ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دستاوردهای بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران چه بود؟

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران دستاوردهای این نمایشگاه را بر شمرد. آفتاب : سید عباس صالحی روز یکشنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا اظهار داشت: با گذشت 11 روز از این اتفاق و رویداد مهم فرهنگی، به دوره بیست و نهم که نگاه می کنیم چند تا نکته اصلی تر را می شود به عنوان جمع بندی و دستاورد نمایشگاه بیست و نهم ذکر کرد.

وی گفت: نخستین دستاورد این بود که نمایشگاه کتاب تهران دارای یک مکان تازه شد ، مکانی که فضا و معماری نمایشگاهی دارد، آینده بهتر دارد و می تواند به عنوان یک موقعیت مناسب برای بهبود وضعیت نمایشگاه کتاب رویش حساب کرد.
وی افزود: سال های مختلفی نمایشگاه کتاب تهران مکان هایی را پشت سر گذاشته که این مکان ها هر کدام به نحوی با مشکلاتی همراه بودند ، اما مکان جدید که با یک نگاه نمایشگاهی ساخته شده می تواند به عنوان یک پایه و مبنایی برای اتفاقات تازه در نمایشگاه کتاب رویش حساب باز کرد.

صالحی گفت : دومین دستاوردی که در ارتباط با نمایشگاه کتاب 29 می شود ذکر کرد، اینکه ما در این دوره شاهد حضور خوب مردم بودیم،‌ حضوری که قبل از آغاز به کار نمایشگاه تا این حد مورد توقع نبود.
وی افزود: وقتی که نمایشگاه کتاب تهران از چمران به مصلا جابجا شد ، در همان سال اول افت محسوسی داشت ، ولو بعدا ارتقا خودش را تا حدی پیدا کرد ، اما نمایشگاه کتاب تهران وقتی به شهر آفتاب آمد نه تنها از لحاظ جمعیت بازدید کننده افتی پیدا نکرد ، بلکه افزایش نسبی را هم یافت.

وی ادامه داد : این خودش امیدوارکننده بود و هست ، اما مردم تهران با نمایشگاه کتاب تهران و مردم ایران با نمایشگاه کتاب تهران و شهر آفتاب قهر نکردند و ارتباط پیدا کردند.
رییس بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گفت: نکته سوم که به عنوان یک دستاورد خوب نمایشگاه امسال می شود از آن سخن گفت: اتفاقات تازه ای بود که در این نمایشگاه رخ داد.

صالحی با بیان اینکه حوزه بین الملل از سال قبل شتاب هایی را پیدا کرد ، گفت: این حوزه ، اما امسال شتاب مضاعفی را داشت ؛ روسیه با ده ها ناشر و هزاران کتاب و 75 برنامه ای که 60 برنامه اش در داخل مجموعه بود و 15 برنامه اش در دانشگاه ها ، ایتالیا با یک حضور فعال به عنوان اینکه سال آینده مهمان ویژه است و امسال غرفه ویژه داشت و ده ها کشوری که در نمایشگاه کتاب تهران حضور پیدا کردند.

وی با اشاره به حضور بیش از 100 مهمان خارجی از جمله روسای نمایشگاه ها ، مثل رییس نمایشگاه مکزیک ، رییس نمایشگاه تونس ، صاحبان اندیشه و فرهنگ در نمایشگاه کتاب تهران گفت: حضور بیش از 100 مهمان خارجی فرهنگی ، فرصتی را برای تبادل فرهنگی بین ایران و جهان پیرامونی خودمان ایجاد کرد.

** توسعه نشست های فرهنگی دستاورد نمایشگاه 29
رییس نمایشگاه کتاب تهران گفت: همچنین یکی از دستاوردهای امسال توسعه نشست های فرهنگی بود ؛ امسال سالن های محل برنامه های فرهنگی ما از چند سالن به هشت سالن ارتقاء پیدا کرد. دو سالن سرای اهل قلم ، یک تالار گفت وگو ، دو کتاب نما و سه سالن که در خود سالن های نشربود، سالن کودک و نوجوان ، سرای اهل قلم کودک و نوجوان ، سرای اهل قلم دانشگاهی و سرای اهل قلم بین الملل ، هر سه تا سرای داخل خود ناشران بسیار فعال بودند.
صالحی افزود: بیش از 30 نشستی که در سرای اهل قلم کودک و نوجوان اتفاق افتاد ، با 80 سخنران در میزگرد عملا فرصتی را برای مطالعه حوزه کودک و نوجوان ایجاد کرد.
وی ادامه داد: در سراهای دیگر هم باز همین طور ، ما عملا با حدود بیش از 250 تا 260 برنامه که در سراهای مختلف اجرا شد ، یک فرصتی برای تامل راجع به حوزه فرهنگ ، نشر و کتاب پدید آورد.
رییس نمایشگاه کتاب تهران گفت: این علاوه بر نشست ها یا گفت وگوهایی است که خود ناشران ایجاد کردند یا در برخی از سالن های خاص مثل سالن یاس ایجاد شد.
صالحی افزود: همچنین امسال در کارنامه نشر، 24 هزار اثر چاپ اول ما در کارنامه نشر امکان ظهور و ورود پیدا کردند ، هم بازدید کنندگان و هم ناشران و هم پدیدآورندگان و مؤلفان این فرصت را پیدا کردند که در فضای کارنامه نشر ارتباط با تازه های نشر پیدا کنند.

** امسال حضور اهل قلم در فضای نمایشگاه کتاب محسوس تر بود
صالحی خاطرنشان کرد: اهل قلم ، امسال حضور محسوس تری در فضای نمایشگاه کتاب داشتند ، کسانی را می شد پیدا کرد که سال ها بود شاید به نمایشگاه کتاب نمی آمدند ، اما امسال آمدند.
وی افزود: در فضاهای مختلف ناشران و حوزه های مختلف نمایشگاه کتاب حضور اهل قلم کاملا محسوس بود ، پاویون اهل قلم هم یکی از فرصت هایی بود که اهل قلم را می شد در آنجا دید.
رییس بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران خاطرنشان کرد: رسانه های دیجیتال هم امسال حضور خوبی در نمایشگاه داشتند ، سالن رسانه های دیجیتال ، ناشرانی که در حوزه های دیجیتالی ، حال یا کتاب گویا و یا قالب های دیگر فعالیت می کردند به خود جا داده بود که این هم یک حوزه قابل توجه از فعالیت های رو به رشد امسال بود.
صالحی در پایان گفت: ما امیدواریم که سال آینده که سی امین سال نمایشگاه را خواهیم داشت ، اتفاقات تازه ای را داشته باشیم در یک مکانی که ان شا ا... بهتر و خوبتر خواهد بود.
بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که از 15 اردیبهشت ماه در محل مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب آغاز شده بود ، روز گذشته شنبه شب 25 اردیبهشت بعد از مراسم اختتامیه به کار خود پایان داد.

[ منبع این خبر سایت آفتاب نیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت آفتاب نیوز-پربیننده ها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X