ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

امروز صلح و امنیت بین‌المللی را نمی‌توان جز در چارچوب‌های فکری و علمی نوین تحلیل کرد

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا - نسرین مصفا عصر یکشنبه در نشست جوانان، صلح و امنیت در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران با اشاره به قطعنامه 2250 شورای امنیت سازمان ملل متحد در دسامبر 2015 اظهار داشت: این قطعنامه تنها بخشی از تلاش‌های گسترده سال‌های اخیر در رسمی کردن مفاهیم و راهکارهای جدید در صلح و امنیت بین‌المللی است.
وی افزود: این قطعنامه نقش جوانان و سازمان‌های مرتبط با جوانان به‌عنوان یکی از شرکای اصلی تلاش‌های بین‌المللی در مقابله با افراط‌گرایی و تروریسم و ترویج صلح و حفظ امنیت بین‌المللی را تاکید می‌کند.
مصفا گفت: این قطعنامه در زمانه‌ای صادر شد که بیش از 600 میلیون جوان در مناطق مخاصمات مسلحانه و یا ناآرام زندگی می‌کنند؛ زمانی به نقش جوانان و راهکارهای مشارکت همه جانبه آنها در امور سیاسی و اجتماعی جوامع محلی پرداخت که جوانی در بروکسل ناامید از سازوکارهای اجتماعی محلی به افراط‌گرایی داعشی رو می‌آورد.
وی ادامه داد: زمانی که این قطعنامه به دنبال هویت بخشی جوانان در سازوکارهای امنیتی بین‌المللی رفت که بخشی از جمعیت جوان جهان هویت خود را در مقابله با ساخت موجود و در ارکان‌های افراطی می‌جویند.
مصفا ادامه داد: در نگاهی گذرا شاید توجه به جوانان و نقش آنان در صلح و امنیت بین‌المللی تشریفاتی به نظر بیاید اما با عنایت به آنچه که در جهان می‌گذرد و نظام بین‌المللی‌ای که در حال گذار است، جوانان را باید به‌عنوان جمعیتی محکم و به‌عنوان یک کنشگر غیردولتی با ظرفیت به حساب آورد.
رییس انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد اظهار داشت: در قطعنامه مذکور به لزوم حضور و رهبری جوانان در جوامع به‌ویژه به هنگام پاسداری از صلح و یا جلوگیری از مخاصمات تاکید شده است. اعلامیه جوانان امان (اردن)، یکی از این مثال‌هاست که طی آن و در طی اولین مجمع جوانان و صلح و امنیت نیاز برای افزایش حمایت نهادی در قبال ابتکارها و برنامه‌هایی با محوریت جوانان مورد تاکید قرار گرفت.
مصفا افزود: از این منظر می‌توان به این قطعنامه نگریست که در زمانی که مسبب بسیاری از اقدامات تروریستی و خشن یا هرج و مرج نارضایتی را جوانان می‌دانند، قطعنامه شورای امنیت به نقش مثبت و ایجابی جوانان در جهان تصریح دارد. جوانان هم نیازمند حمایت و هم نیازمند مشارکت هستند.
وی گفت‌: در عرصه حقوق بین‌الملل، زنان و کودکان به‌عنوان اقشار آسیب‌پذیر از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند اما کمتر به جایگاه جوانان در واقع مرحله بین کودکی و بزرگسالی توجه شده است. این قطعنامه صراحتا لزوم توجه به جوانان را در سطح تقریبی زنان و کودکان تعریف کرده است؛ ضمن تاکید بر نقش مثبت آنها، جایگاه آسیب‌پذیر آنها در جهان، بیکاری فزاینده، فقر گسترده، انتظارات بی‌پایان و امکانات و منابع محدود را تدوین کرده است.
مصفا گفت‌: در سطح نهادی، قطعنامه زمینه‌های لازم برای چارچوب بین‌المللی مستحکم جهت مشارکت جوانان در صلح و امنیت بین‌المللی را فراهم می‌آورد. در سطح عملی، عرصه اقدام جوانان از سطح ملی به سطح بین‌المللی رسیده است.
وی افزود: در سطح شناختی و گفتمانی به جوانان مسئولیت مضاعف داده شده است که به‌عنوان نمونه همایش امروز ناشی از این مشروعیت‌بخشی به موضوع جوان و اهمیت بیش از پیش آن است.
در این نشست، همسر وزیر امور خارجه،‌ کاردار سفارت فرانسه در تهران و نماینده سفارت فلسطین در تهران حضور دارند.
قرار است، سفیر فرانسه در تهران نیز در این نشست سخنرانی کند.
سیام ** 6084 ** 3377 ** 3053 /1440

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X