ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نباید به پیشرفت های علمی کشور قانع شد

رامین گلستانیان روز یکشنبه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا درباره وضعیت علمی ایران افزود: کارهای علمی زیادی در کشور انجام می شود و نزدیک به دو دهه است که در داخل کشور در مقطع دکترای رشته فیزیک دانشجو تربیت می شود و در رشته های دیگر نیز چنین وضعیتی در دانشگاه ها جاری است.
وی اظهار کرد: مقاله های علمی دانشمندان ایرانی روزانه در مجله های معتبر علمی چاپ می شود یا این دانشمندان در کنفرانس های علمی که در سطح جهان برگزار می شود حضور فعال دارند که در کنار هم قرار دادن این شاخصه ها باعث می شود، ایران شاهد رشد فزاینده ای در زمینه های علمی باشد.
عضو هیات علمی دانشگاه آکسفورد انگلستان در رابطه با سرعت رشد علمی شاخه جدید مواد فعال و کموتاکسی در جهان و ایران افزود: این شاخه، به واقع شاخه جدیدی است و هنوز در اول راه تحقیق در موضوع های این گرایش هستیم.
وی گفت: در گرایش های جدید علمی هر کشوری از جمله ایران بتواند تحقیقات خود را گسترش و سرمایه گذاری های لازم را انجام دهد به یقین پیشرفت های چشمگیری در این رشته خواهد داشت و برگزاری یکی از مهم ترین مدرسه های بین المللی جهان در ایران خود نشان از ارزش گذاری کشور به این رشته دارد.
استاد دانشگاه آکسفورد انگلستان درباره تعریف این علم گفت: در فیزیک مواد فعال و کموتاکسی نگاه جدیدی به سیستم های زیستی به صورت مواد فعال فیزیکی هست، به این معنی که اگر به یک سلول زنده یا یک بافت زنده از مجموعه ای که حیات در آن جاری هست نگاه کنیم، رفتار دسته جمعی اجزای کوچک این ها که انرژی مصرف می کنند، از طریق برهم کنش های فیزیکی که دارند باعث می شود، به طور دسته جمعی رفتارهایی انجام دهند و مجموعه این رفتارها باعث می شود فیزیکدان ها دنبال علت آن، بگردند.
گلستانیان ابراز داشت: تجربه فیزیکدان ها در بررسی این رفتارها بسیار موفق بوده، مانند رفتارهای ابررسانایی یا مغناطیس که دانشمندان می توانند پیش بینی کنند یا در برخی موارد توصیف کنند که به طور مثال چرا یک آهن ربا با تغییر پارامتر های مربوطه رفتار مغناطیسی از خود نشان می دهد.
عضو هیات علمی دانشگاه آکسفورد انگلستان در رابطه با بزرگترین مشکل های سر راه پژوهش کشور ابراز کرد: در همه کشورهای دنیا استعداد و آدم هایی که باید این کارهای علمی را انجام دهند بزرگترین مساله است و ایران هم خوشبختانه از این حیث موردی ندارد، لذا باید با ارتباط های بین المللی راجع به علم که کار گروهی است، راه پژوهش را برای دانشمندها و محقق ها هموار کند.
گلستانیان اظهار کرد: تعامل های جهانی و رفت و آمدهای علمی دانشمندان در کشور باعث رشد علمی می شود و باید راه این همکاری ها را بیش از بیش هموارتر کنیم.
دارنده معتبرترین نشان جهانی ˈهول وکˈ برای علاقه مندان به علم توصیه هایی کرد و افزود: کسی که علاقه مند به علم هست راهش را پیدا خواهد کرد و شاید کار آسانی نباشد، لذا نباید امید و تلاش را در این باره از دست داد، چرا که تلاش همیشه نتیجه خواهد داد.
گلستانیان قبل از این مقطع کارشناسی ارشد و دکترای خود را در دانشگاه علوم پایه زنجان در رشته فیزیک گذرانده و در همین دانشگاه نیز عضو هیات علمی بود.
گلستانیان، فیزیکدان ایرانی و استاد تمام فعلی دانشگاه آکسفورد، سال 93 برنده نشان ˈهول وکˈ از انجمن های فیزیک انگلستان و فرانسه شده است که یکی از مدال های معتبر جهانی در این رشته به شمار می آید.
نشان Holweck، از جوایز عمده جهانی در رشته فیزیک است که هر سال در انتخاب مشترک انجمن فیزیک انگلستان و انجمن فیزیک فرانسه به یک فیزیکدان می رسد.
وی هم اکنون همراه تعدادی دیگر از دانشمندان فیزیک جهان در مدرسه بین المللی مواد فعال و کموتاکسی زنجان که به مدت 15 روز برگزار می شود به عنوان مدرس حضور دارد.
3216/6085

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده