهر آفتاب ، امسال از هوای گرم داخل سالن ها خبری نبود و مردم با حوصله و آرامش بیشتری از نمایشگاه دیدن می کردند.
سید محمد موسو ی مهندس عمران گفت: شهر آفتاب برای برگزاری نمایشگاه کتاب بسیار مناسب تر از مصلای تهران است . کمبود آب آشامیدنی در نمایشگاه امسال کاملا مشهود است.
مریم ناصری کارشناس ارشد روانشناسی و خانه دار گفت: نمایشگاه 29 از نظر فیزیکی بسیار بهتر از نمایشگاه های گذشته است ،نمایشگاه کتابی که در مصلا برگزار می شد قابل مقایسه با نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب نیست.
وی افزود: با خارج شدن نمایشگاه کتاب از شهر تهران از ایجاد ترافیک در شهر جلوگیری شده است ، کیوسک های اطلاع رسانی باید افزایش یابد.
حجت الاسلام محمدرضا حسینی نیا مبلغ و پژوهشگر مهدویت گفت: نمایشگاه امسال در مقایسه با سالهای گذشته از لحاظ فیزیکی بسیار مناسب تر است .
وی افزود: از لحاظ پربار بودن چاپ اول کتاب ها در بازدیدهایی که از غرفه ها داشتم تعداد کتاب منتشره چاپ اول در مقایسه با سالهای گذشته چشمگیر بود.
وی گفت: امسال دسترسی به غرفه ها در مقایسه با سال های گذشته نسبتا مشکل بود ، علت آن هم به هم ریختگی و چینش برخی غرفه ها بود .
وی افزود: وزارت ارشاد و یا شهرداری تهران می توانند برای غنی سازی ، افزایش کیفیت و محتوی فرهنگی نمایشگاه اقدامات بیشتری انجام دهند و این اقدامات محدود به غرفه ها نشود.
این پژوهشگر و مبلغ مهدویت گفت: برای مخاطبان دیگر هم برنامه های میدانی فرهنگی با هدف جذب بیشتر مخاطبان به ویژه کودکان و نوجوانان باید با تلاش و دقت بیشتری صورت گیرد.
یک ناشر که خواست نامی از وی برده نشود ، در باره تفاوت نمایشگاه کتاب امسال با دوره های گذشته گفت: فضای داخلی نمایشگاه خوب بود و از سیستم تهویه مناسب تری در مقایسه با مصلا برخوردار بود.
این ناشر ادعا کرد: ایراد فاجعه بار و بزرگ امسال ، اطلاع رسانی نادرست به برخی بازدیدکنندگان بود که این مساله باعث سردرگمی بازدید کنندگان می شد.
وی گفت: مشکل کمبود نیروی انسانی اطلاع رسان کاملا مشهود بود ، صف های شلوغ بخش راهنمایی که خیلی طولانی بود ، ضمن اینکه برخی اطلاعات غلطی گرفته بودند ، نشانی های غلط به مراجعان داده می شد ، کمبود آب آشامیدنی ، در سه روز نخست قطعی برق و آبگرفتگی برخی از غرفه ها ، در هشتمین روز نمایشگاه از جمله نقاط ضعف نمایشگاه بود ، کمبود وسایل نقلیه داخل محوطه نمایشگاه که باعث ایجاد صف های بسیار طولانی شده بود.
وی افزود: کمبود سرویس های بهداشتی و گرمایی شدید در داخل نمازخانه نیز از دیگر مواردی بود که کاملا به چشم می خورد.
حجت الاسلام حامد رنجبر استاد حوزه علمیه قم ، گفت: نمایشگاه 29 از نظر امکانات رفت و آمد ، سالن های بزرگ و جا دار بسیار بهتر از دوره های گذشته بود.
مدیر کمیته اطلاع رسانی بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با اشاره به تفاوت های نمایشگاه کتاب 29 با دوره های گذشته این نمایشگاه گفت: اتفاق خاصی که امسال افتاد تغییر محل نمایشگاه از مصلا به شهر آفتاب بود.
علی اکبر تورانیان روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: همه ما دوست داشتیم روزی صاحب یک نمایشگاه دائمی کتاب شویم و یا اینکه نمایشگاه بین المللی کتابی داشته باشیم که ویژگی های لازم برای برگزاری نمایشگاه کتاب را داشته باشد.
وی افزود: امسال پروژه نمایشگاه در یک وسعت خوبی ایجاد و افتتاح شد و هیچ بحثی در این زمینه وجود ندارد ، ولی به شرطی که این مجموعه کامل باشد. یعنی در واقع در خود پروژه شهر آفتاب باید 15 سالن ساخته می شد که از 15 سالن پیش بینی شده برای این مجموعه نمایشگاهی از سه سالن که به سالن سه قلو معروف شده برای برگزاری نمایشگاه کتاب استفاده شد.
وی گفت : اگر بقیه این سالن ها ساخته شود می توان آن توقعی که از نمایشگاه کتاب تهران داشت را بدست آورد وگرنه در زیر چادر بودن بخش های مهمی از ناشران در واقع جوابگوی کار نیست ، یعنی منهای بخش عمومی که در سالن سه قلو استقرار پیدا کرد ، بقیه بخش ها مثل بخش های دانشگاهی ، عمومی ، کودک و نوجوان و بین الملل همه در زیر چادر بودند.
تورانیان خاطرنشان کرد : با توجه به وضعیت منطقه که به ویژه در بعد از ظهرها همیشه با وزش باد و طوفان شدید روبرو بودیم و در واقع این قابل دفاع نیست که یک چنین شرایطی باشد.

** مشکلات نمایشگاه باید برطرف شود تا بتوان از آن دفاع کرد
وی ادامه داد: اگر سالن های دیگر نمایشگاه هم ساخته شود می توانیم از این نمایشگاه دفاع کنیم و بخشی از زیرساخت های دیگرش مثل سرویس های بهداشتی اش که در کانتینرها بود و شرایط مطلوبی نداشت و مشکلات دیگری مثل برق و آب آشامیدنی که در واقع هنوز در نمایشگاه شهر آفتاب وجود ندارد و شرایط سختی به این شکل را دارد.
وی تاکید کرد: نیاز است که این مشکلات برطرف شود ، مترو باید خط دیگری هم داشته باشد تا بتواند جوابگوی انتقال جمعیت زیاد بازدید کنندگان باشد و اگر این اتفاق بیفتد در واقع می شود از این نمایشگاه دفاع کرد.
تورانیان گفت: با توجه به زمان برگزاری نمایشگاه که در اردیبهشت است و گرم بودن هوا در منطقه ، در چادرها با مشکلات زیادی مثل گرما روبرو بودیم ، وقتی که باد و طوفان می شد به چادرها سرایت می کرد و در این شرایط ناشران در واقع شرایط مناسبی ندارند ، مگر اینکه ساخت و سازها ادامه یابد و نمایشگاه به شکل مطلوبی درآید.

** 80 درصد کارشناسان اطلاع رسان لیسانس تا دانشجوی دکترا بودند
به گفته وی یکی از ویژگی های برجسته نمایشگاه کتاب امسال در واقع تغییر و تحولی بود که در بحث اطلاع رسانی پیش آمد و آن انتخاب نیروهایی بسیار خوب بود که در واقع توانستند با موقعیتی که داشتند اطلاعات خوبی را به مردم بدهند ، با مردم همراه بودند.
وی افزود: کارشناسان اطلاع رسان امسال عمدتا بیش از 80 درصدشان در مقاطع علمی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دانشجوی دکترا بودند ، جمع کل نیروهای اطلاع رسانی 148 نفر بودند که 135 نفر کارشناس اطلاع رسانی بودند و بقیه هم در ستاد اطلاع رسانی فعالیت می کردند ،این افراد توانستند با توجه به کمبودهایی که وجود داشت،(نداشتن اطلاعاتی که نیاز داشتیم ، اما خانه کتاب به ما نداد) ، توانستند این خلاء را پر و برطرف کنند.
مدیر کمیته اطلاع رسانی بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران یاد آور شد: همکاران اطلاع رسان ما از روز سوم به بعد را توانستند مدیریت کنند و با جدیتی که داشتند خلاء زیادی از این کمبود اطلاعات را پر کنند.
تورانیان گفت : با توجه به اینکه خانه کتاب با ما همکاری نکرد ، کمیته اطلاع رسانی خود نرم افزاری به نام ' پینش ' تولید کرد ؛ این نرم افزار جدید توانست اطلاعات زیادی برای ناشران بوجود آورد تا به مردم بدهند و خلاء همکاری نکردن خانه کتاب که اطلاعات شان را به ما ندادند را جبران کرد.
وی با بیان اینکه این شکل اطلاع رسانی اطلاع رسانان ، تلاشی که کردند و زحمات طاقت فرسایی که اینها کشیدند در واقع یکی از بحث های اطلاع رسانی بود گفت: تمام خانم هایی که برای اطلاع رسانی انتخاب شدند ، خانم هایی بودند که با پوشش حجاب برتر و با شرایط ویژه و حرکت جهادی توانستند حرکت زیبایی را در نمایشگاه ایجاد کنند.
مدیر کمیته اطلاع رسانی نمایشگاه کتاب تهران افزود: بسیاری از مسوولانی که از نمایشگاه بازدید کردند آنها را مورد تفقد و تشویق قرار دادند. این یک حرکت جدیدی بود که امسال در نمایشگاه کتاب اتفاق افتاد. و یکی از نکات بارز نمایشگاه همین بحث اطلاع رسانی می تواند باشد.
وی افزود: با توجه به اینکه مسوولیت کمیته اطلاع رسانی بر عهده ما بود از اینکه در طول مدت برگزاری نمایشگاه توانستیم به مردم خدمت کنیم و با همه وجودمان برای مردم کاری انجام بدهیم این سبب دلگرمی ما شد.
تورانیان گفت: شاید بتوانم بگویم که شیرین است ، بخاطر اینکه توانسته ایم بسیاری از کارهای مردم را راه بیندازیم و نیازهای شان را برطرف کنیم ، توانستیم آنها را خوب راهنمایی کنیم و رضایت آنها را به دست بیاوریم.

** اگر مشکلات برطرف نشود نمایشگاه آسیب می بیند
تورانیان تصریح کرد: نمایشگاه در زمان حاضر دارای مشکلات زیادی است که امیدواریم این مشکلات برطرف شود ، اگر این مشکلات برطرف نشود دچار آسیب می شود ، یکی بحث ترافیک است یعنی در واقع وضعیت آن مسیرهایی که باید برای حل مشکل ترافیک مورد توجه قرار می گرفت در حد مطلوب نیست.
وی گفت: روز دوم نمایشگاه در واقع در زمان خروج از نمایشگاه یک ترافیک 10 کیلومتری را متاسفانه شاهد بودیم و ورود به نمایشگاه هم مشکلاتی دارد که لازمه اش این است که مشکلات راه های ورود و خروج به نمایشگاه باید به طور دقیق بررسی و برای آنها برنامه ریزی شود.
وی افزود : البته مشکلات زیاد دیگری هم در داخل نمایشگاه وجود دارد ، چون در روزهای اول ما بحث مان این بود که شهر آفتاب هنوز آن شرایط لازم را برای برگزاری نمایشگاه ندارد ، از جمله دیگر بحث ها موضوع آب آشامیدنی بود ، موضوع ساختمان هایی که باید برای نمایشگاه پیش بینی می شد که از 15 سالن نمایشگاه فقط سه سالن آن آماده است که این مساله منجر به این شد که ناشران ما از این بابت گله مند باشند که در واقع از یک چادر به چادری دیگر منتقل شده اند ، بسیاری از بحث های دیگر نیز وجود دارد که به طور مثال مشکل برق نمایشگاه از جمله آن ها است که همه پذیرفتند به این شکل که زیر ساخت های نمایشگاه کتاب باید کامل شود.
رییس کمیته اطلاع رسانی بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گفت : اینکه چرا سرانه مطالعه در کشور ما پایین است بحث دیگری است ، ولی مردم نشان می دهند که ظرفیت ها برای دیدن کتاب زیاد است که ما باید در این زمینه کار کنیم.
تورانیان با بیان اینکه همیشه بحث ما این بوده که نتوانسته ایم از این ظرفیت حداکثر بهره برداری را بکنیم گفت: در واقع مردمی که این همه اقبال از خود نشان می دهند و با این راه طولانی و به سختی به نمایشگاه شهر آفتاب می آیند ، به خوبی نشان دهنده این است که پتانسیل برای بالابردن سرانه مطالعه شان در واقع می تواند جواب بدهد به شرط این که مردمی که به نمایشگاه کتاب می آیند بالاخص برای تردد و حمل و نقل شان اذیت نشوند.
وی افزود: اتفاقاتی که در روزهای گذشته افتاده و باعث شده برخی مردم به سختی به منازل شان برسند می تواند آسیب های جدی را به نمایشگاه بزند ، مگر اینکه مسوولان همت بکنند و آسیب ها را برطرف کنند.
گزارش از : حمید بحرینیان
فراهنگ **1540**1569

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده